Sobota , 05. 04. 2025

Miroslava

První pomoc při úrazu rachejtlí: Nenechte si zničit silvestrovské oslavy

Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.
úraz
Znáte první pomoc při úrazu rachejtlí?

30. 12. 2022

K oslavám na Nový rok zkrátka ohňostroje patří. V některých případech jsou ale všichni na večírku kolem půlnoci už tolik posilnění alkoholem, že se na odpalování rachejtlí už nesoustředí a k bolestivé nehodě může dojít raz dva. Všem úrazům se přitom dá lehce vyvarovat, stačí dodržovat pár základních zásad.

K rachejtlím vždy střízliví

Radou číslo jedna, díky které rozhodně můžete zamezit nehodám a zraněním, je střízlivost. Rozhodněte hned na začátku novoročního večírku, kdo bude mít na starost odpalování ohňostroje a rachejtlí. Ten by pak určitě neměl alespoň do půlnoci vůbec pít, aby měl čistou hlavu při odpalování a dobře věděl, že jeho zacházení s pyrotechnikou je bezpečné pro něj i diváky.

Vybírejte pyrotechniku pečlivě

Na trhu existuje mnoho druhů ohňostrojů i rachejtlí, na této zábavě však není dobré šetřit. Pokud se rozhodnete pro celou vaši partu připravit pořádný ohňostroj, zajděte do specializovaného obchodu a kupte tam nejlépe celý set, který se odpaluje na jeden zátah. Tak předejdete odpalování několika kusů najednou, kdy dochází k největšímu počtu zranění. Určitě se vyhněte levné pyrotechnice z pochybných stánků. Bezpečná pyrotechnika má vždy označení testování a bezpečnosti.

pyrotechnika
Bezpečnost začíná už při samotném nákupu pyrotechniky.

Čtěte návody k ohňostroji

Ještě než se pustíte do samotného velkolepého ohňostroje, důkladně si přečtěte návod, jak pyrotechniku bezpečně odpálit. V návodu najdete doporučenou vzdálenost od ohňostroje, jeho správné umístění a usazení i bezpečný postup zapalování knotu. Všechny tyto kroky dodržujte a máte jistotu, že se nemůže stát nic vám ani nadšeným divákům.

Ani malé rachejtle nepatří do rukou dětí a opilých

I když se může zdát, že malé rachejtle a světlice nemohou nikomu uškodit, může vás samotná realita překvapit. Nikdy totiž nevíte, co malé dítě nebo opilého člověka napadne. Ve chvíli, kdy vystřelovací světlici někdo otočí proti vám a přijde mu to jako skvělý a zábavný plán, moc času na záchranu nemáte.

K TÉMATU  Lékárnička na dovolenou. Lepší být připraven, než překvapen

A co když k úrazu dojde?

Buďte ale připraveni i na tu nejhorší variantu, kdy při výbuchu dojde k poranění. Mezi nejčastější zranění u zábavní pyrotechniky patří rozhodně popáleniny různých stupňů, tržné rány na kůži, a dokonce i amputace končetin či článků prstů. Pro tyto případy hned od první chvíle myslete na to, kde je po ruce lékárnička s dostatečným počtem obvazů. Hodit se vám bude také škrtidlo.

Popáleniny

Popáleniny se dělí na určité stupně, podle hloubky zasažení.

  • U popálenin I. stupně se jedná pouze o zarudlé místo na kůži, kde je zasažená pouze horní vrstva kůže. Takovou popáleninu stačí zchladit a zarudnutí i otok do pár hodin, maximálně dnů úplně zmizí.
  • II. stupeň popáleniny je hodně podobný. Kůže je růžová a taková popálenina opravdu hodně bolí. Opět ji můžete zchladit, a pokud nedochází ke komplikacím, můžete ji ponechat pouze v domácím léčení.
  • U hlubších popálenin II. stupně objevíte puchýře, které již značí větší problém. Kvůli možným zánětům a infekcím je třeba místo řádně ošetřit a doporučuje se návštěva pohotovosti. Po takové popálenině již zůstávají jizvy a také doba hojení se prodlužuje na několik týdnů.
  • III. stupeň popálenin se vyznačuje bílou až šedou barvou kůže, je zasažené i nervové zakončení kůže a je třeba jednat hned. Místo příliš nechlaďte, ledová voda může ještě více ublížit. Hned volejte záchrannou službu.
  • To samé samozřejmě platí i u popálenin IV. stupně, tam už se jedná o zuhelnatění kůže a vedle ní je zasažený i sval, šlachy nebo dokonce kosti.
popáleniny
Mezi nejčastější úrazy patří na Nový rok popáleniny.

Co dělat v případě amputace?

Pokud při výbuchu rachejtle dojde k amputaci, je nutné zachovat klidnou hlavu a postupovat správně. Určitě hned zavolejte o pomoc na záchrannou službu, kde vás i odborníci správně navedou. Jako první se postarejte o to, aby zraněný nevykrvácel.

  • Pokud se jedná o článek prstu, můžete krvácení jednoduše zastavit obvazy.
  • Jestliže se ale jedná o větší a masivní krvácení, je třeba rychle celou končetinu zaškrtit a zastavit tím přívod krve. Až poté vezměte amputovanou končetinu do sterilního a čistého materiálu, vložte do nepropustného sáčku a zavažte. Tento sáček pak ponořte do vody s ledem a předejte záchranářům spolu se zraněným.
K TÉMATU  Silvestr slavíme všichni. Ale víte, kde a jaký má původ?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zdroje článku:
www.redcross.org.uk, www.firstaid.org.uk
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.
Všechny si v posteli chceme užít a navíc žádná z nás netouží po penisu, který se v pánských trenkách hledá lupou. Čeho je ale moc, toho je příliš. S jeho velkou výbavou se připravte na několik omezení. Příliš velký penis je zkrátka kontraproduktivní. A jak to všechno leze do peněz?
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Obývací pokoj potřebuje něco, kam si odložíte mobil, časopis nebo kávu, když si sednete na sedačku před televizi. Tuhle roli zastávají konferenční stolky. Zaměřili jsme se na ty dřevěné, nebo přímo z masivu. Jsou praktické a s jednoduchým designem, a také si na ně můžete natáhnout nohy! Zkuste si vybrat nějaký originální kousek.
Narodilo se vám miminko v zimě? A víte, kolik vrstev mu oblékat, aby mu nebylo příliš zima nebo naopak vedro? A kdy s ním můžete ven? Odpovíme vám na sedm nejdůležitějších otázek.
Když jsem někdy před třiceti lety dostala od tety z Německa plavky s našitou sukýnkou, byla jsem naštvaná a styděla se v nich jít s kamarády k vodě. A vida, přešlo pár desítek let a je to hit sezóny. Retro je prostě tady. Jaká bude plážová móda pro rok 2019?
Leoš Mareš v rámci akce DobroDen opět prokázal svou štědrost a dobrou vůli k pomoci. Tato dobročinná akce, kterou moderátor zahájil v roce 2015, spočívá v tom, že Leoš Mareš přispěje jednou korunou na charitu za každého svého sledujícího na sociální síti Instagram.
Že ocet se hodí tak akorát do salátu a tím to hasne? Ale jděte. Zbaví vás škytavky a bradavice. Také odpudí otravné komáry, kteří vás nenechají na pokoji. Dá se s ním i žehlit, což vám ušetří spoustu času!
Sophia Loren slaví neuvěřitelných 90 let! Připomeňte si s námi životní příběh této italské filmové legendy, která se stala nezapomenutelným sexsymbolem a ikonou kinematografie.
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Simona Postlerová, oblíbená česká herečka, zemřela ve věku 59 let, jak potvrdil deník Blesk. Známá byla především z filmů jako "Tancuj, Matyldo" a "Probudím se včera" a z televizních seriálů "Docent", "Krejzovi" a "Vyprávěj".

Výběr článků

Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Mnoho lidí nad brokolicí ohrnuje nos, ale zkuste jí dát šanci a třeba vyzkoušejte různé možnosti její přípravy. Pokud vám v nějaké podobě zachutná, vaše zdraví to jistě ocení. Přináší nám totiž celou řadu blahodárných látek.
Znáte je všechny? Že neznáte ani jedno? Vyvedeme vás z omylu, určitě už jste je někdy někde slyšeli, ale možná pro vás bylo tak těžké je zpracovat, že jste je raději hned vypustili z mysli. Je jich určitě několik desítek. Myslíme slov, která se nějakým způsobem prosadila v běžném užívání, ale obvykle nám trhají uši. Která slova to jsou?

Nepřehlédněte

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!