Středa , 27. 11. 2024

Xenie

Vitamín D získávaný ze slunce. Kolik slunečního svitu načerpat, aby to mělo kýžený efekt?

Vitamín D je důležitý pro lidské zdraví – pomáhá udržovat silné kosti, zuby, posiluje imunitní systém a podporuje optimální hladinu krevního tlaku. Co však mnoho lidí neví je fakt, že nejdůležitějším zdrojem pro vstřebávání vitamínu D do těla je slunce. Právě v létě ho lze ze slunce vytěžit nejvíce. Jak toho dosáhnout, abyste měli dostatek?
vitamín D
Jak načerpat ze slunce co nejvíc vitamínu D?

17. 07. 2023

Vitamín D

Vitamín D lze zařadit mezi základní vitamíny a nutno podotknout, že se nejedná pouze o jeden vitamín, ale hned o několik podobných molekul, které mohou být jak přírodního, tak syntetického původu. Mezi nejznámější patří vitamín D2 a D3.

Vitamín D plní v lidském organismu důležitou funkci, podílí se na vstřebávání vápníku a fosforu, podporuje normální funkci svalů, imunitního systému. Doporučená denní dávka Déčka je stanovena Evropskou Unií na 5 mikrogramů u dospělých, 10 mikrogramů u těhotných, kojenců a dětí.

S nedostatkem tohoto vitamínu se ale potýká většina české populace. Příznaky na sobě možná pociťujete i vy: únava, ospalost, náchylnost k infekcím, svalové křeče, nechutenství… Co tedy můžete pro doplnění vitamínu D do svého těla udělat?

Naštěstí existuje hned několik způsobů.

  1. Tím úplně nejefektivnějším je sluneční záření, které podporuje syntetizování tohoto vitamínu
  2. Je možné získat vitamín D ze stravy
  3. Z doplňků stravy

Jak získat co nejvíce Déčka prostřednictvím slunečního záření?

Slunce je nejlepším zdrojem vitamínu D, protože pokud se člověk vystaví slunečnímu záření, tělo si může samo vitamín D vytvářet. Když se sluníčku vystavíte, dopadají na kůži ultrafialové paprsky, na které reaguje cholesterol a přitom vzniká vitamín D. Ostatní zdroje poskytují vitamínu D mnohem méně.

Ani to nejkrásnější opálení během letních prázdnin však není zárukou dostatku Déčka. Při získávání vitamínu D hraje roli několik faktorů, mezi nimi především váš fototyp, věk, doba, kterou člověk tráví na slunci, zeměpisná šířka, v které se člověk pohybuje a další.

Fototyp a sluneční záření

Každý člověk má trochu jiný fototyp kůže. To znamená, že zatímco někteří mohou na sluníčku strávit pár minut a jejich pleť se krásně barví do čokoládových odstínů, jiní odchází po pár minutách bez opalovacího krému rudí jak rajčata. Právě fototyp určuje reakci kůže na sluneční záření.

K TÉMATU  Jak na samoopalování bez fleků? Zaručené tipy pro přirozený vzhled opálení

Nutno podotknout, že bez ohledu na váš fototyp by se měl před slunečním zářením opalovacím krémem chránit každý. V literatuře se rozlišuje 4-6 kožních fototypů, které se od sebe liší úrovní pigmentace i citlivostí na sluneční záření.  

  • Typ 1 je ten nejcitlivější na slunce, jde o lidi s velmi světlou pokožkou a světlými vlasy, kteří se téměř vždy spálí a prakticky nikdy se neopálí.
  • Typ 2 je na slunce také velmi citlivý, často se spálí a zřídkakdy opálí. Opět se jedná o lidi se světlou pokožkou.
  • Typ 3 se oproti předchozím typům také spálí, ale postupně jeho opálení tmavne a opaluje se. Jejich pokožka bývá lehce opálená.
  • Typ 4 není příliš citlivý na slunce a dobře se opaluje. Většinou se jedná o lidi s tmavými vlasy a hnědýma očima.
  • Typ 5 se spálí málokdy a opaluje se snadno. Tito lidé mají tmavší pokožku, tmavé vlasy a tmavé oči.
  • Typ 6 se opaluje rychle, většinou se jedná o lidi s černými vlasy a tmavýma očima.

Věk a sluneční záření

Roli při efektivním slunění a získávání Déčka hraje také věk. Především starší lidé mají schopnost získávat vitamín D podle výzkumů až pětkrát nižší. Na vině je atrofie kůže a výskyt pigmentových skvrn. Zvýšené je navíc v pokročilejším věku i riziko vzniku kožního karcinomu. O to více je potřeba ve stáří dbát na ochranu pokožky před sluncem.

Doba strávená na slunci

Doporučený čas strávený na slunci se liší podle kožních fototypů, geografické polohy i ročního období. Obecně však platí, že člověk by měl na sluníčku strávit alespoň dva dny v týdnu, nikdy však ne během poledne, kdy je sluneční žár největší. Pokud se slunci v průběhu oběda vyhnout nemůžete, je na místě nadměrně se chránit opalovacími krémy a vyhledávat stín. Riziko spálení, a tím pádem také riziko rozvoje melanomu, je v tuto dobu vysoké.

