Pokud se chcete vzít, musíte obejít několik úřadů. Není to zkrátka jako v Las Vegas, kde se můžete vzít i opilí a bez svých svědků. Nějaké prvotní přípravě po stránce administrativy se zkrátka nevyhnete, ať už se chcete brát v tuzemsku nebo v zahraničí. My se však podívejme pod pokličku zahraniční veselky. V čem tedy svatba za hranicemi vězí a co si pohlídat?
Vezměte si s sebou několik dokladů
Jen si to představte – krásný svatební oblouk se tyčí na bílé pláži těsně před mořem. Nebo stojíte na útesu, vlasy vám jemně čechrá vítr a šumějící moře vám dělá tu nejkrásnější zvukovou kulisu. No, svatba v zahraničí je zkrátka zážitkem, ale aby k ní vůbec mohlo dojít, nesmíte si zapomenout sbalit několik dokumentů.
K nepostradatelným patří rodní listy, potvrzení o právní způsobilosti k uzavření manželství (vydává zpravidla matrika případně česká ambasáda), také jsou potřebné kopie pasu s fotkou. Pokud už za sebou manželství máte, musíte mít s sebou i potvrzení o rozvodu či úmrtí list bývalého partnera, respektive dřívější oddací list.
Stvrzeno apostilou
Máte všechny potřebné dokumenty na jedné hromádce? Pak je zapotřebí je nechat stvrdit apostilou. Jedná se o doložku, která prokáže jak ověření podpisu, tak otisk razítka pro potřeby použití dokument v zahraničí. Apostilu nezískáte na poště jako ověření podpisu, ale na Ministerstvu zahraničí.
Pamatujte ale na jedno – apostila platí pouze ve státech, které jsou součástí Haagské úmluvy.
Nemáte apostilu?
Pokud nemáte možnost apostilu získat nebo se zkrátka vyskytl jiný důvod toho, že ji nemáte, můžete si dokumenty nechat ověřit dvakrát. Východiskem je takzvaná superlegalizace dokumentu, což je jinými slovy dvojí ověření. Opět si pro něj můžete zajít na Ministerstvo zahraničí, případně si lze zajít na tuzemský zastupitelský úřad země, do které se chystáte.
Co se může hodit
Konstatujeme ale, že požadavky zemí se liší. Zatímco některá země si vystačí s výše uvedenými dokumenty, jiná potřebuje i potvrzení z imigračního úřadu. Důvodem je potvrzení toho, že partneři jsou v zemi legálně.
V každém případě je dobré přijet do země dřív, nejpozději dva dny před svatbou. Je totiž vaší povinností se nahlásit na příslušném úřadě a dohodnout si detaily svatby.
Jak je to se svědky?
Na koho nezapomeňte jsou svědkové svatby. Buďto si je můžete “přivézt” s sebou, nebo můžete požádat tamější obyvatele. Je však důležité, abyste od náhodných svědků získali jejich osobní údaje. České matriky je mohou zpětně vyžadovat a po ukončení svatby by se mohlo stát, že už dva ochotné lidi nikdy nepotkáte.
A co předmanželská smlouva?
Pasažérem na palubě letadla bude mimo jiné i předmanželská smlouva. Tedy alespoň prohlášení o skutečnosti, že existuje, respektive že jste ji uvedeného data a na uvedeném místě podepsali. Pokud se berete v zahraničí, je však důležité, abyste prohlášení měli přeloženo do angličtiny. Jinak vám nebude co platné.
Kde může proběhnout svatba v zahraničí?
Vzít se lze na mnoha místech světa. Nejčastěji se však lidé uchylují na Seychely nebo na Mauricius. Především proto, že po příjezdu do Česka nebudete muset obřad opakovat znovu. Oddací list s apostilou bohatě stačí. Jinak je tomu ale v případě Malediv, kam se také jezdí poměrně často. I když ale bude váš obřad naprosto pohádkový, v tuzemsku svůj sňatek zlegalizujte.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Svatba nebo život na psí knížku? Záleží na tom, jak moc se chcete (od)vázat
Nejhranější písničky na svatbách. Co je pravě in a co si samy nevěsty nejčastěji přejí