Pátek , 29. 11. 2024

Zina

19. listopad: Světový den prevence týrání dětí a syndrom CAN 

19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
syndrom CAN
19. listopad je Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.

18. 11. 2022

Syndrom CAN

CAN, co znamenají ona tři písmena? Zkratka CAN vychází z původního anglického označení Child Abuse and Neglect. V české terminologii se můžete setkat také s názvem syndrom týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte, který přesně vystihuje, koho se tento syndrom týká. 

Jak už název napovídá, syndrom CAN se vztahuje k poměrně široké skupině dětí a spadá do něj také rozsáhlý soubor příznaků, které se u takto poškozených dětí objevují. Rozlišit můžeme 4 základní formy tohoto syndromu:

  • Fyzické týrání
  • Psychické týrání 
  • Sexuální zneužívání 
  • Zanedbávání 

Fyzicky týrané dítě

Není to zase tak dávno, co fyzické tresty ve školách byly běžnou praxí, a i dnes, kdy společnost fyzické tresty na dětech odmítá, mnoho rodičů nejde pro pohlavek nebo plácnutí na zadek daleko. Kde je však hranice mezi fyzickým trestem a týráním? Hranice je opravdu tenká. 

Obecně můžeme říct, že o fyzickém týrání hovoříme tehdy, ztrácí-li rodič cit nad přiměřeností fyzického trestu, popř. k trestání dítěte používá předměty a na těle dítěte zůstávají vážnější stopy. Fyzicky týrané děti mívají na těle modřiny a podlitiny různého stáří, můžete ale pozorovat také popáleniny, vytrhané vlasy, natržené ucho nebo opakované zlomeniny. 

Psychicky týrané dítě

Psychické týrání je specifické v tom, že se zpravidla objevuje u všech dalších typů týrání a zneužívání, protože veškeré ubližování dítěti způsobuje emocionální škodu. Vyskytovat se však může i samostatně. Nejčastější formou psychického týrání je vtahování dětí do konfliktů mezi rodiči. 

Jak může psychické týrání vypadat? Forem existuje opravdu mnoho. Příkladem může být ponižování nebo zesměšňování dítěte, nadávky, neustálá kritika, ignorování dítěte a další. U dítěte se v důsledku psychického týrání mohou objevit různé projevy, například: 

  • Deprese, lítostivost, plačtivost
  • Apatie nebo agrese
  • Poruchy příjmu potravy 
  • Zhoršení školního prospěchu
  • Drogová závislost
  • Sexuální promiskuita 
K TÉMATU  Naučné aplikace pro děti spojí jejich zájem o smartphony s něčím užitečným. Budou bavit děti i vás!

Sexuální zneužívání

Sexuální zneužívání dětí je v naší společnosti tabu. O sexuálním zneužívání hovoříme tehdy, je-li dítě nepatřičně vystaveno sexuálnímu kontaktu za účelem uspokojení sexuálních potřeb pachatele. Smutnou pravdou zůstává, že nejčastějšími pachateli sexuálního zneužívání dětí, jsou jejich rodiče, biologičtí i nevlastní. V 65% jsou oběťmi sexuálního násilí dívky.

zneužívání
Nezavírejte oči. Pokud víte, že je některé dítě ve vašem okolí v nebezpečí, je vaší povinností to nahlásit.

U dětí, které jsou sexuálně zneužívány se objevují v důsledku traumatu mnohočetné poruchy osobnosti, emoční poruchy, deprese, problémy se spánkem i poruchy příjmu potravy. Dalším závažným důsledkem je také traumatizace sexualizace. Některé děti se kvůli sexuálnímu zneužívání stávají promiskuitní nebo nejsou schopny vést sexuální život po dlouhá léta, v mnoha případech i celoživotně.

Zanedbávání dítěte

Zanedbávání dítěte pramení z nedostatečné péče rodičů, která může vést k újmě na vývoji dítěte. I zanedbávání může mít mnoho podob, nejčastěji se můžeme setkat se zanedbáváním jeho základních potřeb, jako je například nedostatečná výživa. Mezi další formy však spadá i citové zanedbávání nebo zanedbávání výchovy a vzdělávání. 

Oznamovací povinnost

Často lidé chodí s klapkami na očích, mají pocit, že strkat nos do cizích záležitostí jim nepřísluší. V případě páchání trestné činnosti na dětech by však tyto pocity měly jít vždy stranou! Na týrání a zneužívání dětí se totiž vztahuje oznamovací povinnost. 

Pokud víte o případech jakéhokoli zneužívání nebo týrání dětí, ohlaste je. Neoznámení týrání je podle §367 a §368 trestního zákoníku trestným činem. Nebuďme proto k tomuto nepřijatelnému chování některých lidí vůči dětem lhostejní. Ohlášením těchto skutečností můžete zachránit život.  

týrání
Týrání dítěte může skončit i smrtí.

Jak ohlásit týrání nebo zneužívání dětí?

Pokud se vám dítě svěří se svými problémy, nikdy je neberte na lehkou váhu. Je lepší udělat kolem věci haló a důkladně ji prošetřit, než nechat nadále ubližovat dítěti a zamést do pod koberec. Existuje navíc mnoho případů, kdy týrání skončilo smrtí dítěte. 

K TÉMATU  Zkuste si udělat volno a vyrazit na kole po Jižní Moravě

A komu takovou skutečnost ohlásit? Kontaktovat můžete Policii ČR nebo přímo Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).

Autor: Alena Mrvíková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit agresivnímu chování

„Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Na čistotu a minimalismus se zaměřil architekt Matt Watts. Jeho moderní stodola nabízí prostorné a komfortní bydlení. Prosluněnému interiéru vévodí zatočené schodiště. Zaujme i kuchyňský kout, celý laděný do černé barvy.
Jestli se také chystáte na předvánoční úklid, máme pro vás několik tipů, jak si usnadnit odstraňování různých skvrn a špíny. Všechno níže uvedené jsme vyzkoušely, takže dáme za rady ruce do ohně, že fungují!
Přemýšlíte o tom, že byste své dítě na týden nebo dva poslali na dětský tábor? Pro koho jsou tábory vhodné, a komu naopak ublíží? Pojďme se podívat na výhody a nevýhody letního táborování.
„Zhasni a na nic se neptej!“ Vypadá to ve vaší ložnici nějak takhle? Neumíte prodat svoje ženství, charisma ani chlípné dovednosti, protože se pořád jen stydíte? Na to existuje medicína, kterou ovšem v lékárně nekoupíte. Kam se pro ni chodí?
Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Každý z nás občas zalže – ať už se jedná o milosrdnou lež, anebo prostě jenom proto, aby vypadal dobře a udělal dojem na ostatní. Ale, jak se říká, lež má krátké nohy! O tom ví něco i lidé, co se s námi podělili o své příběhy a zažili trapas při provalení se jejich výmyslů.
Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Natáčet zpravodajství naživo umožní zachytit nečekané situace. Chybu udělají samotní komentátoři, ale často se do záběru dostane skutečné překvapení. Výsledek většinou pobaví, zvlášť, když se reportáž povede odvysílat přímo v hlavních zprávách.
Tahle kočka zůstává nerada doma sama, a tak se spolu se svým páníčkem pohybuje po městě i na motorce. Nestrpí ovšem žádnou potupnou krabici nebo přepravku, a cestuje raději jako běžný spolujezdec. Vypadá to, že byla dobře proškolená o bezpečnosti na vozovce. Už jste viděly něco podobného třeba u vás ve městě?
„Už to mezi námi není takové, jako dřív. Chybí mi chvíle, kdy jsme neřešili jen pleny, očkovaní, hlídání, opruzeniny, růst zoubků. Náš sexuální život je po narození dítěte na bodu mrazu. Všechno se točí kolem prcka a nemáme na sebe s partnerem už vůbec žádný čas. Jsem uvázaná doma a můj svět je jen pračka, pleny a sporák. Nepamatuji si, kdy jsem naposledy měla čas umýt si vlasy nebo si udělat nehty. Co máme mimino, jsem pro svou ženu druhé kolo u vozu. Všechno mám na krku já a partner mi s ničím nepomáhá. Moje žena o sebe přestala pečovat.“ Tohle je výčet těch nejčastějších příčin sporů, které vyvstávají po narození dítěte. Poznáváte se v některém z uvedených příkladů? Dnešní článek vás provede nejčastějšími příčinami partnerské poporodní nebo chcete-li rodičovské krize.

Výběr článků

Někdy se začnou velmi brzy objevovat jisté známky, které nám napoví, že je něco v nepořádku.
Závěť má podle platného občanského zákoníku větší moc, než dědictví ze zákona. Tak můžete určit, komu připadne konkrétní majetek. Pokud žijete v druhém či třetím manželství, či dokonce jen v partnerství, můžete mít dostatek důvodů, proč svůj majetek tímto způsobem rozdělit. Závěť rozhodně nepodceňujte.
Přejí si vaše děti pod stromeček chlupatého mazlíčka? Než to definitivně zavrhnete, vezměte v potaz, že "psí terapie" může příznivě ovlivnit jejich zdraví, konkrétně případné alergie i obezitu dětí. Jak je to možné?

Nepřehlédněte

Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek