Pondělí , 31. 03. 2025

Kvido

Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé na jednotlivých kontinentech?

Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.
Štědrovečerní večeře. Jaké vánoční dobroty si dopřávají lidé kolem světa?
zdroj: 123RF.com

23. 12. 2019

Štědrovečerní večeře v Evropě

V nedalekém Polsku se štědrovečerní večeře skládá z dvanácti chodů, které symbolizují počet měsíců v roce i počet apoštolů. Patří sem přitom různé předkrmy a polévky, např. boršč, ryby, plněný krocan a rozličné dezerty. Vánoční kapr a bramborový salát se konzumuje třeba v Německu, ale u našich západních sousedů je oblíbená i klobása nebo pečené husa.

V některých evropských zemích se na Vánoce jako hlavní chod tradičně konzumuje nadívaný krocan, což platí především pro Velkou Británii a Francii. Ve skandinávských státech se pochopitelně konzumují ryby, ale vánoční tabule bývá daleko pestřejší. Ve Švédsku se tradičně mlsá již od oběda ze slavnostního bufetového stolu, kterému říkají julbord.

Vánoce v Severní a Jižní Americe v evropské tradici

Ve Spojených státech amerických žijí nejrůznější etnika, která se mnohdy dost odlišují kulturními tradicemi. Za nejběžnější vánoční pokrm je považován nadívaný krocan s bramborou kaší a brusinkovou omáčkou. To samé platí i pro většinu Kanady, a to především pro anglicky mluvící část. V Severní Americe je přitom naprostou klasikou i puding jako dezert.

Jihoamerické země mají silnou křesťanskou tradici, takže jsou zde Vánoce důležitým svátkem, často s karnevalovou atmosférou. V mnohých zemí jako např. v Peru se na Štědrý večer konzumuje také nadívaný krocan. Jenže třeba v takové Brazílii, která mluví portugalsky, si bohatší obyvatelé dopřávají nadívaného páva, i když v samotném Portugalsku se na Štědrý večer jí především ryba s bramborami.

Štědrovečerním večeře v asijských zemích?

V Asii křesťanství příliš nedominuje. Jedinou většinově křesťanskou zemí jsou Filipíny, kde se na Štědrý den servíruje hrnek lepivé rýže symbolizující soudržnost, a to často v bambusu s kokosovým a třtinovým cukrem. Vánoční večeře v anglické nebo americké tradici, tedy krocan s nádivkou a brusinkovou omáčkou, je poměrně běžná v Singapuru, v indickém městě Bombaj nebo státě Goa. Vánoce se přitom v posledních letech začínají neoficiálně slavit také v Číně.

K TÉMATU  Jóga v tropech. Utečte před všední šedí do teplých exotických krajů

V Africe se na Vánoce mísí různé tradice

Afrika je velmi pestrým kontinentem, a to i z hlediska tradic. V takovém Egyptě je tradičním vánočním pokrmem Fata, tedy chléb, rýže, česnek a vařené maso. V turistických rezortech se ovšem servírují typické západní pokrmy. V dalších zemích Afriky se na Štědrý den mísí místní tradice s tradicemi zemí, které zde dříve uplatňovaly koloniální nadvládu. Součástí štědrovečerní večeře je proto v Ghaně tradiční francouzská piškotová roláda Bûche de Noël, v Namibii zase německá klobása a bramborový salát.

Austrálie přechází ke zdravějším Vánocům

Austrálie je dokladem celosvětového příklonu ke zdravějšímu životnímu stylu, a to i během Vánoc. V dřívějších dobách si zdejší obyvatelé dopřávali nadívaného krocana, jak velela západní tradice. V současné době se ale zvyky začínají měnit. Štědrovečerní tabule se totiž skládá spíše z ryb, mořských plodů a lehčích těstovinových salátů. Najdeme zde ale ještě jeden podstatný rozdíl. Na Vánoce je totiž v Austrálii velké horko, takže mnoho lidí večeří např. v parcích. To má něco do sebe, i když u nás si tohle pojetí štědrovečerní večeře představíme jen stěží.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Značné výkyvy teplot ubližují naší pokožce. Nejhůře je na tom pleť na obličeji. Tu totiž nezakrýváte ani v zimě, zatímco zbytek těla si hoví v teple. Věnujte péči o obličej v zimě dostatečnou pozornost. Můžete si dopřát i napařování. Ale všeho s mírou. Jak na to?
Martin Dejdar, tvář české televize, filmu i divadla, dnes slaví 60. narozeniny. Herec, který propůjčil hlas Bartu Simpsonovi a proslavil se jako Ozzák v sitcomu Comeback, má za sebou bohatou kariéru plnou ikonických rolí. Co všechno během let dokázal?
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Filosof Jean-Paul Sartre kdysi napsal, že každý má jiný koeficient neštěstí. Zatímco někteří lidé procházejí životem jako nůž máslem, jiným jakoby osud házel klacky pod nohy. Mnozí se přesto dokázali svému handicapu postavit.
S postupem digitální éry a vzrůstajícím vlivem sociálních sítí se mění nejen náš každodenní život, ale i způsob, jakým procházíme světem romantických vztahů. Seznamovací aplikace se zdají být klíčem k pohodlnému a snadnému hledání partnera, přesto se s nimi vážou otázky a zážitky, které mohou ovlivnit náš citový i sociální život. Tato nová realita digitálního seznamování ovlivňuje různé aspekty mezilidských vztahů a vyvolává diskuse o pravé podstatě lásky v online prostředí.
Gabriela Partyšová, dlouholetá tvář TV Nova, se rozhodla po 27 letech změnit své profesní působiště. Známá moderátorka, která uváděla pořady jako "Život ve hvězdách" a "Snídaně s Novou", nyní přechází na pozici kreativní ředitelky Praha TV. Na nové stanici bude mít také příležitost moderovat vlastní pořad.
Věděli jste, že pokožka může díky dobré stravě vypadat zdravěji? Pleť je jednou z prvních věcí, kterých si lidé všimnou a její zdraví hodně prozradí o tom, co kdo jí. Stravovací návyky se ve stavu pokožky doslova zrcadlí. Jak? Nahlédněte do našeho průvodce krásnou pletí.
Příchod koronavirové krize ukázal, že lidé nemají vytvořený takzvaný hotovostní polštář, respektive finanční rezervu, která by jim zachránila život ve chvíli, kdy by přišli o práci. Čechům zkrátka chybí základní znalosti v oblasti finanční gramotnosti, kterým se měli naučit už v útlém dětském věku. Pokud se pravidla zacházení s penězi nebudou dětem vštěpovat do hlavy už od dětství, v dospělosti starého psa jen stěží novým kouskům naučíme.
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Už je to pár týdnů, co se v naší domácnosti zabydlela nádherná kudlanka. Velký zelený brouk, který je v Česku stále běžnější. I my ho na konci léta na své zahradě našli a jelikož děti byly naprosto nadšené, umístili jsme kudlanku do velkého akvária. Dodnes nás nepřestává fascinovat.

Výběr článků

Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Poslední dva roky pro mne byly velkou životní zkouškou. Přišla jsem o spoustu přátel a iluzí. Ale našla jsem samu sebe. Největší rána pro mě byla, když se se mnou rozešel můj přítel krátce po tom, co jsem se začala léčit s rakovinou. Nyní se mi začal opět ozývat a chce, abychom se k sobě opět vrátili.

Nepřehlédněte

První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Mnoho lidí začíná hubnout především s dietou, protože je to nejjednodušší způsob, jak změnit své každodenní stravovací návyky. To je správný směr, ale nestačí, pokud chcete na svém těle skutečně zapracovat a zhubnout. Je také nutné správně přizpůsobené cvičení a k tomu budete potřebovat vybavení a příslušenství!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek