Sobota , 28. 06. 2025

Lubomír

Trápí vás suchá pokožka? Pomohou vám tyto účinné produkty přírody

Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Suchá pokožka
Na suchou pokožku vám skvěle pomůžou přírodní produkty: Zdroj foto: 123RF.com

Většinu níže uvedených prostředků lze využít jako zvlhčovače, pokud není uvedeno jinak. Nejlepší způsob, jak používat zvlhčovač, je užít ho po koupeli na vlhkou pokožku a nechat ho do ni vsáknout.

Slunečnicový olej

Studie z roku 2013, která prováděla výzkumy na účastnících, kterým olej nanesla na paže, zjistila, že slunečnicový olej zlepšuje hydrataci kůže. Stejná studie ovšem také zjistila, že olej některým účastníkům poškodil (alergická reakce, vyrážka) kůži, takže tento olej není vhodný pro každého, kdo trpí na suchou pokožku. Před použitím ho proto aplikujte na malém množství kůže, abyste viděli, jak bude reagovat.

Kokosový olej

Další olej, který působí zázračně na zvlhčení pokožky je kokosový olej. Na rozdíl od Slunečnicového oleje je ovšem mnohem šetrnější k pleti, a tak si ho mnoho žen nemůže vynachválit ani co se péče o vlasy či například strií týká. Kokosový olej je považován za malý zázrak. Studie z roku 2014 zjistila, že kokosový olej je při léčbě suché kůže stejně účinný a bezpečný jako vazelína.

Dále bylo zjištěno, že významně zvyšuje počet lipidů (tuků) na povrchu kůže. Jak výzkum z roku 2016 ukazuje, kokosový olej obsahuje nasycené mastné kyseliny, které mají zvláčňující vlastnosti. Změkčovadlo je tuk nebo olej, který působí jako zvlhčovač tím, že dokáže vyplňovat mezery v suché kůži a činí ji hladkou.

Suchá pokožka a pití mléka

Mléko také může nabídnout významnou pomoc při léčbě suché pokožky, ale ne při aplikaci na kůži, nýbrž při jeho konzumaci. Výzkum z roku 2015 ukazuje, že dieta spojená s pitím mléka by měla pomoci zlepšit suchou kůži. Studie zjistila, že tuk obsažený v mléce, který se nazývá fosfolipid, zlepšil kožní bariéru u myší, když byl přidán do jejich dietního krmiva. Je ale třeba více výzkumů, aby se zjistilo, zda-li konzumní mléko má na člověka stejný účinek.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 20. - 21. 10. 2018. Nenechte se rozhodit ochlazením a vyrazte se projít!

Ovesná koupel

Ovesné vločky jsou dalším přírodním pomocníkem při boji se suchou pokožkou. Při přidání prášku
z ovesných vloček či jich celých do koupele či pleťového krému, dojde ke spojení důležitých složek, které pleť dokonale zhydratují a pomáhají zpomalit či zcela zničit její vysychání. Studie z roku 2015 zjistila,
že výtažky z ovesných vloček mají protizánětlivé a antioxidační vlastnosti, což dokazuje, že jsou skutečně schopny pomoct při léčbě suché pleti.

Med

Některé výzkumy z roku 2012 prokázaly, že med je prospěšný pro mnoho typů kožních onemocnění.
A některé z nich uvádějí, že med může být používán jako domácí léčba k uzdravení suché pokožky.

Různé studie zjistily, že med má tyto vlastnosti:

  • zvlhčuje
  • léčí
  • je protizánětlivý

To vše jsou vlastnosti, které dokazují, že med je ideální volbou pro různé ošetření pleti – od různých masek (obličej, vlasy) až právě po léčbu kůže. Jeho výhodou je, že je zcela přírodní a lze ho aplikovat přímo na kůži.

Vazelína

Vazelína, jinak známá jako minerální olej, se již několik let používá jako přírodní zvlhčovač. V roce 2017 vědci zjistili, že se u použití vazelíny u starých lidí výrazně zlepšila jejich kožní bariéra. Toto zjištění podporuje používání vazelíny na suchou pokožku zvlášť, pokud je způsobeno stárnutím.

Hydratujte s aloe vera

Podle studie z roku 2003 může gel z Aloe Vera také velmi pomoci při léčbě kůže. Osoba se suchou pokožkou na rukou či nohou nanese gel z Aloe Vera na postižená místa a poté zakryje místo ponožkami či rukavicemi. Nejlepší je udělat to před spánkem a nechat gel působit přes noc. Je-li pokožka suchá na jiném místě na těle, naneseme gel z Aloe na dané místo, necháme ho vsáknout, aby bylo místo pokud možno suché, anebo jen lehce navlhlé a tím docílíme podobného efektu.

K TÉMATU  Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Prevence

Pravidelné zvlhčování kůže po koupeli může velmi pomoci od vysychání kůže. Po každém umytí se snažte dodržovat alespoň jednu z výše zmíněných rad – nejlépe každý den, nebo alespoň 2-3x týdně. Spolu s tím se snažte vyhýbat těmto věcem, které k vysychání a podráždění pokožky výrazně přispívají.

  • Škrábání kůže
  • Nadměrně klimatizovaná místnost
  • Holení pomocí již tupého holícího strojku bez holícího gelu
  • Přílišné koupání či sprchování
  • Příliš drsné tření kůže ručníkem/osuškou po koupeli/sprše
  • Koupel/sprcha při velmi horké vodě

A další:

  • Používání prostředků obsahující alkohol
  • Špatné oblečení, které irituje pokožku
  • Časté používání čistících prostředků
  • Sezení před ohněm nebo pod/před tepelným zdrojem
  • Pobývání venku při silném větru

Kdy se suchou pokožkou navštívit lékaře?

Pokud okolní faktory či stárnutí nejsou příčinou suché kůže, tak byste se měli obrátit na svého lékaře, protože se může jednat o normální stav Vaší pleti. A v jakých případech byste si měli dát pozor?

Pokud Vaše pokožka (i přes užívání zvlhčovadel) vykazuje známky:

  • Začervenání či červených skvrn
  • Krvácení
  • Výskyt bakteriálních infekcí
  • Otok, hnis mohou také naznačovat přítomnost infekce

Pokud máte některý z těchto příznaků, pak byste měli neprodleně navštívit Vašeho lékaře.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Český zpěvák Marek Ztracený oznámil na sociálních sítích smutnou zprávu o úmrtí svého otce. I přes těžkou osobní ztrátu splnil jeho poslední přání a zúčastnil se udílení cen Český slavík, kde získal ocenění, které mu ještě stihl přivézt.
Ve velkém stylu si Marek Ztracený podmanil letošní ceny Žebřík, zatímco Ewa Farna a Chinaski nezůstali pozadu. Výjimečný večer v Plzni přinesl nejen hudební oslavy, ale i poctu legendě Jiřímu Suchému.
Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se postavit ke zvyšování energetických sazeb, je začít v domácnosti šetřit. Smyslem není netopit a sedět doma u televize v kulichu, ale podniknout malé, avšak efektivní kroky, které sníží vaše výdaje za energie. S čím začít ještě dnes?
Vraťme se společně na hudební scénu, kde se jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček, Anna K, po dlouhých šesti letech vrátila s novým albem, které nese název "Údolí včel". Pro fanoušky to bylo dlouhé očekávání, a jejich trpělivost byla odměněna. To, co nám Anna K přináší na této desce, je nádherný návrat do světa hudby a zároveň připomínka toho, že tato zpěvačka má stále mnoho co nabídnout.
Tato stavba klame tělem. Na první pohled vypadá jako obyčejná stodola, ale uvnitř se skrývá moderní rezidence. Obrovský prostor v prvním patře, překrásný dřevěný interiér a obrovské prosklené čelo budovy, skýtající výhled na nedaleké hory. Kdo by nebral takové bydlení?
Bojíte se, že se z vás při vstupu do posilovny stane nasvalená mužatka? Tak klid. Takhle to vážně nefunguje. Ale jestli chcete zpevnit tělo, je to potřeba.
Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
Růži, královnu květin, můžete použít v kosmetice i v kuchyni. Růžová voda je již mnoho let nejčastěji používanou květovou vodou. Je skvělá pro všechny typy pleti, od mladé problematické, přes přecitlivělou suchou až po náročnou zralou. Hodí se i pro jemnou dětskou pokožku a pro alergiky. Vyrobte si ji doma. A ještě mnohem víc.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.
Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?

Výběr článků

Když spolu jedou dospělé holky na dovolenou, neznamená to, že jsou ve vztahu nešťastné. I když spolu často jezdí právě ty, které jsou singl. Proč si dát pozor na to, s kým a kam jedete?
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Blíží se vaše dovolená a vy přemýšlíte, jestli vzít svého domácího mazlíčka s sebou. Myslíte, že mu bez vás bude smutno, ale jak se bude cítit na pláži nebo na horách? Pes může chodit s vámi, ale kočka? Ať se rozhodnete odjet sama a mazlíčka svěřit do péče jiné osoby, nebo pojede s vámi, příprava se vyplatí.

Nepřehlédněte

Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek