Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé na jednotlivých kontinentech?

Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé kolem světa?
zdroj: 123RF.com

23. 12. 2019

Štědrovečerní večeře v Evropě

V nedalekém Polsku se štědrovečerní večeře skládá z dvanácti chodů, které symbolizují počet měsíců v roce i počet apoštolů. Patří sem přitom různé předkrmy a polévky, např. boršč, ryby, plněný krocan a rozličné dezerty. Vánoční kapr a bramborový salát se konzumuje třeba v Německu, ale u našich západních sousedů je oblíbená i klobása nebo pečené husa.

V některých evropských zemích se na Vánoce jako hlavní chod tradičně konzumuje nadívaný krocan, což platí především pro Velkou Británii a Francii. Ve skandinávských státech se pochopitelně konzumují ryby, ale vánoční tabule bývá daleko pestřejší. Ve Švédsku se tradičně mlsá již od oběda ze slavnostního bufetového stolu, kterému říkají julbord.

Vánoce v Severní a Jižní Americe v evropské tradici

Ve Spojených státech amerických žijí nejrůznější etnika, která se mnohdy dost odlišují kulturními tradicemi. Za nejběžnější vánoční pokrm je považován nadívaný krocan s bramborou kaší a brusinkovou omáčkou. To samé platí i pro většinu Kanady, a to především pro anglicky mluvící část. V Severní Americe je přitom naprostou klasikou i puding jako dezert.

Jihoamerické země mají silnou křesťanskou tradici, takže jsou zde Vánoce důležitým svátkem, často s karnevalovou atmosférou. V mnohých zemí jako např. v Peru se na Štědrý večer konzumuje také nadívaný krocan. Jenže třeba v takové Brazílii, která mluví portugalsky, si bohatší obyvatelé dopřávají nadívaného páva, i když v samotném Portugalsku se na Štědrý večer jí především ryba s bramborami.

Štědrovečerním večeře v asijských zemích?

V Asii křesťanství příliš nedominuje. Jedinou většinově křesťanskou zemí jsou Filipíny, kde se na Štědrý den servíruje hrnek lepivé rýže symbolizující soudržnost, a to často v bambusu s kokosovým a třtinovým cukrem. Vánoční večeře v anglické nebo americké tradici, tedy krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, je poměrně běžná v Singapuru, v indickém městě Bombaj nebo státě Goa. Vánoce se přitom v posledních letech začínají neoficiálně slavit také v Číně.

K TÉMATU  Vánoční drinky: Tyhle navodí pravou sváteční atmosféru

V Africe se na Vánoce mísí různé tradice

Afrika je velmi pestrým kontinentem, a to i z hlediska tradic. V takovém Egyptě je tradičním vánočním pokrmem Fata, tedy chléb, rýže, česnek a vařené maso. V turistických rezortech se ovšem servírují typické západní pokrmy. V dalších zemích Afriky se na Štědrý den mísí místní tradice s tradicemi zemí, které zde dříve uplatňovaly koloniální nadvládu. Součástí štědrovečerní večeře je proto v Ghaně tradiční francouzská piškotová roláda Bûche de Noël, v Namibii zase německá klobása a bramborový salát.

Austrálie přechází ke zdravějším Vánocům

Austrálie je dokladem celosvětového příklonu ke zdravějšímu životnímu stylu, a to i během Vánoc. V dřívějších dobách si zdejší obyvatelé dopřávali nadívaného krocana, jak velela západní tradice. V současné době se ale zvyky začínají měnit. Štědrovečerní tabule se totiž skládá spíše z ryb, mořských plodů a lehčích těstovinových salátů. Najdeme zde ale ještě jeden podstatný rozdíl. Na Vánoce je totiž v Austrálii velké horko, takže mnoho lidí večeří např. v parcích. To má něco do sebe, i když u nás si tohle pojetí štědrovečerní večeře představíme jen stěží.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Laformela je duo, které před lety založil český designér Antonín Soukup a slovenská návrhářka Miroslava Kohutiarová. A s každou svojí novou kolekcí jsou důkazem, že pracovat se svým životním partnerem může fungovat.
Nový rok se samozřejmě všude na světě slaví poslední den v roce. Ale vzhledem k tomu, že máme jakási časová pásma, slaví se příchod nového roku v různý čas i různými způsoby. Víte kdy a jak?
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
V době koronavirové daleko více lidí pracuje formou home office, a tak si může přece jen více řídit svůj pracovní čas. Jestliže máte takovou možnost, zdřímněte si po obědě.
Léto je tady a s ním i výlety na hrady, zámky, do lesa nebo letní akce a festivaly. Ale už jste zkusily výlet parním vlakem? Skvělý tip na víkend pro vás! Celá rodina nebo jen vy se svojí polovičkou, cestování historickým vlakem má svoje jedinečné kouzlo.
Někdo funguje na sluneční paprsky a podzim ho uvádí do depresí. Jiného naopak nostalgie tohoto období baví. Jak si tedy zlepšit náladu, aby na vás nepadal splín a chmury?
V dnešním poutavém článku na Dámské Lize zkoumáme magii Vánoc očima dětí. Jak dlouho trvá jejich víra v Ježíška, a co by rodiče měli vědět, aby tuto kouzelnou dobu pro své potomky co nejlépe utvořili? Přinášíme vám nejen pohled na to, do kolika let děti věří na Ježíška, ale také rady, jak tuto vánoční tradici zachovat a jaké situace by rodiče měli pečlivě sledovat. Podívejte se s námi na jedinečný svět Vánoc očima nejmladších!
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Tankování paliva na čerpací stanici je pro většinu z nás banální úkon. I tak jsou ale mezi námi ženy, které vypadají, že to za ně doposud dělal jen manžel. Ztracené řidičce přijde na pomoc i spolujezdkyně, která je ovšem také s rozumem úplně v koncích. Podívejte se, vážně to stojí za to!
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.

Výběr článků

Skončilo léto a začíná se zkracovat den. Jak se co nejlépe vyrovnat s nadcházejícím špatným počasím a špatnou náladou?
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  

Nepřehlédněte

Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek