Tady Vary: Dojatý Stellan Skarsgård a krávy s hlasem Jiřího Lábuse
Hlavní cenu – Křišťálový glóbus – si odvezl česko-slovenský dokument Raději zešílet v divočině, který zrežíroval Miro Remo. Jeho zábavně stylizovaný portrét dvou bratrů žijících na šumavské samotě, kde pečují o krávy (které mimochodem mluví hlasem Jiřího Lábuse), si získal srdce poroty. Remo při děkovné řeči ocenil i spisovatele Aleše Palána, autora stejnojmenné knižní předlohy. „Kdybych věděl, že je to tak velká akce, vzal bych si i motýlka. Festival mě naplnil energií. Je to pro mě zatím největší pocta,“ řekl s pokorou.

Cenu mu předal sám Stellan Skarsgård, švédský herec světového formátu, který si zároveň odnesl Křišťálový glóbus za mimořádný přínos světové kinematografii. Ve svém vtipném a lidském projevu poděkoval rodičům za to, že se spolu v roce 1951 „vyspali, ač nebyli oddáni“, a dodal, že když viděl sestřih své kariéry, pochopil, že na podobnou cenu už rozhodně není moc mladý.
Silné ženské výkony a vzkaz mužům
Jedním z nejdojemnějších momentů večera bylo vystoupení herečky Kateřiny Falbrové, která si odnesla zvláštní uznání poroty za roli ve filmu Sbormistr. „Kdo by to byl řekl, že ta dvanáctiletá mimoňka z castingu bude stát tady,“ řekla a rozesmála i dojala sál.

Za ženský herecký výkon byla oceněna Pia Tjelta za roli v norském filmu Neříkej mi mami, kde ztvárnila učitelku, která naváže citlivý vztah s mladým syrským běžencem. Nejlepším hercem se stal Alex Brendemühl za výkon ve španělském snímku Až se z řeky stane moře, který zpracovává trauma ženy po znásilnění. „Film vzkazuje mužům, aby si více vážili duše i těla žen,“ zaznělo v jeho zdravici.
Cenu za režii si letos podělili Vytautas Katkus (film Návštěvník) a Nathan Ambrosioni (Z lásky), který rovněž získal Cenu mezinárodní novinářské poroty. Film o ženě, která se přes noc stane opatrovnicí dětí své sestry, zasáhl i nejednu diváčku v sále.
Slzy, potlesk a Bartoška
Celý festival se nesl ve znamení tiché, ale hluboké pocty Jiřímu Bartoškovi (1947–2025). Na něj se vzpomínalo s láskou, humorem i respektem. Moderátor Marek Eben zavzpomínal na legendárního prezidenta festivalu a přidal i jednu lidovou perličku: „Po panu Bartoškovi se mi bude stýskat. Ten nás dokázal tak krásně poslat do pr****,“ cituje Eben jednoho z hotelových údržbářů.

Silným momentem večera byl příchod Andrey Bartoškové se synem Jankem, které ve foyer hotelu doprovodil prezident Petr Pavel. Ten dorazil neveřejně, zadním vchodem, a svou přítomností dodal ceremoniálu důstojnost i hloubku. Při závěrečné vzpomínce na zesnulé osobnosti filmového světa se právě portrét Jiřího Bartošky promítal jako poslední. Sál povstal a dlouze tleskal. Mnozí se neubránili slzám.
Červený koberec v dešti? Klasika!
Letošní Vary připomněly, že déšť k festivalu zkrátka patří. Už od druhé hodiny odpolední se před hotelem Thermal rozprostřel filmový Babylon pod deštníky. Slavnostní červený koberec skrápěl drobný, ale vytrvalý déšť. A přesto – nebo možná právě díky tomu – byla atmosféra až poeticky festivalová.
Hosté dorazili stylově: mezi prvními se ukázal Milan Peroutka, Zuzana Stivínová svým „Dobrý den všem!“ rozzářila úvodní chvíle. Na koberci nechyběli Lenka Krobotová, Ester Geislerová, Tereza Ramba, Klára Issová, Marek Taclík nebo Jakub Žáček. Do smíchu publika se zapsal i Marek Eben, když při přeřeknutí zahlásil, že „na červeném koberci právě zastavil další vůl“ – z auta přitom vystupoval jeden z partnerů festivalu.
Ačkoli byl letos červený koberec opravdu mokrý, festival neztratil nic ze své elegance. Možná naopak – přibylo vřelosti, spontánnosti i opravdovosti.
Zarámovat, ocenit a oslavit
Diváckou cenu Práva získal dokument Musíme to zarámovat!, filmový rozhovor s Jiřím Bartoškou, který festival zahajoval. Zvláštní cena poroty připadla íránskému filmu Bezpráví, soutěž Proxima ovládlo bangladéšské Písečné město, a mezi oceněnými zazářila i belgická tragikomedie Před a po, která zaujala porotu svým neotřelým pohledem na vztah dvou mužů.

Z nestatutárních porot zazněla i silná podpora českému filmu. Sbormistr získal ocenění Europa Cinemas Label, které pomůže filmu dostat se do evropských kin. Ekumenická porota ocenila americký snímek Od základu, stejně jako afghánské drama Kino Džazíra, kde se žena převléká za muže, aby v zemi ovládané Tálibánem hledala svého syna.
A co dál?
Festival letos nabídl přes 130 celovečerních filmů, do Karlových Varů proudily desetitisíce diváků, tisíce emocí a stovky výjimečných okamžiků. Už teď ale víme, že se u Thermalu sejdeme znovu. Příští ročník se uskuteční od 3. do 11. července 2026.
Ať už se vrátíme v sandálech nebo pod deštníkem, jedno je jisté – Vary jsou pořád srdcem evropské filmové kultury. A letos znovu ukázaly, že když se spojí umění, emoce a lidskost, vznikne zážitek, na který se nezapomíná.
MOHLO BY SE VÁM HODIT
Bardotky: Nová česká komedie o přátelství, vínu a tajemstvích, které zrají jako ženy samy