Třetí přehlídkový den Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku 2022 zahájily kolekce začínajících oděvních designérů. Na soutěž VAN GRAAF Junior Talent vybrala odborná porota uchazeče na základě předložených portfolií. Do finálního výběru se dostala čtveřice Jaroslav Vích, Vendula Menšíková, Tobias Schubert a Tomáš Němec. A právě jeho kolekce nakonec v očích odborníků zvítězila.
Vítěz VAN GRAAF: Nic pro pánbíčkáře
Tomáš Němec je studentem Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. V rámci týdne módy prezentoval svoji kolekci s názvem Thank God I’m an Atheist inspirovanou filmem Lux Aeterna francouzského režiséra Gaspara Noého.
Hon na čarodějnice
Film vypráví příběh dvou hereček, Charlotte Gainsbourg a Béatrice Dalle, které samy sebe a své postavení ve filmové branži přirovnávají k čarodějnicím a čarodějnickým procesům ve středověké Evropě. Intimní dialog, který je vedený mezi hlavními aktérkami hned v úvodní části filmu, byl jednou z klíčových inspirací kolekce.
Dalším zdrojem je finální scéna „upálení“, kterou umocňuje Noého typická práce se světlem. Díky podsvícení a intenzivnímu záření v pozadí v ní dochází k odstranění detailů postav, na scéně tak zůstávají pouze jejich tmavé siluety.
Tento moment vedl k použití výhradně černé barvy v rámci celé kolekce s důrazem na siluetu a kompozici oděvu. Sluneční brýle, kterými je kolekce doplněná, vznikly ve spolupráci s designérem Janem Pančochou.
Tekutý latex i hedvábí
K vidění toho ale v rámci talentové soutěže VAN GRAAF bylo mnohem víc. Ostatně jako vždy. Přihlásit se mohou výhradně tvůrci do šestadvaceti let. Přednost mládí má za následek neotřelé způsoby prezentací a inovativní přístupy.
Absolventka Technické univerzity v Liberci Vendula Menšíková se vyznačuje netradičním zpracováním textilních i netextilních materiálů. Její přístup k oděvu je experimentální, nic fádního. Autorské pleteniny v kolekci s názvem STUDIO 3 – AFTERLIFE tak dokreslily například doplňky vyrobené z taveného termoplastu.
Další student pražském UMPRUM Jaroslav Vích se zaměřil především na kvalitní materiály, konkrétně hedvábí v jeho různých podobách. Ze stejné školy vzešel rovněž Tobias Schubert. Ten v kolekci Grey Havens zpracoval téma fiktivních a virtuálních světů, pro něj žádná novinka. Použil apriori neoděvní materiály jako LED lights, EVA foam, tekutý latex či molitanové výplně. To celé s ohledem na nositelnost oděvů.
Soutěž VAN GRAAF Junior Talent nás, stejně jako i předchozí ročníky, přesvědčila o tom, že nastupující generace designérů si své místo vedle oděvních matadorů zaslouží. Jejich tvorba odráží současné otázky módy, stejně tak přináší inovace.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Pavol Dendis: Burning Heart slovenského designéra na pražském fashion weeku