Čtvrtek , 21. 11. 2024

Albert

Vyplatí se sušička prádla? A pár tipů, které udrží vaše prádlo v původním stavu

Zdroj: 123RF.com

09. 10. 2017

Sušička na prádlo je obecně považována za nadstandardní vybavení domácnosti. Pokud máte početnější rodinu, ušetří vám toto zařízení hodně času a práce. Jak si vybrat tu pravou?

Áčko se vyplatí!

Provoz myčky nebývá nejekonomičtější, i když záleží samozřejmě na množství sušeného prádla, jak často se suší a především na energetické třídě výrobku. To souvisí s pořizovací cenou Většina sušiček na našem trhu spadá do energetické třídy B nebo C, některé dokonce do skupiny D (zdroj: Nejlepsi-susicky.cz). Zaplatíte za ně v průměru od sedmi do osmnácti tisíc korun (záleží také na jejím typu a kapacitě), v konečném výsledku ale neušetříte, protože náklady na provoz budou samozřejmě vyšší. Proto se, stejně jako u ostatních elektrických spotřebičů, vyplatí investovat do přístroje s energetickou třídou A nebo A+. Na takový nákup si ale připravte okolo 25 – 30 tisíc.

Jakou používáte pračku?

Z hlediska ekonomičnosti sušičky je důležité také to, jakou používáte pračku. Platí, že čím více má otáček, tím lépe. Prádlo se v pračce důkladněji vyždímá, sušička není nadměrně zatížena a provoz se neprodražuje. Pračka by proto měla mít minimálně 850 otáček za minutu. Velkou výhodou je, že na suché prádlo nemusíte čekat celý den. Sušička si s mokrým oblečením poradí do dvou hodin a prádlo vám navíc usuší přesně, jak potřebujete.

Žehlení

Pokud chcete prádlo žehlit, stačí si nastavit program tak, aby zůstalo více či méně vlhké. Bez žehlení se obejde i to prádlo, které jste dříve žehlit museli. Sušička totiž paradoxně pomačká oblečení méně, než kdybyste jej pověsili na šňůru. Všechny sušičky pracují s ohřátým vzduchem, který pomocí ventilátorů proudí skrze prádlo. Podle mechanismu sušení se dělí ještě na odvětrávací (ekonomičtější, ale náročnější na umístění) a kondenzační.

K TÉMATU  Pozor na zloděje. Nenechte se vykrást!

Dva v jednom. Ano nebo ne?

Výrobci praček nabízejí také řešení dva v jednom. Pračku se sušičkou dohromady. Ta je vhodná především do malých domácností, kde není místa nazbyt. Má ale také své ,,mouchy“. Je to především menší kapacita a vyšší spotřeba vody.

Aby prádlo bylo čisté a neztrácelo svůj původní vzhled

Závěrem přidáváme 2 tipy, díky kterým bude vaše prádlo vypadat i po letech jako zrovna koupené z obchodu.

Něco proti šedivění

Má vaše bílé oblečení po vyprání tendenci šedivět? Zkuste ho dopředu namočit do roztoku (4 litry vody, 180 g jedlé sody). Následně jej dejte do pračky a vyperte tak, jak jste zvyklé. Co když už se stane, že prádlo zešediví? Je to snadné. Můžete použít acylpyrin. Rozpusťte pět tabletek v teplé vodě a zašedlé kousky v něm nechte namočené přes noc. Dejte znovu vyprat a do programu máchání přilijte místo aviváže 240 ml bílého octa.

Aby syté barvy vydržely

Chcete, aby barfevné prádlo nevypadalo po pár praních jako že ho máte už staletí? U černých kousků přilijte při máchání 2 šálky uvařené kávy nebo silného čaje. K oblečení v tmavších barvách např. švestková modř, přidejte na máchání 1 šálek kuchyňské soli. Jestli netoužíte po vybledlých nových džínách, před prvním praním je nechte přes noc namočené ve slané vodě nebo v roztoku vody a bílého octa. (Ten připravíte v poměru 1:1). Před vložením do pračky je pak vždy otočte naruby a perte na co nejnižší teplotu.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Během pandemie začali lidé trávit o 30 procent více volného času u mobilů a počítačů. Aktuálně to jsou čtyři hodiny a dvanáct minut denně u smartphonu a další čtyři hodiny před monitorem. Tato 'nálož' má své důsledky. Čekárny očních lékařů praskají ve všech. Nechcete-li se k pacientům přidat, neignorujte varovné signály. Naučte se potížím předcházet a řešte je.
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.
Aktuální neutěšená situace brnká mnohým na nervy. Home office, učení s dětmi online, péče o ně, starosti o zdraví prarodičů a negativní zprávy valící se ze všech stran. Odolat tomu tlaku není vůbec snadné. Vidina zlepšení je navíc v nedohlednu. Nezbývá tak nic jiného než zatnout zuby a vydržet. Zvládnout složitou dobu vám pomohou i naše tipy.
Asi každý z nás už někdy nějaký ochutnal. Zatímco někomu chutnají více, jinému méně. Očekáváme od nich, že nás doslova nakopnou, dodají nám energii. Úkolem energetických nápojů je zlepšit koncentraci a podpořit soustředění. Málokdo z nás už se ale ohlíží na zdravotní dopad těchto tolik oblíbených drinků.
Máte doma kočku? Pak určitě budete souhlasit, že nad jejím chováním někdy zůstává rozum stát.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
V osmdesátých letech minulého století, v Československu ovládaném komunistickým režimem, byl Mezinárodní den žen vnímán jako příležitost pro stát prezentovat se v nejlepším světle. Oficiální oslavy slavily údajné úspěchy v oblasti rovnosti pohlaví, ale skutečná situace žen často byla daleko od rovnoprávnosti. Tento svátek tak odhaloval rozpor mezi ideálem a realitou, kde se za fasádou slavnostních projevů skrývala každodenní realita plná výzev a omezení pro ženy.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.
Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Také jste si říkaly, jaké by to bylo mít v koupelně nebo v ložnici všechny rtěnky, šminky, make-up a další ty nezbytné věci pěkně srovnané, aby jste měly přehled a vše po ruce? Přinášíme vám jednoduchý návod, jak si takový pořadač vyrobit z kartonové krabice.

Výběr článků

Geneviève Grad, francouzská herečka a nezapomenutelná dcera četníka ze Saint-Tropez, zemřela ve věku 80 let po dlouhém boji s rakovinou. Široké veřejnosti se vryla do paměti jako Nicole Cruchot v prvních třech dílech slavné série s Louisem de Funèsem. Svou kariéru začínala jako baletka, aby se později stala ikonou francouzské kinematografie 60. let.
Ženšen mnohým z nás něco říká, ale přesně definovat, k čemu vlastně slouží, je pro obyčejného laika nadmíru těžké. Přitom ženšen představuje důležitou bylinu, jejíž vlastnosti zná každý zkušený lékárník.

Nepřehlédněte

Vaše domácí prostředí může mít obrovský vliv na vaši pohodu. Objevte, jak malé změny ve vašem bydlení mohou vytvořit oázu klidu a štěstí, ve které se budete každý den cítit skvěle.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek