Sobota , 29. 03. 2025

Taťána

Trénink v přírodě neznamená jen letní počasí. Jak zvládnout běh i na podzim a proč nepřestat. Zkuste to tentokrát jinak

Začala jste na jaře trénink v přírodě a chcete pokračovat? Běháte nebo chodíte? Dá se to zvládnout i na podzim. Podzim sice přináší nižší teploty, mlhu a občasný déšť. Na takové počasí se však můžete připravit a má dokonce i své výhody. Jak sportovat na podzim a využít potenciálu počasi?
běhání
Běhejte kdy, jak a v čem chcete. Běhejte pro radost. (foto: 123RF)

18. 09. 2019

Nižší teploty jsou výhodou a krásy podzimu bonusem

Trénink v přírodě je závislý na počasí. Pro tělo je nižší teplota vzduchu lepší, než letní vedra. Dobře zvládnete i náročnější trénink, protože se tělo nebude přehřívat. Navíc běhat nebo cvičit v přírodě, kdy se barví listí do desítek odstínů, sluníčko jen tak trochu hřeje a svítí na nádhery babího léta, může být i romantické.

Správné oblečení je základem, ale pozor na déšť a vítr

Nepromoknout, neprofouknout. V létě vám stačila jedna tenká vrstva. Na podzim musíte hlídat počasí a vrstev na sebe obléct více. Lepší více vrstev než jedna silná. Když se oteplí nebo se zahřejete, můžete vždycky jednu sundat a na konci tréninku ji zase obléci. Nebude vám hrozit přehřátí nebo podchlazení.

Vybírejte materiály, které jsou prodyšné a dobře odvádějí pot. Na deštivé počasí vyzrajete s voděodolnými materiály. Pořiďte si nepromokavou obuv s protiskluzovou podrážkou. Předejdete zraněním, pádu nebo nachlazení.
Jak budou teploty klesat, nezapomeňte na čepici, rukavice a teplé ponožky. Pod kalhoty navlečte legíny nebo funkční punčocháče.

Bezpečnost především. Zkuste změnit dobu tréninku

Trénink v přírodě má s nastávajícím podzimem jednu nevýhodu, a to že se dříve stmívá. Pokud jste zvyklá chodit běhat například do parku, dobře se vybavte. Nebo si promyslete denní režim. Jestliže máte klouzavou pracovní dobu, můžete si třeba udělat delší pauzu a využít ji k tréninku.

Pokud to nejde a park či les vám připadá ve tmě rizikový, změňte prostory. Během školního roku jsou často do pozdního odpoledne otevřená venkovní hřiště. Nebo můžete proběhnout ulicemi do venkovní posilovny, které jsou už v mnoha městských parcích či vnitroblocích.

Jestliže část svého tréninku absolvujete v blízkosti vozovky, nezapomeňte na reflexní prvky na oblečení a na botách. Ostatně, to se hodí i během dne, když prší nebo je mlha.

K TÉMATU  Dýňový koláč podle Honzy Eliáše, kterého znáte na Instagramu jako Cestaklukazmesta

Běžecké prázdniny zrelaxují tělo, pro začátečníky to ale neplatí

Pokud jste začala s tréninkem teprve letos, pokračujte. Režim, který jste si na jaře nastavila, nepřerušujte. Kdybyste si dala delší pauzu, už byste se k tréninku těžko vracela. Běžecké prázdniny také nepotřebují ti, kteří běhají celý rok jen aerobní zóně. Pokud ale absolvujete závody, na podzim byste měla zklidnit.

Odborníci doporučují dát si právě v této době běžecké prázdniny. Znamená to tři až čtyři týdny neběhat. Zaměstnat tělo jinou formou cvičení, která nebude zatěžovat dolní končetiny, a především relaxovat. Masážemi, saunou, vířivkou. Co takhle zajet si na pár dní do lázní. Zaplavat si a připravit se na další trénink v přírodě.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.
Tahle kočka zůstává nerada doma sama, a tak se spolu se svým páníčkem pohybuje po městě i na motorce. Nestrpí ovšem žádnou potupnou krabici nebo přepravku, a cestuje raději jako běžný spolujezdec. Vypadá to, že byla dobře proškolená o bezpečnosti na vozovce. Už jste viděly něco podobného třeba u vás ve městě?
Stačila vteřina navíc nebo kousek vedle a dopadlo by to špatně. Dechberoucí momenty, při kterých zrovna někdo natáčel. Možná na něj nevěříte, ale jak se říká - tihle lidé měli z pekla štěstí.
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Zima se začíná velmi pomalu, ale nemilosrdně projevovat. Slunce zapadá velmi brzy - a v nočních hodinách už se vyšších polohách objevují mrazíky. To je nechvalné znamení blížících se zimních měsíců, během nichž se budeme snažit trávit co nejvíce času v teple našeho domova. A teplo je přeci důležité!
Znáte tibi krystaly, nebo jste o nich ještě nikdy neslyšeli? Přitom je to hit posledních let. Jsou tělu prospěšné a tudíž zdravé a ještě se z nich dá vyrobit třeba domácí cider. Objevte kouzlo tibi limonády!
Kokosový olej může být vynikajícím pomocníkem - nejen pro vaše vlasy, ale ocení ho i pokožka nebo chuťové buňky. Používáte ho opravdu všude tam, kde vám může být ku prospěchu? Vyzkoušejte naše tipy, a třeba se vám kokosový olej natrvalo osvědčí. U něj se totiž dá říct, že vydá určitě ještě za deset dalších výrobků.
Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Na okenních parapetech každé druhé domácnosti najdete rostlinu, která má zvláštní aroma. Její lístky jsou malinko chlupaté, menší jsou dužinaté. Řeč je konkrétně o rostlině zvané rýmovník, která se stala oblíbenou hlavně díky svému umu odpudit nepříjemný hmyz, který do interiéru zpravidla v létě přilétá.
Už jste o něm slyšeli? Pro někoho možná lákadlo, pro jiného naprostý strašák a nikdy by do toho nešel. Víte, co metoda holotropního dýchání obnáší, a k čemu může být dobrá? Pojďme se na to podívat, třeba vás to osloví a jednou ji vyzkoušíte.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.

Výběr článků

Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.

Nepřehlédněte

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Český zpěvák, producent, tanečník a herec Petr Kotvald dnes slaví své 65. narozeniny. Jeho bohatá kariéra zahrnuje významné hudební úspěchy, nezapomenutelné spolupráce a charismatická vystoupení, která si získala srdce mnoha fanoušků.