Detox má právě na jaře žně. Podle různých článků prý „přispějeme k odstranění nahromaděných zplodin a toxinů, které se jinak kumulují a způsobují zdravotní potíže i psychickou nepohodu.“ Byl by hřích nevrhnout se na nějaký zaručený návrh nebo doporučený detoxikační preparát. Před tím, než se pro detox rozhodnete, odpovězte si na několik otázek.
Předkové sice drželi půst, jeho důvod byl ale jiný
Časté odůvodnění jarního detoxu je, že už naši předkové využívali k očistě půst, který drželi dva týdny před Velikonocemi a masa se zřekli i na delší období tzv. masopustu. Ale ono to mělo spíš praktický význam, než že by celý národ před několika sty lety hromadně na jaře podléhal rituálům očišťujícím tělo a duši. Zásoby ze zimy se tenčily, a tak se šetřilo s masem, než zase jarní plození domácího zvířectva nastartuje novou sezónu. Také se snižovaly zásoby brambor, kysaného zelí. A tak zůstávaly luštěniny, kořenová zelenina a mléčné produkty dostupné hlavně na venkově z běžné zemědělské produkce. Navíc je třeba si uvědomit, že naši předkové nejedli maso každý den, uzeniny byly výjimkou a maso se podávalo podle možností té které domácnosti jednou až třikrát týdně.
Co jste dělala v zimě, že potřebujete detoxikovat?
Píše se také, že tělo je na jaře zanesené škodlivými látkami, třeba špatným jídlem, různými léky, nadměrným stresem. Ovšem takhle se může zanést v průběhu celého roku, ne jen v zimě. Jinak bychom se vás musely zeptat: Proboha, co jste během zimy dělaly? Jak jste změnily svůj životní režim, že se vám „zaneslo“ tělo? Pokud dodržujete svůj běžný denní program a snažíte se zdravě stravovat a hýbat v průběhu celého roku, není důvod, aby tomu v zimě bylo jinak a aby se ve vašem těle hromadily nějaké toxiny. Ostatně, od toho má tělo své spolehlivé čističe, orgány, především játra a ledviny. A ty kdyby nepracovaly, tak byste to velmi rychle poznaly!
Kontraproduktivní rady jsou ty, které jsou součástí běžného zdravého životního stylu
Takové ty rady, jako správný pitný režim, celozrnné pečivo, syrová zelenina, česnek a bylinky, nemají s detoxikací nic společného. Měly by být běžnou součástí zdravého životního stylu, o kterém určitě přemýšlíte a snažíte se jej dodržovat po celý rok. Jestliže jste ale na rozcestí a zdá se vám, že váš jídelníček by potřeboval radikální změnu, udělejte to právě teď. Vždy je dobré začít. Nezáleží na tom, kdy. Když se jednou rozhodnete, tak vám na ničem jiném (jako že budou Vánoce, že se blíží plesová sezóna apod.) nezáleží, jdete zkrátka do toho.
Zkuste si z těch detoxikačních rad vybrat ty, které vám mohou vydržet po celý rok. Prostě ozdravit svůj jídelníček. Vzdát se průmyslově zpracovaných potravin, sladkostí, limonád a dalších podobných „prázdných“ potravin. Místo toho si dopřejte to, co právě vyroste u vašeho farmáře na poli nebo na chalupě na louce. Čerstvé ředkvičky, zelený salát, šťovík, mladou kopřivu nebo třeba dobrý živý jogurt. Když vám to vydrží déle, než pár dnů, tělo vám poděkuje.