Pátek , 29. 11. 2024

Zina

Vaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit ano nebo ne?

Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Vaše dítě nezajímají zimní sporty. Co s tím udělat? Nutit nebo ne?
zdroj: 123RF.com

16. 01. 2020

Všechno má svůj čas. Zásada „škola hrou“ platí i pro sportování

Nejsem prostě zastáncem toho, že děti se musí přizpůsobovat ve všech aktivitách rodičům. Všechno má svůj čas a stejně tak je třeba mít správný věk také na zimní sporty. Kdysi jsem na horách potkala tatínka, který jezdil po sjezdovce a miminko měl na zádech v krosně. Přijel na svahu do restaurace, odložil krosnu s dítětem do rohu a šel si dát drink.

Co může dítě z takového „nepohybu“ na vzduchu mít? Nedokážu si představit, proč někdo tak hazarduje se zdravím svého dítěte. Pokud budete dítě do sportu příliš nutit nebo ho postavíte na lyže či brusle příliš brzo, hrozí nejen zranění, ale hlavně nechuť do podobných aktivit. Dá se tomu předejít? Většinou ano.

Když sportuje celá rodina

Je samozřejmé, že dítě se zapojuje do rodinných aktivit. Pokud sportují i rodiče, prarodiče nebo starší sourozenec, bude pro dítě snazší oblíbit si stejný sport také. Ale pokud dítě dovedete do lyžařské školky, sami nelyžaři, je pravděpodobné, že vztah k tomuto sportu bude získávat hůře. Důležité jsou totiž společné zážitky. Pokud nebruslíte, nelyžujete, těžko budete pro tyto zimní sporty získávat své děti. Žádné argumenty totiž neplatí lépe, než že „to děláte také, protože to je skvělá zábava“.

Ještě lepší je sdílet zájmy s přáteli, kteří mají dítě v podobném věku. Věk stejně starých dětí motivuje. Zvlášť tehdy, pokud v daném sportu neexcelují, ale jsou na tom všechny podobně. Společné učení hrou tak bude ve většině případů fungovat. Navíc děti se stanou soutěživější a snaživější.

Nezačínejte dřív, než ve třech letech

Lyžařští instruktoři doporučují začít s lyžováním po třetích narozeninách. S bruslením se doporučuje počkat do věku čtyři až šest let. Lékaři se přiklánějí i u lyžování spíš k čtyřem letům. To doporučuje také dětský ortoped MUDr. Jan Charvát, CSc. Dítě by mělo mít dostatečně vyvinuté klouby a páteř, které musí při těchto sportech odolávat tlakům.

K TÉMATU  Moderní rodičovství a výchova dětí

Důležitý je fyzický i psychický vývoj

Děti také musí mít dobrou pohybovou koordinaci. Vyzkoušejte je doma. Nechte je udělat pár kotoulů. K tomu by měly zvládnout střídavou chůzi po schodech. Z psychického pohledu by dítě mělo vědět, proč se zimní sporty naučit. Pokud počítáte s výukou prostřednictvím instruktorů, musí být dítě schopné vydržet bez vás minimálně hodinu či dvě.

Se snowboardingem se doporučuje začínat kolem šestého roku věku, kdy už dítě zná základy lyžování. Snowboarding vyžaduje podstatně více koordinace a orientaci na svahu, což se dítě může naučit právě lyžováním.

Zkoušíte to stále dokola a nebaví ho to? Netlačte na výsledky

Jsou děti, které si stoupnou na svah nebo na led a jsou tam jako doma. Ovšem některé přes veškeré rodičovské snahy a přemlouvání chodí do lyžařské školky nerady. Vymlouvají se a je na nich patrná nechuť. Musíte se obrnit trpělivostí a připravit se na to, že výuka nemusí být úspěšná hned první rok. Třeba to budete zkoušet rok, dva nebo i tři. Když však dítě neodradíte nadměrnými nároky, bude dělat pokroky. Třeba velmi pomalu, ale časem ho začne sport bavit.

Důležité je nepřetěžovat ho. Nechte ho v lyžařské či bruslařské školce maximálně hodinu a půl. Odměňte ho za jeho snahu. Ne sušenkou, ale třeba jízdou na snowtubingu. Zbytek dne ať si třeba staví iglú, válí se ve sněhu, sáňkuje, bobuje. Prostě se baví na sněhu. I to je důležité. Jen tak pochopí, že být na sněhu je zábava, a ne povinnost, kterou rodiče vyžadují.

Když se to přesto nepovede, tolerujte to a nevyčítejte

Možná je vaše dítě na sport extrémně nešikovné. Těžko se s tím smiřují rodiče, které sportování baví. Ale kdo ví, třeba z vašeho dítěte bude slavný umělec nebo vědec. Ne každé dítě musí umět všechny sporty. Důležité je, abyste mu i přesto dali pocit, že není méněcenné. A možná se i trochu podřídili. Nutit ho dělat něco, co ho vůbec nebaví, a navíc mu to ani nejde, nemá cenu. Třeba se naučí lyžovat v dospělosti. Třeba nikdy. Proto nebude pro vás ani pro svět znamenat méně, než dítě, které dokonale sjede „černou“.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chtěli byste naší planetě pomoci od nadbytečného odpadu, ale nevíte, jak na to? Nemusíte ze dne na den začít kompostovat a stloukat si doma vlastní máslo. Stačí se jen řídit několika jednoduchými radami, které zvládne opravdu každý.
Matkou se můžete stát i po čtyřicítce. A to s přehledem. Které celebrity jdou příkladem? Podívejte se.
Že je to nemožné? Není, vážně ne. Běhat můžete i ráda bez toho, aniž byste cítila sebemenší odpor k teniskám, běžeckému úboru nebo k rannímu vstávání a potu. Nic z toho totiž běh obsahovat nemusí. Jen možná máte o běhání zkreslené představy.
V každodenním kolotoči práce a rodiny se objeví neočekávaný zvrat, když hlavní hrdinka narazí na dohodu, kterou uzavřela s tajemným mužem. Tato dohoda nezahrnuje pouze vášnivý románek, ale také odměny a výzvy, které otřesou jejím každodenním životem. S dilematem mezi láskou a povinnostmi se musí rozhodnout, co je pro ni skutečně důležité. Román "Každodenní kolotoč" od Teri Kerot slibuje napínavý příběh o lásce, vášni a životních rozhodnutích, které nás provázejí každým dnem
Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Vinný sklípek vyžaduje podzemní prostor, kde si budete moci naplno vychutnat tu pravou atmosféru posezení s přáteli nad sklenkou vína. Pokud sklepní prostory nemáte, můžete originální způsob uskladnění vína vymyslet i v kuchyni nebo obýváku.
Muž s velkým přirozením je snem mnoha žen. Co když je ale až "moc" velké?
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Máte rádi, když je každá vaše dovolená tak trochu jiná? Co kdyby vaše příští dny volna byly ve znamení luxusu a dobrodružství? Vydejte se na plavbu jachtou s kapitánem po překrásném Jaderském moři. Objevíte krásy chorvatského pobřeží a ostrovů ze zcela jiného úhlu. Takováto dovolená nemusí být ani extrémně předražená, jak si mnozí myslí. Domluvte se s přáteli a náklady za pronájem jachty si rozdělte.
Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.

Výběr článků

Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Silvestr je oslavou plnou světla, radosti a naděje, a pro rodiče s dětmi přináší otázku, jak tuto magickou noc nejlepším způsobem sdílet. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje otázce, kde trávit Silvestr s dětmi. Přinášíme tipy na rodinná přátelská místa a aktivity, kde můžete vytvořit nezapomenutelné chvíle pro vaši rodinu a přivítat nový rok s radostí a láskou.
Když byly salóny krásy zavřené, vyvstala najednou mezi ženami otázka, jak se správně starat o své obočí. Každá z nás se chce o něj naučit správně starat tak, aby své pokožce nezpůsobovala zbytečnou újmu. Správně vytvarované obočí navíc dodá vašemu obličeji šmrnc, rozhodně to tedy není zanedbatelný prvek vedoucí k vnější kráse. Opravdu víte o postupu vytrhávání všechno?

Nepřehlédněte

Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Každá žena občas zažívá stres anebo úzkosti – to je naprosto běžné. Nicméně nahromaděný stres dokáže pěkně potrápit a zařídit spoustu zdravotních problémů. Ale takový stres v těhotenství! Ten dokáže ovlivnit vývoj vašeho miminka – a to přece žádná z vás nechce. Jak se tedy poprat se stresem v těhotenství?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek