Úterý , 15. 07. 2025

Jindřich

Spotřeba vody v Česku: kolik aktuálně činí a jak s ní šetřit?

Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
spotřeba vody
Jaká je spotřeba vody v Česku podle aktuálních statistik? (Foto: 123RF)

08. 11. 2021

Z posledních statistik vyplývá, že Česká republika je doslova závislá na dodávce vody. Srážky totiž nejsou zrovna to, z čeho bychom se radovali dnes a denně, a to bohužel na doplnění spodních vod zkrátka nestačí. A jelikož musíme s podzemní vodou šetřit, vyplatí se užívat i tu srážkovou čili to je jeden ze způsobů, jak s vodou ušetřit. Tím ale samozřejmě nekončíme. 

Jaká je průměrná spotřeba v Česku? 

Než zmíníme další tipy a doporučení, jak šetřit s vodou, stojí za zmínku průměrná spotřeba vody u nás. Česká republika, i když se to možná na první pohled nezdá, patří k nejúspornějším státům Evropy. Nejméně hospodárná je Velká Británie, kde se s důležitou tekutinou zrovna dvakrát nešetří.  

Pokud však zůstaneme v tuzemsku, řekneme, že průměrná denní spotřeba vody rovná se stovce litrů na osobu. Zhruba pět až deset litrů slouží pro naše přežití, zbytek se “protočí” v koupelně či jinde v domácnosti.  

Kam mizí voda? 

Ze statistik a průzkumů vyplývá, že až sedmatřicet procent vody se ztrácí při sprchování se (respektive při koupání obecně). Pětadvacet procent vody spláchneme a dvanáct procent spotřebují domácí spotřebiče jménem pračky.  

Jisté úspory můžete dosáhnout už ve chvíli, kdy si pořídíte úsporné spotřebiče. Kupříkladu běžná toaleta při jednom spláchnutí spotřebuje kolem deseti litrů vody, moderní s takzvaným dvojitým splachováním maximálně šest litrů. A to je v konečném důsledku opravdu velký rozdíl.  

Myčka nebo mytí nádobí ve dřezu? 

V souvislosti s tímto lze uvést na pravou míru jeden dlouho sváděný boj, který vede myčka a dřez. Mezi lidmi je dlouho zajeté tvrzení, že myčka je úspornějším řešením než umývání nádobí ve dřezu. Nabízí se otázka, zdali je to opravdu pravda či nikoliv.  

Hlavní rozdíl tkví v umývání nádobí pod tekoucí vodou či ve dřezu s vodou napuštěnou. Pokud oplachujete nádobí pod tekoucí vodou, může vás to stát až dvacet litrů vody během krátké chvíle. A když takto budete omývat nádobí několikrát denně, rázem se spotřeba může vyšplhat až na sedmdesát, ne-li více litrů denně. Což není zrovna přijatelné a ekologické, nemyslíte? 

K TÉMATU  Ledvinové kameny způsobují nesnesitelnou bolest. Jaká jídla jíst, abychom dosáhli před nimi té nejlepší prevence?

V porovnání s tím myčka spotřebuje na jeden mycí cyklus pouze deset až patnáct litrů vody. I když ji pustíte dvakrát během dne, stále se jedná o lepší alternativu. 

Tipy, jak šetřit vodou 

Pořízení zmiňovaného domácího spotřebiče však není jediný způsob, jak ušetřit vodou. Možností je daleko více. Osvojte si další tipy, díky kterým se váš rodinný rozpočet doslova nezapotí. 

  • Raději se sprchujte, než koupejte ve vaně (vana v porovnání se sprchou spotřebuje až o čtyři sta litrů vody za týden více). 
  • Pokud nejste majitelem myčky, myjte nádobí v napuštěném dřezu, a ne pod tekoucí vodou. Vyvarujete se tím velké spotřebě. 
  • Kontrolujte vodovodní těsnění a pravidelně ho vyměňujte. Člověk si neuvědomuje, kolik vody proteče zbůhdarma odpadem jenom v podobě kapek z nekvalitních kohoutků.  
  • Nenechávejte puštěnou vodu, pokud se holíte nebo si čistíte zuby. Opět mluvíme o protečených desítkách litrů, za které budete platit.  
  • Když se pustíte do uklízení, mějte po ruce kýbl s vodou a hadr si tedy nechoďte několikrát máchat pod pramen tekoucí vody.  
  • Investujte do úsporných řešení, jako jsou úsporné sprchové hlavice, pákové baterie nebo takzvané perlátory, které jsou opět úsporností samotnou. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak v domácnosti šetřit vodou? Aneb ušetřete peníze i přírodu

Jak efektivně vyčistit myčku a pračku? Poradíme vám

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Důvodem, proč máte svou zahrádku, je to, abyste mohli jíst zdravě. Proto je třeba vyhnout se chemii i v souvislosti s hnojením.
Sledujete nejnovější módní trendy, nebo vás absolutně nezajímá, co je zrovna IN nebo OUT? V průběhu času se trendy mění a co bylo módním faux pas před deseti lety, dnes může být šik. Anebo naopak. Existuje však pár módních jevů, které lze za trapas považovat v každé době.
Říká se, že pořádek dělá přátele. Najednou chápu, jak moc je tohle přísloví pravdivé. Když za mnou moje dlouholetá kamarádka přišla s prosbou o pomoc, neváhala jsem a udělala jsem pro ni všechno, co jsem mohla.
Dnešní medicína dokáže vážně zázraky. Jedním z takových oborů je oftalmologie. Oční specialisté vám už zvládnou pomocí umělých nitroočních čoček zcela obnovit poškozené vidění a vrátit vás do normálního života, aniž byste musely používat brýle či kontaktní čočky. Není ale čočka jako čočka.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Arganový olej, známý jako "marocké zlato", je tajemstvím krásy mnoha úspěšných žen. Tento přírodní elixír je klíčem k zdravé pokožce, lesklým vlasům i silnému sebevědomí.
Médii v poslední době hýbou protichůdné zprávy o elektronických cigaretách. Amerika je dokonce oficiálně s ohledem na aktuální vysokou úmrtnost mládeže, v souvislosti s elektronickými cigaretami, zakazuje. Je vapování pro kuřáky spíše nebezpečím, nebo lepší alternativou? Ptali jsme se MUDr. Marka Dvořáka.
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!
Ve věku 78 let zemřel herec Jiří Bartoška. Informaci potvrdila jeho rodina. Bartoška patřil k výrazným osobnostem české kulturní scény, známý byl nejen díky své herecké práci, ale i dlouholetému působení v čele Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Výběr článků

Každá žena ví, že bez doplňků by nebyl outfit dokonalý a úplný. I za doplňky se musí utrácet, a to zejména za náušnice, které jsou často to nejvýraznější na celém outfitu. Ovšem stejně, jako je tomu v případě jiných kousků oblečení, i ve světě náušnic se mění trendy jako na běžícím pásu. Každý rok móda přinese na trh zcela jiné typy náušnic, které mají zpestřovat outfity v dané sezoně. Nabízí se proto otázka, jaké náušnice ovládnou nejbližší měsíce a týdny?
Když začnou bolet dásně, je to velice nepříjemné. Často problém tkví ve vznikajícím zánětu, se kterým je třeba co nejdříve bojovat. Zánět dásní je sice běžné onemocnění, které postihuje dospělé i děti v jakémkoli věku, ale nikdy by se nemělo podceňovat. Pokud vás dásně občas bolí, pojďte se tomu podívat na zoubek, třeba konečně přijdete na to, jak s tímto nepříjemným pocitem zatočit jednou provždy!
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.

Nepřehlédněte

Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek