Čtvrtek , 03. 04. 2025

Erika

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
spotřeba vody
Jaká je spotřeba vody v Česku podle aktuálních statistik? (Foto: 123RF)

08. 11. 2021

Z posledních statistik vyplývá, že Česká republika je doslova závislá na dodávce vody. Srážky totiž nejsou zrovna to, z čeho bychom se radovali dnes a denně, a to bohužel na doplnění spodních vod zkrátka nestačí. A jelikož musíme s podzemní vodou šetřit, vyplatí se užívat i tu srážkovou čili to je jeden ze způsobů, jak s vodou ušetřit. Tím ale samozřejmě nekončíme. 

Jaká je průměrná spotřeba v Česku? 

Než zmíníme další tipy a doporučení, jak šetřit s vodou, stojí za zmínku průměrná spotřeba vody u nás. Česká republika, i když se to možná na první pohled nezdá, patří k nejúspornějším státům Evropy. Nejméně hospodárná je Velká Británie, kde se s důležitou tekutinou zrovna dvakrát nešetří.  

Pokud však zůstaneme v tuzemsku, řekneme, že průměrná denní spotřeba vody rovná se stovce litrů na osobu. Zhruba pět až deset litrů slouží pro naše přežití, zbytek se “protočí” v koupelně či jinde v domácnosti.  

Kam mizí voda? 

Ze statistik a průzkumů vyplývá, že až sedmatřicet procent vody se ztrácí při sprchování se (respektive při koupání obecně). Pětadvacet procent vody spláchneme a dvanáct procent spotřebují domácí spotřebiče jménem pračky.  

Jisté úspory můžete dosáhnout už ve chvíli, kdy si pořídíte úsporné spotřebiče. Kupříkladu běžná toaleta při jednom spláchnutí spotřebuje kolem deseti litrů vody, moderní s takzvaným dvojitým splachováním maximálně šest litrů. A to je v konečném důsledku opravdu velký rozdíl.  

Myčka nebo mytí nádobí ve dřezu? 

V souvislosti s tímto lze uvést na pravou míru jeden dlouho sváděný boj, který vede myčka a dřez. Mezi lidmi je dlouho zajeté tvrzení, že myčka je úspornějším řešením než umývání nádobí ve dřezu. Nabízí se otázka, zdali je to opravdu pravda či nikoliv.  

Hlavní rozdíl tkví v umývání nádobí pod tekoucí vodou či ve dřezu s vodou napuštěnou. Pokud oplachujete nádobí pod tekoucí vodou, může vás to stát až dvacet litrů vody během krátké chvíle. A když takto budete omývat nádobí několikrát denně, rázem se spotřeba může vyšplhat až na sedmdesát, ne-li více litrů denně. Což není zrovna přijatelné a ekologické, nemyslíte? 

K TÉMATU  Jak investovat do péče o sebe, aniž byste museli utratit jedinou korunu

V porovnání s tím myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus pouze deset až patnáct litrů vody. I když ji pustíte dvakrát během dne, stále se jedná o lepší alternativu. 

Tipy, jak šetřit vodou 

Pořízení zmiňovaného domácího spotřebiče však není jediný způsob, jak ušetřit vodou. Možností je daleko více. Osvojte si další tipy, díky kterým se váš rodinný rozpočet doslova nezapotí. 

