Neděle , 24. 11. 2024

Emílie

Dítě po maturitě. Jak dlouho máte jako rodič vyživovací povinnost

Vaše dítě odmaturovalo a na vysokou školu ho nevzali. Mělo by si najít zaměstnání. Jenže by rádo mělo ještě poslední prázdniny. Jste rozvedená a jeho otec mu řekl, že od června přestává platit výživné. Je to správné? Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti? A má dítě právo na poslední prázdniny?
Jak dlouho má rodič vyživovací povinnost k dospělému dítěti?
Zdroj: 123RF.com

11. 06. 2019

Status studenta po střední a vysoké škole

Jiné to je u střední školy, jiné po vysoké. Ukončení tzv. statusu studenta se liší. Středoškolákovi, který nepokračuje ve studiu na vysoké škole, končí status studenta 31. srpnem. I když získal třeba již v květnu nebo červnu maturitní vysvědčení, ještě totiž pokračuje školní rok, v němž absolvoval. A do toho se počítají i prázdniny. Jestliže tedy nenastoupí do zaměstnání dříve, mají rodiče vyživovací povinnost do 31. srpna.

Vysokoškolák požívá statusu studenta pouze jeden měsíc po měsíci, v němž složil poslední závěrečnou zkoušku. Datum promoce není důležité. Faktem však je, že záleží na vztazích v rodině. Pokud dítě chápe, že rodiče nemají peněz nazbyt, určitě se bude snažit najít si práci co nejdříve. Pokud je zvyklé jen brát, bude se snažit protahovat tento stav co nejdéle.

Vyživovací povinnost a její hranice

Vyživovací povinnost rodiče k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno se samo živit. Tak je to zakotveno v občanském zákoníku. Životní úroveň dítěte by měla zároveň být na podobné úrovni jako rodičů. Není tedy důležitá hranice 18 let, ale ani hranice 26 let, jak se mylně mnozí rodiče domnívají. Ta se uplatňuje pouze při výplatě dávek státní sociální podpory. Pokud vaše dítě studuje například do 28 let, máte k němu stále vyživovací povinnost, a to i o prázdninách. Na druhou stranu, pokud vaše dítě nastoupí do zaměstnání třeba již v 16 letech, končí tím vaše povinnost ho živit.

Studium jako životní styl? Pak ale platit nemusíte

Studium je totiž definováno jako příprava na budoucí povolání. Dítě musí chodit do školy, plnit své povinnosti a pokud možno první, nebo alespoň druhou školu dokončit. Jakmile mezi tím nastane prodleva, vyživovací povinnost se vám přeruší. To totiž jde. Pokud se dítě nedostane po maturitě na vysokou školu a jde pracovat, živí se samo. Jestliže se dostane na vysokou školu o rok později, opět vám nastává vyživovací povinnost.

K TÉMATU  Jak zvýšit šance na početí? Zbavte se televize i některých návyků

Dítě však nemůže být věčným studentem. Hranice již několikrát určily soudy. Jestliže neustále střídá školy, žádnou nedokončí, studium si neustále rozkládá, protahuje, vyživovací povinnost zaniká. Nelze totiž hovořit o smysluplné přípravě na budoucí povolání, které se dá přirovnat k pracovní činnosti.

Živit nemusíte ženatého, nemocného ale ano

K zániku vyživovací povinnosti rodičů dochází také uzavřením manželství. Tím totiž vzniká nová mezi manžely. Na druhou stranu, pokud vaše dítě těžce onemocní a není schopno pracovat, máte vyživovací povinnost, i když je mu třeba padesát let.

Karta se obrací. Kdy musí dítě živit rodiče?

Nutno dodat, že podle občanského zákoníku existuje mezi rodiči a dětmi vzájemná vyživovací povinnost. To znamená, že pokud rodič dospělého dítěte, které už vydělává, je v situaci, že se nemůže sám uživit, musí jej živit dítě. Ve výjimečných případech přechází tato povinnost dokonce na vnoučata.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Podzim je kouzelné období plné barev, chladnějšího počasí a hřejivých večerů, kdy můžeme více času trávit s blízkými přáteli. A co může být lepšího než večery strávené s kamarádkami, s trochou dobrého jídla, zábavy a relaxace? Přinášíme vám tipy a nápady, jak se připravit na podzimní setkání s přítelkyněmi, abyste si je užily na maximum. Od útulné atmosféry až po zábavné aktivity – máme pro vás vše, co potřebujete pro nezapomenutelný večer.
Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Nikdo nestojí o takovou bolest, jaká zánět močového měchýře provází. Většinou následuje po prochladnutí a trvá několik dní. Jsou však bylinky, které vám pomohou, aby vás nic z toho nepotkalo. Které?
Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
Podzim pro mnohé z nás nepředstavuje zrovna radostné období. Dny se zkracují, stmívá se podstatně dříve, často je deštivo a sychravo, je nám chladno – a představa změny je dalece před námi. Ale nezoufejte, musíte se na to jen podívat z jiného úhlu!
Možná je to tempem doby, možná za tím může být chuť změnit něco ve svém životě. Techniky, které pracují s osobním rozvojem, jsou stále více v kurzu. A jednou takovou je ve své podstatě obyčejná, ale přitom natolik zázračná dovednost mindfulness, která vám prostřednictvím všímavosti vztažené k vám obrátí život vzhůru nohama. Ale jen v tom dobrém slova smyslu.
V létě je čas cestování, a to bývá mnohdy pro lidi s dětmi noční můrou. Jedním z řešení je jezdit na výlety v noci, ale například cesta k moři zabere i více času, než jsou děti ochotné spát. Proto bychom vám rádi doporučili některé hry, které děti stoprocentně při jízdě v autě zaujmou a zabaví.
Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.
Už jste slyšeli o naturopatii? Že ne? V tom případě poslouchejte dobře. Možná na alternativní medicínu nevěříte, ale pokud ano, naturopatie vás bude bavit. Existuje už od roku 1936 a je oblíbená hlavně mezi příznivci lidového léčitelství.
Brouzdáte po Netflixu nebo HBO GO a nevíte, co si pustit? Připravili jsme si pro vás TOP 5 seriálů, které byste si určitě neměla nechat ujít. Na své si přijdou romantické duše, milovnice napětí a dramatu a také ty ženy, které se chtějí zasmát a zkrátka žasnout.
Máte toho v práci moc a o víkendu se nevzmůžete na víc než vyprat, uvařit oběd a uklidit? Zkuste si udělat trochu času pro sebe, aktivně si odpočinout a zažít něco nového. Nechte děti u babičky a s partnerem si vyjeďte na Jižní Moravu. Tento kouzelný kraj je ideálním místem pro to vydat se na cestu za ochutnáváním vína a sportem na kolech. Co všechno tedy můžete na Jižní Moravě během víkendu zažít?

Výběr článků

Blíží se pracovní pohovor a chcete na něm opravdu uspět? Zakládat byste si měli především na dobrém prvním dojmu, který je v případě pohovoru nadmíru důležitý. A ten je tvořen také tím, co máte na sobě.
Lepek je rostlinný protein, který se nachází ve všech odrůdách ječmene, žita a pšenice, a tak ho můžete najít v produktech denního stravování jako je typicky chléb, rohlíky, těstoviny apod. Jsou to ale i tak lahodné potraviny jako sušenky, müsli, nebo třeba preclíky a jiné dobroty z pekárny. Navíc se lepek do mnoha potravin dostává také během jejich zpracování nebo je do nich přidáván jako pojivo. Co když vás v životě potká alergie na lepek nebo se mu z nějakého důvodu chcete vyhnout?
Život ve volné přírodě pěkně zblízka. Ptáci se střídají přímo před vámi tak, jak je venku nikdy neuvidíte. Pro něco na zub si přijdou i zvědavé veverky. Stačí chytře umístit kameru a můžete si natočit podobný dokument o životě zvířat na vaší zahradě. Možná vás překvapí, kolik se jich tam vystřídá.

Nepřehlédněte

Snubní prsten je považován za žílu lásky. Nevěsta a ženich si je vzájemně nasazují při svatebním obřadu, jako symbol spojení, věrnosti a lásky. Také by se dal vnímat, jako symbol „vlastnictví”. Prstýnek dává ostatním jasně najevo, že dotyčná osoba není k mání, že už jeho nebo její srdce patří někomu jinému. Jejich symbolika se v průběhu staletí vyvíjela a stále vyvíjí v závislosti na tradicích a kultuře.
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek