Ještě v 18. a 19. století bylo leváctví neboli sinistralita považováno za jakýsi hendikep, na který společnost pohlížela skrz prsty. Postupem času se však situace začala pomalu měnit k lepšímu, až se tito lidé po letech šikany dočkali nejen vytouženého klidu, ale i výhod v podobě speciálních pomůcek, jež jim usnadňují život. Co o nich říká moderní věda dnes a jaké zajímavosti v jejich světě panují?
Kdysi vada, nyní velká vzácnost
Z expertních odhadů vyplývá, že jedinců, kteří preferují levou ruku, je na světě pouhých 10 %, proto jsou vnímáni jako výjimeční. Vědci se také domnívají, že tato vlastnost je typičtější spíše pro muže. Co z toho plyne? Ženy jakožto levačky jsou vlastně ještě o něco vzácnější!
Historie a levorukost
Ačkoli je „levých“ jako šafránu, o jejich přítomnosti u důležitých historických událostí vůbec není pochyb. Levákem byl totiž Alexandr Veliký, Caesar i římský císař Tiberius. Do této kategorie spadá také Napoleon Bonaparte, Gándhí nebo Winston Churchill. Ani v řadách amerických prezidentů nikdy nebylo o ty, co to mají hozené „doleva“, nouze. Mezi slavná jména patří Benjamin Franklin, Thomas Jefferson, Harry S. Truman, J. F. Kennedy, Ronald Reagan, George Bush starší, Bill Clinton i Barack Obama. Mimochodem, v britské královské rodině je leváctví dokonce dědičné. Své o tom ví královna Alžběta II., princ Charles i princ William.
Hollywood a leváci? Nic neobvyklého
Svým fanouškům se na červeném koberci pravou rukou nepodepisují například Angelina Jolie, Julia Roberts, Nicole Kidman, Morgan Freeman, Keanu Reeves nebo Jim Carrey. Stejně je na tom Lady Gaga, Tom Cruise, Robert De Niro, David Duchovny, Whoopi Goldberg a Goldie Hawn. Výjimkou nejsou ani akční hrdinové, jako Mickey Rourke, Sylvester Stallone a Bruce Willis. Slušná síň slávy, což?
Jak jsou na tom zvířata?
Představte si, že váš pes, kočka nebo třeba křeček může být také levákem. Alespoň tak to tvrdí americká veterinářka Janice Lloyd. Tato zvířecí specialistka provedla unikátní výzkum, ze kterého vyplynulo, že až 50 % němých tváří upřednostňuje levou tlapku.
Sportovní nadání, o němž není sporu
Již několik nezávislých studií naznačilo, že levorucí mají předpoklady k tomu, aby vynikali v řečnických schopnostech a sportu, jako je třeba baseball, plavání, boxování nebo tenis. Jsou prý také nesmírně kreativní a excelují v matematice. Cizí jim však není ani architektura a hudební tvořivost.
Zdraví? Tady jsou možná rizika
Závěry nedávného amerického průzkumu bohužel sdělují, že „levý“ jedinec má pětinásobně vyšší pravděpodobnost vývoje alergie, astmatu nebo plicních chorob. Podle autorů dané studie také častěji trpí spánkovými problémy, a hitparáda to není ani v případě psychiky – prý se rychleji rozčílí a hůře zvládá emoce. No, všude je holt něco…
A kterou ruku preferujete vy? Napište nám o tom!