Pondělí , 21. 07. 2025

Ilja

Rozchod, smrt, nebo nemoc? Postavte se ke krizi správně a změňte si život k lepšímu

Rozvod, rozchod, nevěra, výpověď z práce, smrt blízké osoby, nemoc, to vše bychom mohli označit jako životní krize. A nejen to, důvodů životních krizí je mnoho. Životní krize potkají během života každého člověka a některým z nich se nelze vyhnout.
Životní krize
Z životní krize se může stát nový a lepší život. Přistupte k ní správně. Zdroj foto: 123RF.com

05. 03. 2020

05. 03. 2020

Jde o události, které člověka mohou paralyzovat do té míry, že krizi není schopen překonat. Jen málokdo si ale uvědomuje, že krize v sobě nese i určitý potenciál. Krize nás dokáže posunout dál, protože často představuje příležitost dělat věci jinak a lépe.

Životní krize. Kdy o ní mluvíme?

Vnímání krize je vysoce individuální záležitost. Co pro někoho znamená životní krizi, přejde jiný bez mrknutí oka. Záleží na psychické odolnosti člověka a na jeho schopnostech krize zvládat. O životní krizi hovoříme tehdy, když nastane nerovnováha mezi naším vnímáním problému a možnostmi jeho zvládání, které máme k dispozici. Krizi je natolik závažný psychický stav, že dlouhodobé setrvávání v krizové situaci může mít katastrofální důsledky v podobě sebevražedného jednání, závislosti na alkoholu, drogách.

Úzkost jako průvodní jev krizových situací

Úzkost, to je hlavní emoce, kterou v krizi prožíváme. Životní krizi vnímáme jako bezprostřední ohrožení naší identity, a proto se snažíme všemi dostupnými prostředky z krize uniknout, což v nás probouzí úzkost. Pokud ale všechny námi ověřené postupy a strategie selhaly, propadáme se do stále vyšší úzkosti, která nás může paralyzovat.

Jak zmírnit úzkost

V krizi pociťujeme prvotní šok, ochromení a neschopnost na aktuální situaci reagovat. Náhled na krizovou situaci umožní buď v krizi setrvat nebo se s ní vyrovnat. Zásadním krokem je zmírnit úzkost, která životní krize provází. Někdy stačí promluvit s přítelem, jindy je třeba vyhledat odbornou pomoc, ať už jde o psychologa, psychiatra či praktického lékaře. Čím déle budeme v krizi setrvávat, tím těžší bude se z krize dostat.

Krize vývojové versus krize situační

Na některé krize se lze připravit. Jde o životní krize, které přichází během života člověka jako zcela přirozená součást života. Jde o vývojové krize, které lze očekávat. Nástup do zaměstnání, svatba, narození dítěte, ale i smrt blízké osoby jsou životní události, se kterými člověk zkrátka musí počítat a tím pádem se na ně může připravit, i když na některé negativní události našeho života se zkrátka připravit nelze. Jiné jsou krize situační, které vznikají náhle a většinou nečekaně. Nemoc, úraz, nevěra, rozvod, náhlá smrt blízkého člověka patří mezi situační krize. Jejich nepředvídatelnost může o to více úzkosti přinášet.

K TÉMATU  Rozchod během pandemie. Které herecké páry neustály karanténu?

Jsem na dně

Každý z nás již během svého života některými krizemi prošel a dokázal se s nimi vyrovnat. Většina si dokáže pomoci sama, za pomoci rodiny a přátel. Krizi dokážeme zvládnout díky strategiím a postupům, které se nám již v minulosti osvědčily. Ocitneme-li se v krizi, je důležité položit si otázku: „Co mi v minulosti pomohlo se z podobné situace dostat?“ Důležité je zvážit, zda jsem krizi schopný zvládnout za podpory svých blízkých. Pokud ne, je vhodné obrátit se na odborníka, který doporučí další postup. Metodou první volby může být psychoterapie, ale i antidepresiva či léky na snížení úzkosti.

Tělo a duše jedno jsou

Co se stane, pokud v krizi setrváváme, aniž bychom se pokusili ji řešit? Odpověď je jednoduchá. Úzkostné stavy povedou k různým psychosomatickým projevům, které přejdou do chronicity a na světe je psychosomatické onemocnění. Úzkost se totiž neprojevuje jen na psychické úrovni, ale i na té fyzické. Bolesti hlavy, nespavost, celková únava, bolesti břicha, třes rukou, problémy se zažíváním, to vše s úzkostí a stresem souvisí, protože platí známé „tělo a duše jednou jsou“.

Životní krize jako příležitost k lepšímu

Ačkoliv to pro mnohé bude znít zvláštně, krize v sobě nese i něco pozitivního. Pokud právě krizi prožíváme, není zcela jednoduché onen potenciál v krizi objevit. Často si uvědomíme, co pozitivního krize přinesla, až když odezní. Můžeme si uvědomit, že nevěra byla jen důsledkem vztahu, který nefungoval. Vyhazov z práce byl příležitostí najít si mnohem lepší zaměstnání. Rozchod byl šancí najít si vztah, ve kterém jsme mnohem spokojenější než v původním.

Nemoc nás donutila zastavit se a zamyslet se nad životními hodnotami a zcela je přehodnotit. A tak bychom mohli pokračovat. U mnoha z těch, kteří se dokázali s životní krizi vyrovnat, dochází k uvědomění si toho, co je pro ně opravdu důležité. Dojde k přehodnocení jak životních hodnot, tak celého života. Někdy je životní krize přirovnávána také ke dnu, od kterého se můžeme odrazit a začít znovu a lépe.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte zahradu? Pak by byla velká škoda, kdybyste na ní nepěstovali vlastní zeleninu a ovoce. Nejenže je úroda, kterou si sami vypipláte chutnější než ta z obchodu, nemusíte se obávat žádných chemických látek a postřiků, ale navíc i hodně ušetříte.
Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Je vám více než padesát a dostala jste výpověď. Začnete registrací na pracovním úřadě a budete pokračovat hledáním nové práce. Čím máte vyšší kvalifikaci, tím je to složitější. Přemýšlíte, zda setrvat ve svém oboru nebo vykročit úplně novým směrem? Třeba si splnit sny. Možná vám to připadá riskantní. Ale proč to nezkusit?
Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
V nejnovějším dílu Výměny manželek došlo k nečekanému zvratu, když Martina nevydržela ani týden a opustila náhradní rodinu plnou špíny, chaosu a neposlušných dětí. Přečtěte si, jaké šoky a překážky ji přiměly k předčasnému odchodu z domácnosti, která ji přivítala do svého středu. Drama, emoce a nevídané situace – to vše v nejnovějším dílu, který rozvířil divácké diskuse.
Jak vyšroubovat prasklou žárovku nebo čím vyčistit varnou konvici od usazenin? To a mnoho dalšího se dozvíte ve videu. Vše zvládnete do pěti minut!
Vánoce patří mezi nejkrásnější období roku. Všechno se třpytí, blýská a svítí. Proměňte i svůj domov v kouzelné místo plné vánoční atmosféry. Ať už je však váš byt velký nebo maličký, existuje spousta způsobů, jak ho přes Vánoce vyzdobit. Připravili jsme pro vás seznam toho, co by vám rozhodně nemělo uniknout.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.

Výběr článků

Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.
S příchodem vánočního období se nevyhnutelně mění nejen atmosféra domova, ale i pracovní prostředí. Jak zvládnout Vánoce v práci bez ztráty pohody a efektivity? Dnešní článek se věnuje právě této otázce a přináší pět praktických rad, jak skloubit vánoční radost s pracovními povinnostmi. Ať už jste zaměstnanec nebo vedoucí týmu, naše tipy vám pomohou vytvořit vánoční atmosféru v práci, která zlepší náladu a přispěje k dobrému týmovému duchu.
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?

Nepřehlédněte

Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Je pití dvou litrů vody denně málo nebo moc?  Proč káva nebo kola do pitného režimu nepatří? Zatěžujete pitným režimem své tělo nebo mu naopak děláte dobře? Snažili jsme se to zjistit. Tak čtěte, ať víte víc!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek