Sušička na prádlo je obecně považována za nadstandardní vybavení domácnosti. Pokud máte početnější rodinu, ušetří vám toto zařízení hodně času a práce. Jak si vybrat tu pravou?
Áčko se vyplatí!
Provoz myčky nebývá nejekonomičtější, i když záleží samozřejmě na množství sušeného prádla, jak často se suší a především na energetické třídě výrobku. To souvisí s pořizovací cenou Většina sušiček na našem trhu spadá do energetické třídy B nebo C, některé dokonce do skupiny D (zdroj: Nejlepsi-susicky.cz). Zaplatíte za ně v průměru od sedmi do osmnácti tisíc korun (záleží také na jejím typu a kapacitě), v konečném výsledku ale neušetříte, protože náklady na provoz budou samozřejmě vyšší. Proto se, stejně jako u ostatních elektrických spotřebičů, vyplatí investovat do přístroje s energetickou třídou A nebo A+. Na takový nákup si ale připravte okolo 25 – 30 tisíc.
Jakou používáte pračku?
Z hlediska ekonomičnosti sušičky je důležité také to, jakou používáte pračku. Platí, že čím více má otáček, tím lépe. Prádlo se v pračce důkladněji vyždímá, sušička není nadměrně zatížena a provoz se neprodražuje. Pračka by proto měla mít minimálně 850 otáček za minutu. Velkou výhodou je, že na suché prádlo nemusíte čekat celý den. Sušička si s mokrým oblečením poradí do dvou hodin a prádlo vám navíc usuší přesně, jak potřebujete.
Žehlení
Pokud chcete prádlo žehlit, stačí si nastavit program tak, aby zůstalo více či méně vlhké. Bez žehlení se obejde i to prádlo, které jste dříve žehlit museli. Sušička totiž paradoxně pomačká oblečení méně, než kdybyste jej pověsili na šňůru. Všechny sušičky pracují s ohřátým vzduchem, který pomocí ventilátorů proudí skrze prádlo. Podle mechanismu sušení se dělí ještě na odvětrávací (ekonomičtější, ale náročnější na umístění) a kondenzační.
Dva v jednom. Ano nebo ne?
Výrobci praček nabízejí také řešení dva v jednom. Pračku se sušičkou dohromady. Ta je vhodná především do malých domácností, kde není místa nazbyt. Má ale také své ,,mouchy“. Je to především menší kapacita a vyšší spotřeba vody.
Aby prádlo bylo čisté a neztrácelo svůj původní vzhled
Závěrem přidáváme 2 tipy, díky kterým bude vaše prádlo vypadat i po letech jako zrovna koupené z obchodu.
Něco proti šedivění
Má vaše bílé oblečení po vyprání tendenci šedivět? Zkuste ho dopředu namočit do roztoku (4 litry vody, 180 g jedlé sody). Následně jej dejte do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklé. Co když už se stane, že prádlo zešediví? Je to snadné. Můžete použít acylpyrin. Rozpusťte pět tabletek v teplé vodě a zašedlé kousky v něm nechte namočené přes noc. Dejte znovu vyprat a do programu máchání přilijte místo aviváže 240 ml bílého octa.
Aby syté barvy vydržely
Chcete, aby barfevné prádlo nevypadalo po pár praních jako že ho máte už staletí? U černých kousků přilijte při máchání 2 šálky uvařené kávy nebo silného čaje. K oblečení v tmavších barvách např. švestková modř, přidejte na máchání 1 šálek kuchyňské soli. Jestli netoužíte po vybledlých nových džínách, před prvním praním je nechte přes noc namočené ve slané vodě nebo v roztoku vody a bílého octa. (Ten připravíte v poměru 1:1). Před vložením do pračky je pak vždy otočte naruby a perte na co nejnižší teplotu.