K TÉMATU  Jak poznáte kvalitní čokoládu? Po takové se nepřibírá, ale hubne

Nutno podotknout, že skrze ochranný faktor si tělo vitamín D nevyrobí. Ideální je tedy se intenzivně slunit vždy spíše kratší dobu, okolo 10-30 minut. Až čtvrtinu dne potom slunci nevědomky vystavujete asi čtvrtinu lidského těla – obličej, paže, nebo lýtka, to jsou nejčastěji části těla, na které sluníčko na jaře nebo v létě svítí většinu času.

opalování
Při opalování se vždy chraňte UV faktorem.

Zeměpisná šířka

To, jak dlouho by měl člověk trávit čas na slunci je ovlivněno také tím, kde se zrovna nachází. V České republice lze efektivně vitamín D pomocí slunečního záření získávat od března do října.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

S doplňky stravy opatrně: Vitamíny a minerály, které se nevyplatí kombinovat

Opalování nebylo vždycky v módě. Díky bohu za Coco Chanel

Zdroje článku:
https://www.vitalia.cz/clanky/efektivni-sluneni-jak-nejlepe-ziskat-vitamin-d-ze-slunce/, https://www.brainmarket.cz/nase-novinky/slunce-zdroj-vitaminu-d/?utm_source=ehub&utm_medium=affiliate&ehub=0f764de6801e4ab181a1b3366bfac2e0, https://www.benu.cz/co-je-vitamin-d-a-proc-je-tak-dulezity
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

První červnový koučink s Nelou. Jak si během prodlouženého intervalu mezi sezeními s Marcelou vedla a co jí přinesl tento skoro letní?
V dnešní době je velmi jednoduché zajít do obchodu a koupit si síťku pomerančů nebo citronů. Je to samozřejmě skvělé řešení vitaminu C, rozhodně lepší než polykání tabletek, které kromě vitaminu C obsahují celou řadu dalších nepotřebných látek.
Bez rostlin by na Zemi nemohl být život. A přestože má člověk sklon své přirozené prostředí nevybíravým způsobem poškozovat, rostliny stále ještě vnímáme jako uklidňující prvek. Proto se jimi obklopují i ti největší cynici. Existují však různé druhy rostlin a květin. Některé nám prospívají více, jiné méně, a některé nám mohou být dokonce jedovaté. Nejen svými plody, ale i vůní, kterou zejména na jaře vypouštějí. Pojďme se však nyní podívat na pokojové rostliny, které stojí za ti mít doma.
Začalo to jednou ve sprše. Asi po páté jsem si kontrolovala prsa. Měla bych to samozřejmě dělat častěji, když vím, že prababička měla ve svých 82 letech diagnostikovaný nádor, ale není čas. A taky jsem kojila, takže jsem ve skupině žen, které jsou proti rakovině prstu více chráněné. Tak to aspoň píšou na internetu. Bohužel jsem si ten den nahmatala bulku v prsu. Co teď? Mám to řešit? Nebo ne?
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Pokud jste jako rodiči neustále svým okolím upozorňováni, že vaše dítko je příliš zlobivé, nemusí být vždy chyba na straně vašeho potomka.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Sváteční období je v plném proudu, a s ním přichází potřeba najít rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitami. Dnešní pondělní článek na Dámské Lize se věnuje této výzvě, přináší nápady a tipy, jak aktivně odpočívat mezi svátky. Bez ohledu na to, zda preferujete venkovní dobrodružství, relaxaci v pohodlí domova, nebo nové zážitky s rodinou a přáteli, čekají vás inspirace, jak plně využít krásné chvíle mezi vánočními svátky.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!

Výběr článků

Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Mnozí lidé považují pokojové rostliny jenom za jakousi dekoraci či doplněk, který zútulňuje domácnost. Jenže pravdou je, že pokojové rostliny nemají jen dekorativní funkci. Jejich úkolem je pročistit vzduch v interiéru. Pokud jste například alergikem nebo astmatikem, víte, jak důležité je mít domácnost bez pylu, prachu či dalších alergenů a nečistot. Jelikož se o takzvanou zdravou domácnost snažíte, investujete do mnohdy velice předražených čističek vzduchu, aniž byste si uvědomili, že funkci čističky vzduchu hravě zvládnou i pokojové rostliny. Jen stačí vědět, které požádat o pomoc.

Nepřehlédněte

Křik a pak pláč, pocity nepochopení a smutek. Výkyvy nálad jsou jen jedním z nepříjemných příznaků klimakteria. K těm dalším patří návaly, noční pocení a nespavost. I proto je přechod pro mnohé velkým strašákem. Jestli se to týká i vás, pak je na čase změnit myšlení a přístup. Nejde o žádné stigma! Klimakterium je přirozenou etapou v životě každé ženy a navíc v dnešní době existuje řada způsobů, jak toto období usnadnit.
Léto? Čas dovolených, výletů s přáteli a hlavně svateb. A všude si vás někdo bude chtít zvěčnit. Jak se před fotoaparátem chovat, aby se vám už nikdy nepomstil? To vás naučíme v jednom rychlém školení! Zkuste to podle našeho manuálu správného focení.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek