Co je to workoholismus?
Dnes je workoholismus označován za seriózní chorobu, nad kterou rozhodně nesmíme mávnout rukou. Jedná se o jednu z velice častých závislostí, kterou si lidé vědomě přivodí. Workoholismus se regulérně přidal do gangu k drogové a alkoholové závislosti.
Jelikož se jedná o závislost, i v tomto případě platí, že léčba problému není jednoduchá ani krátká. V první řadě člověk musí chtít a musí být odhodlán se závislosti na práci zbavit.
Aby byla léčba workoholismu efektivní a poměrně rychlá, je zapotřebí podchytit problém už v zárodku. Opět je to tedy stejné jako v případě jiných závislostí. Člověk si musí všímat varovných alarmů či signálů, které upozorňují na to, že je něco v nepořádku.
Jaké jsou příznaky workoholismu?
K prvním příznakům patří fakt, že v práci začínáte trávit čím dál více času. Už netrávíte v zaměstnání osm nebo dvanáct hodin, ale najednou se čas strávený v zaměstnání dostává na čtrnáct i šestnáct hodin denně. Práci si nosíte i domů, protože toho chcete stihnout co nejvíce. Mnohdy si myslíte, že danou práci stihnout musíte, i když tomu tak není.
Odkládání dovolené – i to je další z příznaků workoholismu. Když vyměňujete odpočinek a čas strávený s rodinou za práci, je to opět alarmující signál přicházejícího workoholismu. Lidé odpírající si dovolenou i odpočinek se stávají jakýmsi chodícím mechanismem a nic pro ně neexistuje – vyjma zaměstnání, do kterého chodí brzy ráno a vrací se pozdě večer.
Ztráta veškerého osobního života a odcizení se rodině či lásce. To je opět další příznak workoholismu. Jak již bylo nastíněno, člověk závislý na práci má práci na prvním místě. Práce je pro něj nejdůležitější a je na samotném vrcholu žebříčku životních priorit.
Člověk ztrácí kontakt se svou rodinou, přítelkyní nebo přítelem, přetrhávají se kamarádské vztahy. Workoholik si nachází čas jenom na práci, na osobní život či oblíbené koníčky naopak není dostatek času.
S příchodem workoholismu přijde i jakási ztráta svobody. Myšleno je to tak, že jdete do práce, i když jste nemocní. Neustále máte u sebe notebook nebo mobil, abyste mohli kontrolovat pracovní záležitosti. Když jdete na kávu, opět s sebou máte všechny komunikační prostředky, abyste mohli e-maily či jiné pracovní záležitosti vyřizovat i v kavárně.
Jak workoholismu předcházet?
Workoholismus je naštěstí problém, kterému lze předcházet. Pokud se obáváte toho, že i z vás by se mohl jednoho dne stát workoholik, osvojte si několik věcí. Když je budete dodržovat, workoholik se z vás nestane.
- Neustále budujte mezilidské vztahy (čili věnujte alespoň zlomek svého času rodině a přátelům)
- Dopřejte si chvilky odpočinku (alespoň si jednou za čas pusťte oblíbený film nebo seriál, při kterém “vypnete”)
- Jezděte pravidelně na dovolenou (odborníci se shodují, že by si měl člověk dopřát ročně alespoň jednu čtrnáctidenní dovolenou)
- Zařaďte do svého života off-line režim (alespoň na hodinu dne vypněte mobilní telefon)
- Hledejte rovnováhu (mezi profesním a osobním životem)
- Věnujte se svým koníčkům (když si budete nacházet čas na své koníčky, nestanete se workoholikem)
- Jednou za čas provádějte takzvanou “životní inventuru” (zastavte se a zjistěte, jaké jsou vaše zvyky a jestli jsou v pořádku)
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok
Vaše práce vás nebaví? Nebojte se začít jinde znova v jakémkoli věku