Že čokoláda je zlo, kterému je lepší se vyhýbat? Ne tak rychle. Nelze totiž házet všechny druhy do stejného pytle. I když to možná zní neuvěřitelně, hořká a tmavá čokoláda je vlastně zdraví prospěšná záležitost. A zde jsou famózní benefity, které vás při její konzumaci nemohou minout!
Ochrana před rakovinou střev
Ze statistik vyplývá, že je ročně v České republice diagnostikováno více než osm tisíc nových případů rakoviny tlustého střeva. Jde se proti tomuto vážnému onemocnění nějak bránit? Nadějné zprávy přináší španělští odborníci z Vědeckého a technologického institutu potravin a výživy. Ti na základě své studie naznačují, že za účinnou prevenci platí právě hořká čokoláda. Je to prý proto, že její vysoký obsah antioxidačních polyfenolů snižuje riziko několika druhů rakovin, včetně té tlustého střeva a konečníku. Podle těchto expertů bychom pro své vlastní dobro měli alespoň malý kousek tmavé sladkosti jíst každý den.
Regulace cholesterolu, která funguje
To, že z nadměrné hladiny cholesterolu nic dobrého nekouká, ví asi každý. Tato tuková látka, jež se řadí do kategorie steroidů, se usazuje v tepnách, ucpává je a tím zvyšuje pravděpodobnost vývoje kardiovaskulárních chorob i trombózy. Lékař nešetří varováními, že i vaše hodnoty cholesterolu jsou tak trochu „přes čáru“? Pak jezte čokoládu s co největším podílem kakaa. Kyselina olejová, která je v ní přítomná, zvyšuje hladinu HDL neboli „hodného“ cholesterolu, čímž se pomáhá zbavit toho špatného. Nevíme, jak vy, ale my si tento „prášek“ necháme líbit…
Zažívání, co šlape jako po drátkách
Odborníci jsou toho názoru, že 100 gramů čokolády vyrobené převážně z kakaa může obsahovat až 11 gramů vlákniny. To znamená, že tato mňamka schovaná pod šustivým obalem je vlastně prospěšná pro vaše střevní zdraví. O vláknině je totiž známo, že pozitivně působí na střeva, zatímco stimuluje aktivitu žluči i žaludečních šťáv. Tím podporuje funkce celé trávicí soustavy, takže může být lékem na zácpu, průjem, pocit těžkosti, nadýmání i nevolnost.
Stopka úzkosti a splínům
Hořká čokoláda je výborným psychickým dopingem. Už po pár soustech dochází v těle ke zvýšené produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí. K úsměvu vám pomohou i mastné kyseliny, jmenovitě palmová a stearová, které v oblastech mozku pozitivně ovlivňují nervovou aktivitu spojenou s radostí a dobrou náladou. Tedy alespoň tak účinky „čokošky“ vysvětlují experti. Nedá se tedy pochybovat o tom, že s každou tabulkou si v obchodě koupíte i dávku optimismu!
Také si občas dopřáváte pár čtverečků? Nebo rovnou celou tabulku?
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: