Středa , 27. 11. 2024

Xenie

19. listopad: Světový den prevence týrání dětí a syndrom CAN 

19. listopad je pro mnohé jen dalším obyčejným podzimním dnem v řadě. Na tento den však připadá Světový den prevence týrání a zneužívání dětí. Pojďte se proto ku příležitosti tohoto dne dozvědět něco o týrání a celkově špatném zacházení s dětmi. Víte, co je to syndrom CAN?
syndrom CAN
19. listopad je Světový den prevence týrání a zneužívání dětí.

18. 11. 2022

Syndrom CAN

CAN, co znamenají ona tři písmena? Zkratka CAN vychází z původního anglického označení Child Abuse and Neglect. V české terminologii se můžete setkat také s názvem syndrom týraného, zanedbávaného a zneužívaného dítěte, který přesně vystihuje, koho se tento syndrom týká. 

Jak už název napovídá, syndrom CAN se vztahuje k poměrně široké skupině dětí a spadá do něj také rozsáhlý soubor příznaků, které se u takto poškozených dětí objevují. Rozlišit můžeme 4 základní formy tohoto syndromu:

  • Fyzické týrání
  • Psychické týrání 
  • Sexuální zneužívání 
  • Zanedbávání 

Fyzicky týrané dítě

Není to zase tak dávno, co fyzické tresty ve školách byly běžnou praxí, a i dnes, kdy společnost fyzické tresty na dětech odmítá, mnoho rodičů nejde pro pohlavek nebo plácnutí na zadek daleko. Kde je však hranice mezi fyzickým trestem a týráním? Hranice je opravdu tenká. 

Obecně můžeme říct, že o fyzickém týrání hovoříme tehdy, ztrácí-li rodič cit nad přiměřeností fyzického trestu, popř. k trestání dítěte používá předměty a na těle dítěte zůstávají vážnější stopy. Fyzicky týrané děti mívají na těle modřiny a podlitiny různého stáří, můžete ale pozorovat také popáleniny, vytrhané vlasy, natržené ucho nebo opakované zlomeniny. 

Psychicky týrané dítě

Psychické týrání je specifické v tom, že se zpravidla objevuje u všech dalších typů týrání a zneužívání, protože veškeré ubližování dítěti způsobuje emocionální škodu. Vyskytovat se však může i samostatně. Nejčastější formou psychického týrání je vtahování dětí do konfliktů mezi rodiči. 

Jak může psychické týrání vypadat? Forem existuje opravdu mnoho. Příkladem může být ponižování nebo zesměšňování dítěte, nadávky, neustálá kritika, ignorování dítěte a další. U dítěte se v důsledku psychického týrání mohou objevit různé projevy, například: 

  • Deprese, lítostivost, plačtivost
  • Apatie nebo agrese
  • Poruchy příjmu potravy 
  • Zhoršení školního prospěchu
  • Drogová závislost
  • Sexuální promiskuita 
K TÉMATU  Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Sexuální zneužívání

Sexuální zneužívání dětí je v naší společnosti tabu. O sexuálním zneužívání hovoříme tehdy, je-li dítě nepatřičně vystaveno sexuálnímu kontaktu za účelem uspokojení sexuálních potřeb pachatele. Smutnou pravdou zůstává, že nejčastějšími pachateli sexuálního zneužívání dětí, jsou jejich rodiče, biologičtí i nevlastní. V 65% jsou oběťmi sexuálního násilí dívky.

zneužívání
Nezavírejte oči. Pokud víte, že je některé dítě ve vašem okolí v nebezpečí, je vaší povinností to nahlásit.

U dětí, které jsou sexuálně zneužívány se objevují v důsledku traumatu mnohočetné poruchy osobnosti, emoční poruchy, deprese, problémy se spánkem i poruchy příjmu potravy. Dalším závažným důsledkem je také traumatizace sexualizace. Některé děti se kvůli sexuálnímu zneužívání stávají promiskuitní nebo nejsou schopny vést sexuální život po dlouhá léta, v mnoha případech i celoživotně.

Zanedbávání dítěte

Zanedbávání dítěte pramení z nedostatečné péče rodičů, která může vést k újmě na vývoji dítěte. I zanedbávání může mít mnoho podob, nejčastěji se můžeme setkat se zanedbáváním jeho základních potřeb, jako je například nedostatečná výživa. Mezi další formy však spadá i citové zanedbávání nebo zanedbávání výchovy a vzdělávání. 

Oznamovací povinnost

Často lidé chodí s klapkami na očích, mají pocit, že strkat nos do cizích záležitostí jim nepřísluší. V případě páchání trestné činnosti na dětech by však tyto pocity měly jít vždy stranou! Na týrání a zneužívání dětí se totiž vztahuje oznamovací povinnost. 

Pokud víte o případech jakéhokoli zneužívání nebo týrání dětí, ohlaste je. Neoznámení týrání je podle §367 a §368 trestního zákoníku trestným činem. Nebuďme proto k tomuto nepřijatelnému chování některých lidí vůči dětem lhostejní. Ohlášením těchto skutečností můžete zachránit život.  

týrání
Týrání dítěte může skončit i smrtí.

Jak ohlásit týrání nebo zneužívání dětí?

Pokud se vám dítě svěří se svými problémy, nikdy je neberte na lehkou váhu. Je lepší udělat kolem věci haló a důkladně ji prošetřit, než nechat nadále ubližovat dítěti a zamést do pod koberec. Existuje navíc mnoho případů, kdy týrání skončilo smrtí dítěte. 

K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

A komu takovou skutečnost ohlásit? Kontaktovat můžete Policii ČR nebo přímo Oddělení sociálně právní ochrany dětí (OSPOD).

Autor: Alena Mrvíková

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se bránit agresivnímu chování

„Znásilnění jsem přiznala až po deseti letech.“ Příběh Sofie (35), které nepříjemný zážitek ovlivnil budoucí život

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Existuje několik možností, jak se vyspat i tehdy, pokud váš partner hlasitě chrápe. Jednou z možností je jít spát do jiné místnosti. Pak existují samozřejmě i vtipná doporučení, jako je přilepit partnerovi pomocí lepicí pásky na záda míček. Ví se, že chrápání je nejintenzívnější, když dotyčná osoba spí na zádech. Míček přilepený na pyžamo (na záda) zabrání, aby se člověk na záda překulil.
Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
Na stůl o vánocích prostě patří. Adventní věnec je jedním ze základních prvků vánoční výzdoby. Tahle dekorace se stane vaší chloubou, když jí vyrobíte sama! Možná už v tom máte praxi, možná to zkusíte poprvé, ale v každém případě se můžete inspirovat. A pokud věnec vyrábět nechcete, alespoň si nějaký vyberete.
Modrý koník, jeden z nejpopulárnějších portálů pro ženy a matky v České republice a leader ve své kategorii na Slovensku a Viber, jedna z předních komunikačních aplikací, spojili síly, aby uživatelkám nabídly nové možnosti komunikace.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Pohyb v těhotenství nepřispívá pouze k udržování optimální hmotnosti maminky. Mnohem důležitějším faktem je to, že jde o významný faktor pro udržení celkové tělesné kondice, dále podporuje srdeční funkci, zachovává pružnost cév a navíc je důležitý pro zachování správného držení těla.
Upevnit do stojanu, vytáhnout krabice s ozdobami a pustit se do díla. První jdou na řadu světýlka! Někdo si ale na stromku postaví Betlém a vláček. Podívejte se na video.
Pandemie doléhá na nás všechny. Negativní zprávy, úmorné diskuze kolem zákazů a stále se nelepšící situace nikomu neprospívají. Spíše naopak. Těžce doléhají nejen na naše tělo, ale i duši. Ovšem udržet si vitalitu je jedinou cestou, jak my sami můžeme situaci čelit. Proto si pojďme zahrát o doplňky stravy Naturevia Omega 3 a Magnesium 1, které prospějí nejen naší fyzičce, ale i psychice.
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.

Výběr článků

Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.
Všichni milujeme vůni vypraného ložního prádla. Ulehnout do převlečené postele a nechat si něco pěkného zdát - to je v našich očích ideální odměna za náročný den. Jak často ale u vás doma převlékáte postel? Většina lidí to bohužel dělá špatně a následně se o své lůžko (často nevědomky) dělí se stovkami bakterií. To už není tak lákavá představa, viďte?
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.

Nepřehlédněte

Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek