Hřebenovky v Krkonoších
Pokud holdujete hřebenovkám, určitě se vydejte do Krkonoš, nejvyšších českých hor. Pro méně zkušené trekaře doporučujeme zvolit hřeben nacházející se mezi Harrachovem a Pomezními boudami.
Krásná místa objevíte, když se vydáte po Rýchorském hřebenu. A když svou pouť odstartujete u Žacléře, čeká na vás famózní třídenní přechod. Proto si nezapomeňte zabalit spacák a případně také stan a něco k snědku.
Hřebenovka Jeseníků
Velmi oblíbená a malebná je rovněž hřebenovka Jeseníků. Právě zde si můžete naplánovat přechod mezi Skřítkem a Rejvízem přes Keprnickou hornatinu, anebo můžete jít pěšky mezi Skřítkem a Rejvízem přes Medvědskou hornatinu. Obvykle obě trasy turistům zaberou dva dny.
Od východu až na západ Šumavy
Šumava je dalším z nejkrásnějších míst České republiky a kdo na Šumavě ještě nikdy nebyl, je téměř jeho povinností to napravit a aspoň na jednodenní túru se sem vydat. Na své si tu přijdou milovníci dlouhých i kratších tras. Rozhodně si však nenechte ujít procházky okolo obce Modrava nacházející se v Národním parku Šumava.
Plánujete-li však několikadenní výlet, začněte na východě a pokračujte směrem na západ se zastávkou na bavorské straně s nejvyšší horou celé Šumavy. Taková trasa měří zhruba 150 kilometrů a zabere vám pět až sedm dní.
Moravsko-slovenské pomezí
U hřebenovek ještě na okamžik zůstaneme, i když nijak zvlášť vysokých. Na moravsko-slovenském pomezí se nachází pás nevysokých hor, avšak o to krásnějších. Doporučujeme přejít hřeben Vsetínských vrchů. Nevynechejte ani Javorníky, Bílé Karpaty nebo Velkou Javořinu.
Naučná stezka Svatojánské proudy
Toužíte po romantické a nepříliš náročné procházce? Pak se vydejte po zatopených bývalých Svatojánských proudech. Tato stezka byla velmi populární v meziválečném období, neboť se na březích Vltavy začaly objevovat první trampské osady. Svatojánské proudy ovšem byly vyhledávaným místem i mezi vodáky.
Stezka Českem
Tato turistická trasa je určená skutečným fajnšmekrům. Měří 1000 kilometrů a projdete se okolo celé České republiky. Skládá se z několika etap, které samozřejmě můžete absolvovat najednou, anebo po částech. Jednotlivé trasy jsou rozdělené na jižní a severní větev. Vybrat si můžete nejenom podle náročnosti a délky trasy, ale například i podle možností ubytování.
Nezapomeňte si stáhnout itinerář cesty, díky němuž se dozvíte, kde se nacházejí restaurace nebo kempy. Některé trasy jsou zároveň vhodné také pro cyklisty.
Zlatá stezka Českého ráje
Měří 119 km a táhne se od Mladé Boleslavi až po Jičín. Vydáte se přes údolí, skalní města, vrchy a potoky a minete také středověké hrady. Samozřejmě ji ale nemusíte absolvovat celou, můžete si vybrat jen ten úsek, který se vám bude líbit nejvíce. A kde se vzal název Zlatá stezka? Ten existuje už od roku 1937, kdy se objevil v publikaci Klubu českých turistů.
Evropská dálková trasa E3 – pěšky od Chebu do Beskyd
Evropskou trasu znají všichni, kteří kdy plánovali pouť do Santiaga de Compostela. Evropská dálková trasa na našem území vede od Chebu do Beskyd při severní hranici. Z Bumbálky pak vede dále na Slovensko. Evropská dálková trasa E3 měří téměř 7000 kilometrů, na našem území si můžete projít 575 km. Je však určená výhradně pro pěší turisty.
Turistická trasa T. G. Masaryka
Ať na kole, nebo pěšky se můžete vydat krajem nádherné jižní Moravy, od Hustopečí přes Čejč až do Hodonína, a dále k hraničnímu přechodu Holíč. Proč se ale stezka jmenuje po prvním československém prezidentovi T. G. Masarykovi? Právě v Hustopečích studoval na reálce a pobýval zde jako student. Na trase najdete také pískovcový pomník věnovaný padlým hrdinům první světové války s bustou T. G. Masaryka. A to není jediná památka na Masaryka, která vás na treku čeká.
Máchova cesta
Dvou nebo třídenní túru lze absolvovat z Mělníka přes Kokořínsko, k hradu Bezdězu až do Doks, ke břehům Máchová jezera. V tomto kraji právě romantický básník Karel Hynek Mácha trávil nejvíce času a vy se tak můžete vydat po jeho stopách.
Jestliže vám samotná, přibližně 61 km dlouhá, stezka nebude stačit, přidejte si ještě 15 km na cestě vedoucí od přístaviště v Doksech, skrz borovicovým lesem až k Provodínu. Odtud se vydáte lesními stezkami ke koupalištím Provodínská pískovna a Brejle.
Žitenická stezka
Za jeden den nebo za jedno odpoledne stačíte projít celou Žitenickou stezku. Ta měří pouhých 10,5 km a začíná pod Dlouhým vrchem, odkud se vydáte po modré značce přes Žitenice do Litoměřic. Nezapomeňte se zastavit na Laffitově vyhlídce, z jejíhož vrcholu se vám naskytne nádherný rozhled do celé krajiny, především na Žitenice. Za návštěvu dozajista stojí také Hibschova uměle vytvořená jeskyně, která vznikla těžbou kamene a písku.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT