Čtvrtek , 03. 07. 2025

Patricie

5 tipů na vybavení, které využijete na horské túře

Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Túra v horách ale není zdaleka tak hrozná, jak se může po předchozích slovech zdát, čekají na vás totiž krásné výhledy a příjemně strávený čas v přírodě. Abyste si však tento čas a výhledy užili, nesmíte podcenit přípravu a vyrazit s tou správnou výbavou. Jakých 5 věcí se na horské túře vyplatí vždy mít?

Pořádné boty

Na horskou túru byste v žádném případě neměli vyrazit bez pevných bot určených na turistiku. Pokud byste se na ni vydali například v teniskách do města, za pár hodin se budete s puchýři na nohou proklínat. Pořádné trekové boty s tuhou podrážkou, které vám budou sedět, zajistí, že vaše nohy budou při chůzi v pohodlí a chráněné i před ostrými kameny.

Jestliže si plánujete pořídit pouze jedny boty na turistiku, volte nějaký nepromokavý model s membránou, které udrží nohy v suchu v dešti, nebo dokonce i při přebrodění potoka. Jako případné druhé boty oceníte nějaký velmi prodyšný model bot, který sice bude promokavý a nehodí se do náročného kamenitého terénu, ale v horku se budete díky odvětraným nohám cítit příjemněji. Vyšší ochranu nohou včetně kotníků poskytují kotníkové boty, které kotník zároveň zpevní, takže se sníží riziko jeho podvrtnutí. Nízké boty zase umožňují lepší pohyblivost, když neomezují kotníky v pohybu, a jsou lehčí, což je také důležitý aspekt.

Turistický batoh

Nezbytným vybavením všech turistů je batoh. Správnému turistickému batohu nechybí hrudní popruhy pro upevnění batohu na těle, díky který vám nebudou ramenní popruhy sjíždět z ramen, což už po chvíli chůze začne rozčilovat i ty nejklidnější povahy. Pro outdoorový batoh je typické také dobré odvětrávání zad pro zamezení pocení a praktické rozmístění kapes. Praktická je rovněž možnost připnutí trekových holí na batoh pomocí poutek a pro ty, kteří se při výkonu rádi často osvěží, je užitečná také kapsa na hydrovak, kterou je řada turistických batohů vybavena.

K TÉMATU  Načerpejte energii a začněte opět sportovat
vybavení
Praktické tipy, které by jste neměli opomenout před každou horskou túrou! Zdroj fotografií: rockpoint.cz, Petr Krauz

Termoska

Bez pití se na horskou túru nevydá snad nikdo, takže všichni turisté řeší, jaké pití si vzít a v čem ho nést. Výběr pití závisí hlavně na vašich preferencích a částečně také na počasí – v chladném počasí neuděláte chybu s čajem, v létě se hodí třeba čistá voda nebo iontový nápoj.

V každém případě je dobré pití přenášet v lehké termosce, horké i studené. Lehká termoska vám batoh ve srovnání s plastovou lahví o tolik více nezatíží a přitom si pití udrží tu správnou teplotu celý den. Funkci termosky oceníte jak v zimě, kdy by vás studený čaj nezahřál, tak i v létě, kdy vás zase nemůže řádně osvěžit sluncem ohřátá voda. V případě studených nápojů může termosku samozřejmě doplňovat zmíněný hydrovak, nebo ji dokonce zcela nahradit.

Trekové hole

Mezi oblíbené vybavení na turistiku se jednoznačně řadí trekové hole. Trekové hole rozhodně nejsou určeny jen pro ty, kteří by měli problém zvládnout celodenní chůzi bez nich, ale vhodné jsou úplně pro každého. Výhodou chůze s turistickými holemi v terénu je zejména lepší udržování stability. Při chůzi z kopce navíc pomáhají šetřit kolena a snazší je s nimi také chůze do kopce, když se můžete „vytáhnout nahoru“ i záběrem rukama. Větší zapojení svalů horní části těla je pak dalším zajímavým přínosem. Pokud vám v nějakém úseku začnou hole v rukách spíše překážet, stačí je jednoduše složit a připnout na batoh.

Čelovka

Rádi si túru protáhnete až do večerních hodin? Pak vám v batohu nemůže chybět čelovka, díky které se zvládnete bezpečně vrátit zpět do místa startu či dojít do svého cíle i po setmění. Při výběru čelovky se musíte zaměřit především na její svítivost, dosvit, výdrž a způsob napájení. Dalšími kritérii výběru jsou hmotnost a nabízené režimy svícení. Správná volba konkrétního modelu čelovky se odvíjí od vašich potřeb v závislosti na plánovaném způsobu využití.

K TÉMATU  Plážová móda 2022 – co se bude nosit tuto sezónu?

Zdroj: Rockpoint.cz

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Celulitida, známá také jako pomerančová kůže, je něco, co žádná žena nechce. Bohužel celulitidou trpí jen ženy a to téměř všechny.
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Každý z nás občas bojuje s kvalitou spánku. Co dělat, když ani správně nastavená spací režim nestačí? Zkvalitněním spánku si zkvalitňujeme všechny aspekty života, proto vám přinášíme ultimátní tip, jak si vymazlit svůj spánek a vytěžit z něj maximum.
Věčná krása, která žena by po ní neprahla? Proto se dennodenně snažíme našemu přání přiblížit a stojí nás to nejen velké úsilí, ale především peníze.
Všichni jsme někdy v životě emocionálně vyčerpaní. Je normální zažít předávkování jednou nebo druhou emocí a vypořádat se s jejich těžkostí a bojem. A pouze prostřednictvím této zkušenosti můžeme skutečně vidět krásu života. Ale když se emoční vyčerpání promění v neustálý zážitek negativních emocí, už to není zdravé.
I když se loňské léto neslo v poměrně propršeném duchu a člověk si víc užil dešťů než sluníčka, stejně nás to z úsporného hlediska příliš nespasilo. Respektive to nespasilo ty, kteří dešťovou vodu nechytali a nadále z ní netěžili. Jejich spotřeba vody byla stejně vysoká jako každý rok, ovšem ti aktivnější se těšili z rapidní úspory.
Ondřej Ruml, oblíbený zpěvák a účastník StarDance, prozrazuje v exkluzivním rozhovoru pro Dámskou ligu, co ho motivovalo k účasti v taneční soutěži, jak se vyvíjí jeho hudební kariéra a jaké jsou jeho plány na příští rok. Kromě toho se s námi podělil o své Vánoční tradice a nezapomněl zmínit i aktuální zdravotní peripetii, která ho donutila na chvíli zpomalit.
Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.
Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?
Prostě jste to přehnala se sluníčkem. Samozřejmě neplánovaně. Voda šplouchala a vy jste usnula na lehátku a teď je vaše pleť totálně zrudlá a spálená. Jak jí pomoci? Jestliže nemáte po ruce speciální poopalovací péči, zkuste domácí zdroje.

Výběr článků

Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
Ve věku 75 let zemřel v pondělí 21. dubna psychiatr Cyril Höschl, zakladatel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) a výrazná osobnost české medicíny. O úmrtí informoval v úterý mluvčí NÚDZ Jan Červenka.
Modrý koník, jeden z nejpopulárnějších portálů pro ženy a matky v České republice a leader ve své kategorii na Slovensku a Viber, jedna z předních komunikačních aplikací, spojili síly, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace.

Nepřehlédněte

Podkrovní byty zdaleka nemusí být jen stísněné prostory. Půdní vestavba může dát za vznik příjemnému prostoru k životu. Pokud přemýšlíte o domově v podkroví, dáme vám pár nápadů, jak si ho zařídit útulně a krásně.
Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek