Úspěšní sportovci navzdory nepřízni osudu
Mezi nejznámější tělesně postižené sportovce patří jihoafrický atlet Oscar Pistorius. Tento muž se narodil bez lýtkových kostí, a tak mu byly ještě před dosažením prvního roku života amputovány obě nohy pod koleny. Pistorius se přesto stal veleúspěšným paralympionikem a (neúspěšně) se pokoušel kvalifikovat i na olympijské hry se zdravými sportovci, za což sklízel obdiv. Přesto jeho život nabral tragický směr. 14. února 2013 zastřelil svou přítelkyni Reevu Steenkampovou, za což byl v roce 2017 odsouzen na 13 a půl roku vězení.
Druhému sportovci v našem výčtu, Kanaďanovi Baxteru Humbymu, byla v důsledku zamotání se do pupeční šňůry těsně po narození amputována pravá ruka pod loktem. Přesto se stal úspěšným kickboxerem známým pod přezdívkou „Jednoruký bandita“, který zároveň pracuje jako filmový kaskadér (podílel se např. na filmu Spiderman 3).
Také ženy se umí rvát s osudem. Mezi sportovci je toho zářným příkladem americká plavkyně Jessica Long, která měla opravdu těžký start do života. Narodila se v Bratsku na Sibiři jako Taťjana Olegovna Kirillov velmi mladým rodičům (17 a 18 let). Když jejich dceři vzhledem ke stejnému problému, jaký měl Oscar Pistorius, amputovali obě nohy pod koleny, rodiče ji odložili do sirotčince. Nakonec ale byla dívka osvojena párem ze Spojených států amerických, kde začala s profesionálním plaváním. Získala 12 zlatých medailí z paralympijských her!
Tělesně postižení umělci, kteří to nevzdali
Spisovatelka Helen Keller napsala za svůj život 12 knih, milovala hudbu a tanec a ráda cestovala. Nic výjimečného? Pak doplňme, že byla v důsledku meningitidy od druhého roku života hluchoslepá! Pro takového člověka je samozřejmě nejtěžší naučit se komunikovat se světem, resp. zjistit, že by vůbec se světem komunikovat měl. Vše se nakonec podařilo díky opatrovnici Anne Sullivan, která dokázala proniknout do světa hluchoslepé dívky. Pojednává o tom film Divotvůrkyně (1962).
Zmínit musíme i Ira jménem Christy Brown, který prodělal mozkovou obrnu a až do pěti se nemohl vůbec hýbat. Teprve poté začal cítit levou nohu, což byla ovšem jediná část těla, kterou ovládal. Přesto se stal obdivovaným spisovatelem a malířem, který je znám především díky své autobiografii Moje levá noha. Ta byla v roce 1989 zfilmována v hlavní roli s Danielem Day-Lewisem.
Svět zná spoustu slepých zpěváků. Mezi nejznámější patří Andrea Bocelli, Ray Charles nebo Stevie Wonder. Jenže zrak není pro hudebníky tím nejdůležitějším smyslem, na rozdíl od sluchu. V historii se však objevili minimálně dva světově proslulí skladatelé, kteří ve stáří zcela ohluchli, a přesto dále pokračovali v komponování hudby, která přežila staletí. Jedná se o Ludwiga van Beethovena a Bedřicha Smetanu.
Přestože lze tanec považovat za činnost na pomezí sportu a umění, o indické tanečnici jménem Sudha Chandran se zmíníme na tomto místě. Rodačka z Bombaje prodělala ve svých 16 letech hrozivou nehodu, v jejímž důsledku jí byla amputována pravá noha. Navzdory tomu se stala jednou z nejuznávanějších a nejvlivnějších tanečnic v Indii a dokonce se stala i herečkou.
Handicap nemusí překážet ani přínosu vědě
I mezi vědci se najedou osobnosti s handicapem. Patří mezi ně např. geniální matematik John Nash, který trpěl paranoidní schizofrenií. Výrazně známější je ovšem britský fyzik Stephen Hawking. Na počátku studia v Oxfordu se u něho začaly projevovat příznaky amyotrofické laterální sklerózy (ALS), která napadá nervový systém a vede k postupnému ochrnutí celého těla. Hawking, který zemřel vloni 14. března, tak od roku 1985 mohl komunikovat se světem jen za pomoci počítače. Přesto (a částečně i proto) se stal jedním z nejznámějších vědců vůbec.