Jak se správně starat o zuby? Péče o chrup není jenom o pravidelných návštěvách zubaře a dentální hygienistky. Musíme také přidat ruku k dílu a každodenně si čistit své zuby alespoň dvakrát. Nevynechávejte hlavně večerní čištění. Ve vašich zubech se totiž nachází hromada zbytků z jídla a bakterií, které by vám během noci mohly udělat v ústech pořádnou paseku.
S péčí o zuby se začíná už v půl roce
Abychom předcházeli nejen zmiňovanému zažloutnutému chrupu, ale také kazům nebo zánětu dásní, s péčí o chrup začínáme už v útlém věku. Rodiče by se o chrup dítěte měli začít starat už po půl roce, kdy se po krmení jemně stírá povrch dásniček. Slouží k tomu bavlněné žínky nebo měkoučký kartáček.
Ve chvíli, kdy dítěti začnou zuby růst, se do ruky bere velmi jemný kartáček, kterým je čistí. Předejde se tím možnému kazu, který se i v brzkém dětském věku může na zoubcích objevit.
Jak se starat o zuby? Je důležité, aby se s péčí o chrup začalo už velice brzy. Důvodem toho je fakt, že dítě si na kartáček zvykne a bude ho vyžadovat. Už v raném věku je nutné, aby se dítě naučilo používat mezizubní kartáčky. Jedná se o nepostradatelného pomocníka spějícího ke krásnému chrupu, který se dostane i na kartáčkem těžko dostupná místa.
Pamatujte – starého psa novým kouskům nenaučíte. Když bude dítě vědět, že mezizubní kartáčky jsou součástí každodenní ústní hygieny, nebude na ně zapomínat ani v dospělosti.
Péče o zuby v dospělosti
Fázi dětství máme úspěšně za sebou, což znamená, že přecházíme do věku dospělého. Hlavním úkolem každého dospělého člověka je koupit si šetrný zubní kartáček. Nevolíme žádný rejžák, ale spíše kartáčky s měkkými štětinami. Při čištění netlačíme na zuby, čistíme velmi jemně a dostatečně dlouho.
Bylo by chybou si myslet, že použitím kartáčku péče o chrup končí. Příručka nazvaná „Jak se starat o zuby“ říká, že tím dentální hygiena teprve začíná. Druhým krokem vedoucím ke krásnému a zdravému chrupu je použití mezizubních kartáčků. Jak již bylo zmíněno, dostává se i na těžce dostupná místa, kde také vězí plak.
Bohužel se mezizubním kartáčkům nepřiklání takový důraz, který si bezesporu zaslouží. Jedná se o pomocníka, který může odhalit počínající parodontitidu. Pokud dásně po použití mezizubního kartáčku krvácí i po týdnu aktivního čištění, je někde problém.
Tím posledním krokem, který při dentální hygieně podnikneme, je použití ústní vody. Na tu se (na rozdíl od mezizubních kartáčků) nezapomíná. Čemu bohužel nepřikládáme pozornost je její složení. Správná ústní voda by neměla obsahovat alkohol, aby nedocházelo k vysušování sliznice v ústní dutině.
POZOR: Ústní voda opravdu nenahrazuje klasické čištění zubů. Jedná se pouze o doplněk, který spěje ke krásnému a zdravému chrupu. Není dobré přeskakovat předcházející fáze a provést jen výplach úst.
Jak si správně čistit zuby?
Abyste se radovali ze zářivého a zdravého chrupu, musíme si pořídit správný kartáček. Ale to už ostatně bylo zmíněno. Také bylo řečeno, že s kartáčkem se pracuje velice jemně a šetrně. Žádné velké nátlaky na váš chrup.
Za správnou techniku čištění zubů se považuje ta, kdy kartáček přiložíme na zub, lehce jen “rozplácneme” a krouživými pohyby stíráme plak, který se na zubech upnul. Tímto stylem postupujeme zub od zubu. Čistíme ideální dvě až tři minuty, případně do té doby, dokud s kartáčkem nenavštívíme každý jednotlivý zoubek v ústech.
Závěrem „projeťte“ zadní stranu zubů, kde se nejčastěji tvoří zubní kámen. Tím jeho vzniku předejdete a předejdete také zákroku zubaře, který by ho musel bolestivě odstranit.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Jak efektivně vybělit zuby i bez dentisty. Nejdříve zjistěte příčinu