  • Raději se sprchujte, než koupejte ve vaně (vana v porovnání se sprchou spotřebuje až o čtyři sta litrů vody za týden více). 
  • Pokud nejste majitelem myčky, myjte nádobí v napuštěném dřezu, a ne pod tekoucí vodou. Vyvarujete se tím velké spotřebě. 
  • Kontrolujte vodovodní těsnění a pravidelně ho vyměňujte. Člověk si neuvědomuje, kolik vody proteče zbůhdarma odpadem jenom v podobě kapek z nekvalitních kohoutků.  
  • Nenechávejte puštěnou vodu, pokud se holíte nebo si čistíte zuby. Opět mluvíme o protečených desítkách litrů, za které budete platit.  
  • Když se pustíte do uklízení, mějte po ruce kýbl s vodou a hadr si tedy nechoďte několikrát máchat pod pramen tekoucí vody.  
  • Investujte do úsporných řešení, jako jsou úsporné sprchové hlavice, pákové baterie nebo takzvané perlátory, které jsou opět úsporností samotnou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Petr Spálený, ikona české hudební scény, oslavil nedávno své osmdesátiny, přičemž tento životní milník zaznamenal sérií nezapomenutelných koncertů jak na domácí půdě, tak na Slovensku. Jeho hudební cesta, ozářená prvním hitem "Plakalo bejby" z roku 1967, svědčí o neochvějné lásce k hudbě a nepřetržité tvůrčí vášni. Spolupráce s předními textaři a skladateli, jako jsou Jiří Štaidl a Zdeněk Rytíř, Spáleného uměleckou dráhu nejen obohatily, ale i posunuly na novou úroveň. V rámci oslav jeho osmdesátých narozenin byla vydána kompilace "80/Největší hity & duety", která přináší přehled jeho největších hudebních úspěchů a duet. Spálený, který se nechal slyšet o možném novém albě, zůstává i v pokročilém věku stále aktivní na hudební scéně, což dokazuje, že jeho vášeň pro hudbu je nekonečná.
Začali jste pracovat z domova a zařizujete si proto svou domácí kancelář? V takové domácí kanceláři by rozhodně neměla chybět kvalitní židle, díky které si nezruinujete svou páteř. Jenže jak takovou kvalitní kancelářskou židli vybrat?
Vzájemné intimní chvíle soukromí si každý z nás střeží jako oko v hlavě. Jsou ale výjimky, kdy se naše čtenářky rády svěří s tím, jak to u nich doma probíhá – a to jsou prožité trapasy. Pojďte se s námi zasmát u příběhů, co napsal sám život.
Pryč jsou doby, kdy dávali Češi přednost levnému jídlu před kvalitním. Nebo tak to alespoň vypadá podle současných gastronomických trendů. Levné jídlo je opravdu na ústupu. A uvědomují si to i obchodní řetězce. Kvalitně jíst chceme i my v Česku.
Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
S mámou jsme si blízké, myslím, že jsme si vytvořily hodně hlubokou vazbu v době, kdy nás táta opustil. Mám ještě o rok mladšího bratra, který se nikdy nemohl smířit s rozvodem rodičů a byly s ním poměrně velké problémy.
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Vitamíny, minerály, bylinky i probiotika. Spousta lidí vsází právě na doplňky stravy ve chvíli, kdy chtějí podpořit své zdraví. Ačkoliv je možné mnohé z nich užívat souběžně, jsou kombinace, které se spolu příliš neshodnou, rovněž také s léky, které případně polykáte. Kterým kombinacím se u doplňků stravy vyplatí vyhnout?
Od 20. června do 22. července prochází Slunce znamením Raka, což přináší období plné emocí a citlivosti. Rak, vodní znamení spojené se soucitem a péčí, symbolizuje hlubokou potřebu bezpečí a ochrany. Tento čas je ideální pro práci na překonání strachů a nezištnou pomoc druhým. Přečtěte si, jak využít energie tohoto období k osobnímu růstu a zlepšení vztahů ve svém okolí.
Je jich plný internet, ale tahle taneční kompilace vede na plné čáře. Lidé se dokáží úplně odvázat, a to i v těch nejméně očekávaných situacích. Policisté na ulici, zákazník v prodejně s elektronikou nebo člen security na plném stadionu. Tohle vás dostane!
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.

Výběr článků

Myslíte, že malé děti jsou nevinná stvoření a neumějí lhát? Odborníci prokázali, že dítě dokáže lhát již ve třech letech. V té době už dětský mozek dokáže rozlišit mezi pravdou a lží. A děti zkouší, co se stane, když budou lhát. Jak reagovat, aby se to nezvrtlo?
Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.

Nepřehlédněte

Zvažujete, co si dát za kuchyňskou linku? Budete následovat trendy nebo dáte raději na vlastní vkus? Máme pro vás inspiraci, která vám pomůže s výběrem.
Dětská postýlka by nebyla kompletní bez dětské matrace. Jak ale matraci pro dítě vybrat a dopřát mu tak během spánku co nejlepší podmínky a bezpečí? S výběrem nejlepší dětské matrace se pojí celá řada tipů a doporučení, kterými byste se měli řídit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek