Úterý , 13. 05. 2025

Servác

Umění rvát se s osudem. Slavní lidé, kteří se poprali se svým handicapem a udělali z něj výhodu

Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
Nejznámější osobnosti s handicapem
zdroj: facebook

05. 06. 2019

Úspěšní sportovci navzdory nepřízni osudu

Mezi nejznámější tělesně postižené sportovce patří jihoafrický atlet Oscar Pistorius. Tento muž se narodil bez lýtkových kostí, a tak mu byly ještě před dosažením prvního roku života amputovány obě nohy pod koleny. Pistorius se přesto stal veleúspěšným paralympionikem a (neúspěšně) se pokoušel kvalifikovat i na olympijské hry se zdravými sportovci, za což sklízel obdiv. Přesto jeho život nabral tragický směr. 14. února 2013 zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, za což byl v roce 2017 odsouzen na 13 a půl roku vězení.

Druhému sportovci v našem výčtu, Kanaďanovi Baxteru Humbymu, byla v důsledku zamotání se do pupeční šňůry těsně po narození amputována pravá ruka pod loktem. Přesto se stal úspěšným kickboxerem známým pod přezdívkou „Jednoruký bandita“, který zároveň pracuje jako filmový kaskadér (podílel se např. na filmu Spiderman 3).

Také ženy se umí rvát s osudem. Mezi sportovci je toho zářným příkladem americká plavkyně Jessica Long, která měla opravdu těžký start do života. Narodila se v Bratsku na Sibiři jako Taťjana Olegovna Kirillov velmi mladým rodičům (17 a 18 let). Když jejich dceři vzhledem ke stejnému problému, jaký měl Oscar Pistorius, amputovali obě nohy pod koleny, rodiče ji odložili do sirotčince. Nakonec ale byla dívka osvojena párem ze Spojených států amerických, kde začala s profesionálním plaváním. Získala 12 zlatých medailí z paralympijských her!

Tělesně postižení umělci, kteří to nevzdali

Spisovatelka Helen Keller napsala za svůj život 12 knih, milovala hudbu a tanec a ráda cestovala. Nic výjimečného? Pak doplňme, že byla v důsledku meningitidy od druhého roku života hluchoslepá! Pro takového člověka je samozřejmě nejtěžší naučit se komunikovat se světem, resp. zjistit, že by vůbec se světem komunikovat měl. Vše se nakonec podařilo díky opatrovnici Anne Sullivan, která dokázala proniknout do světa hluchoslepé dívky. Pojednává o tom film Divotvůrkyně (1962).

K TÉMATU  Ta největší faux pas, která se opravdu stala na prvním rande

Zmínit musíme i Ira jménem Christy Brown, který prodělal mozkovou obrnu a až do pěti se nemohl vůbec hýbat. Teprve poté začal cítit levou nohu, což byla ovšem jediná část těla, kterou ovládal. Přesto se stal obdivovaným spisovatelem a malířem, který je znám především díky své autobiografii Moje levá noha. Ta byla v roce 1989 zfilmována v hlavní roli s Danielem Day-Lewisem.

Svět zná spoustu slepých zpěváků. Mezi nejznámější patří Andrea Bocelli, Ray Charles nebo Stevie Wonder. Jenže zrak není pro hudebníky tím nejdůležitějším smyslem, na rozdíl od sluchu. V historii se však objevili minimálně dva světově proslulí skladatelé, kteří ve stáří zcela ohluchli, a přesto dále pokračovali v komponování hudby, která přežila staletí. Jedná se o Ludwiga van Beethovena a Bedřicha Smetanu.

Přestože lze tanec považovat za činnost na pomezí sportu a umění, o indické tanečnici jménem Sudha Chandran se zmíníme na tomto místě. Rodačka z Bombaje prodělala ve svých 16 letech hrozivou nehodu, v jejímž důsledku jí byla amputována pravá noha. Navzdory tomu se stala jednou z nejuznávanějších a nejvlivnějších tanečnic v Indii a dokonce se stala i herečkou.

Handicap nemusí překážet ani přínosu vědě

I mezi vědci se najedou osobnosti s handicapem. Patří mezi ně např. geniální matematik John Nash, který trpěl paranoidní schizofrenií. Výrazně známější je ovšem britský fyzik Stephen Hawking. Na počátku studia v Oxfordu se u něho začaly projevovat příznaky amyotrofické laterální sklerózy (ALS), která napadá nervový systém a vede k postupnému ochrnutí celého těla. Hawking, který zemřel vloni 14. března, tak od roku 1985 mohl komunikovat se světem jen za pomoci počítače. Přesto (a částečně i proto) se stal jedním z nejznámějších vědců vůbec.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Developerský projekt Vilapark Klamovka je zasazen do zeleného prostředí hlavního města, přitom v dosahu plné občanské vybavenosti. Pokud plánujete zůstat v metropoli, ovšem prahnete po klidné lokalitě, nadchnou vás nové byty v Praze 5. V následujících řádcích vám o lokalitě, nabízených bytech i celém projektu prozradíme více informací.
Chcete-li jít s dobou, pořiďte si do vašeho šatníku alespoň jednu stylovou dámskou mikinu. Pokud netušíte, jaké kousky budou v letošní sezóně in, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto se pojďte inspirovat společně s námi. Máme pro vás nejrůznější tipy na trendy kousky a dokonce vám prozradíme, jak je vkusně zakomponovat do letošního outfitu
Přijde vám, že doma máte věčný nepořádek, i když uklízíte celý den? Pak někde zřejmě děláte chybu. Nemusíte se každý den ztrhat, abyste měla doma alespoň zdánlivě uklizeno. Stačí jen znát ty správné vychytávky.
Spa Hotel Děvín uprostřed Slavkovského lesa nabízí široký výběr služeb včetně lázeňské léčby pod jednou střechou.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Je jiná, je svá. Je to Billie Eilish. Do šoubyznysu vplula jako velká voda bez varování a okamžitě z ní začali všichni teenageři šílet. Zlomovým okamžikem byl pro zpěvačku říjen 2015, tedy krátce před dovršením jejích 14 let, když s bratrem Finneasem zveřejnili na SoundCloudu song Ocean Eyes, ze kterého se přes noc stala hudební senzace. A od té doby znal její jméno celý svět.
Manželství je pro drtivou Čechů nedotknutelné. Téměř tři čtvrtiny Čechů nesouhlasí s uzákoněním manželství stejnopohlavních párů. Manželská práva ano, ale ne manželství, míní většina veřejnosti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Tvůrci nazvali tuhle povedenou reklamu bitva pohlaví. Scéna je jako vystřižená z filmu Gladiátor. Obě strany proti sobě neváhají použít všechny své zbraně! Tohle vás zaručeně rozesměje!
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.

Výběr článků

Že to přece není možné? Všechno jde, když se chce. A přitom nemusíte vůbec nikam cestovat. Klidně zůstaňte doma, ale zařekněte se, že každý den budete angličtině věnovat alespoň dvacet minut.
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.
Zjištění, že vás váš partner nevěrný, může být bolestivým a emotivním zážitkem. Naše srdce hledá odpovědi a cesty, jak se vyrovnat s touto obtížnou situací. V našem článku "Byl mi nevěrný, co s tím?" se budeme společně zabývat tímto citlivým tématem. Prozkoumáme, jak se vypořádat s emocemi, jaké jsou možné kroky směrem k uzdravení a jak budovat důvěru znovu, pokud je to vaším cílem. Přečtěte si o zkušenostech jiných lidí, kteří prošli podobným setkáním, a možná najdete inspiraci pro vlastní cestu k uzdravení a nalezení klidu v srdci.

Nepřehlédněte

Bývalá česká eurokomisařka Věra Jourová byla oceněna titulem Women of Europe v kategorii žen ve vedoucích politických funkcích. Tento úspěch završil její desetileté působení v evropské politice, během kterého zastávala významné posty na evropské i domácí úrovni. Jourová ocenění převzala během slavnostního ceremoniálu v bruselském muzeu BELvue.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek