Aby jídlo bylo dietní, lze jej upravovat prakticky jakýmkoli známým způsobem vyjma smažení. Znamená to, že se můžete pustit klidně do vaření, dušení, blanšírování, pečení, jak je komu libo. Co ještě byste o přípravě zdravých pokrmů měly vědět?
1. Vitamíny obsažené v ovoci a zelenině jsou citlivé na kovy, a proto vždy při jejich přípravě a servírování používejte nerez nebo skleněné nádoby
2. Povrch krájeného ovoce a zeleniny je vystaven vzdušnému kyslíku, což vede ke snižování obsahu vitaminů. Nádoby s takto upravenými potravinami zakryjte neprodyšnými poklicemi nebo foliemi.
3. Vařte pouze v nádobách, které jdou dobře uzavřít. Pod poklice nahlížejte pokud možno co nejméně a pokrmy příliš nemíchejte.
4. Pokrájenou zeleninu i ovoce vařte v minimálním množství vody. Obvykle postačí 1 dl a opět výhradně v nádobách s dobře těsnícími poklicemi.
5. Tekutinu, která zbyla po vaření brambor či zeleniny, díky svému vysokému obsahu vitamínů a minerálních solí, můžete použít třeba k podlévání masa nebo jako vývar.
6. Solí se až těsně před dokončením pokrmu. Jedině tak můžete zabránit dalším ztrátám výživných látek.
7. Luštěniny vařte ve vodě, ve které byly namáčeny k bobtnání. Když dosáhnou bodu varu, snižte teplotu na minimum. Zelenina i luštěniny se totiž musí vařit pouze mírným varem.
8. Doba vaření by měla být minimální. Dlouhodobým vařením ztrácí vláknina své typické vlastnosti.
9. Hotová jídla neudržujte příliš dlouho teplá. To, co nespotřebujete, ihned zchlaďte a v případě potřeby ohřívejte po porcích.
Máte nějaký svůj tip? Sem s ním!
Autor: red