Pátek , 25. 07. 2025

Jakub

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Slovo antikoncepce zahrnuje všechny metody, které mají ochránit před neplánovaným těhotenstvím. Existuje přitom mnoho druhů, které nejsou stejně spolehlivé. Které to jsou a proč?
Antikoncepce
Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

31. 05. 2019

Dalo by se samozřejmě napsat, že nejbezpečnější antikoncepcí je vyhnout se pohlavnímu styku. Jenže která z nás to chce a navíc je schopna naprosté sexuální abstinence? Nechceme-li tedy otěhotnět, musíme se zaměřit na ostatní druhy antikoncepce.

Rovnou bychom rádi dodali, že žádná není stoprocentně spolehlivá. Dokonce i při sterilizaci ženy a především muže, existuje stále možnost neplánovaného těhotenství, přestože takové riziko představuje maximálně 0,5 %.

5 nejspolehlivějších forem antikoncepce

Zřejmě nejspořivější formou antikoncepce jsou implantáty, které gynekolog zavede pod kůži na paži, odkud se uvolňuje hormon progestin. Ten zabraňuje uvolňování vajíček a navíc zahušťuje děložní hlen, což znesnadňuje spermiím pohyb v děloze. Účinnost této metody bývá uváděna přes 99,9 %.

Dalším spolehlivým řešením může být nitroděložní tělísko, jež se zavádí přímo do dělohy. Existují přitom dvě základní varianty, a to nitroděložní tělísko s hormonem a bez hormonu. První varianta je přitom o něco bezpečnější, protože uváděná spolehlivost je 99,8 %.

Podobnou efektivitou se při správném používání může pyšnit hormonální injekce neboli Depo Provera. Na rozdíl od pilulek ji stačí aplikovat jednou za tři měsíce. Funguje tak, že do těla dodá hormon progestin, který mění vlastnosti hlenu děložního hrdla (stejně jako v případě implantátů).

Účinné bývají samozřejmě pilulky, a to především kombinované, které obsahují dva hormony, totiž estrogen (ženský pohlavní hormon) a progestin (hormon žlutého tělíska). I v tomto případě je totiž spolehlivost přes 99,5 %. Tablety obsahující pouze progestin jsou ovšem účinné o něco méně.

Pátou velmi spolehlivou metodou antikoncepce je tzv. symptotermální metoda neboli sensiplan. Nejde vlastně o nic jiného, než o přesné poznání ženského cyklu. Může totiž ukázat jeho fáze, v nichž je otěhotnění dosti nepravděpodobné. Používá-li se správně, spolehlivost je opět přes 99,5 %.

K TÉMATU  Historie erotických pomůcek: Čím si naši předkové dělali „dobře”?

Které metody antikoncepce už tak účinné být nemusí?

Existují i další formy antikoncepce, jako Billingsova metoda, metoda TwoDay nebo metoda Standardních dnů. Všechny přesahují spolehlivostí 95 %. Ovšem pozor, další a běžněji používané metody už tak spolehlivé být nemusí. Jistě, pokud se mužský nebo ženský kondom použijí správně, obvykle také pomohou předejít těhotenství (účinnost 95 až 98 %), ale existují i určitá rizika (protržení apod.). Riziková je i tzv. přerušovaná soulož, protože se u ní uvádí selhání 15 až 28 %. Spermie jsou totiž např. obsaženy i v preejakulátu, tedy v tekutině, která je z penisu vylučována při sexuálním vzrušení. A partner navíc nemusí správně odhadnout okamžik, kdy má byt sex přerušen.

Důležitou roli hraje i bezpečnost antikoncepce

Jednotlivé antikoncepční metody je třeba poměřovat nejen spolehlivostí proti nechtěnému otěhotnění, ale také z hlediska bezpečnosti. Mnohé z nich totiž mohou mít nežádoucí účinky na ženský organismus. Patří mezi ně nepravidelné krvácení, bolesti hlavy, přibírání na váze anebo křeče. Navíc musíme zdůraznit, že mnohé z výše uvedených forem antikoncepce nechrání proti pohlavně přenosným chorobám (AIDS apod.). Ne všechny pak mohou být vhodné pro každou ženu. Jde-li tedy o antikoncepci, doporučujeme vám v prvé řadě konzultaci s lékařem.

Uváděná procenta u jednotlivých druhů antikoncepce se vztahují k pravděpodobnosti otěhotnění v prvním roce užívání.

A jakou máte zkušenost vy?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když je hezky, chcete se posadit ven na zahrádku. K obědu o víkendu, s návštěvou nebo na večerní grilování, krytý přístřešek je skvělá věc. Můžete v něm i jen tak lenošit, číst knížku nebo trávit čas s rodinou. Zahradní altány mohou mít mnoho podob, a dají se koupit jako skládačka nebo postavit přímo na míru. Prohlédněte si galerii.
Odstranit dioptrickou vadu, zbavit se navždy brýlí, ale i další zákroky si stále častěji pořizujeme na splátky. Které?
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Protiklady se zpočátku mohou přitahovat. Pak přijde společný život a všechno je často jinak. Mají tedy šanci na společný život partneři, kteří jsou naprosto jiní?
Někdo funguje na sluneční paprsky a podzim ho uvádí do depresí. Jiného naopak nostalgie tohoto období baví. Jak si tedy zlepšit náladu, aby na vás nepadal splín a chmury?
Po dvaceti letech se jeden z nejznámějších českých moderátorů vrací na obrazovky TV Nova. Pavel Zuna se výjimečně objevil v roli průvodce speciálního vydání pořadu Víkend, který slaví 20 let od prvního vysílání. Pro fanoušky legendárního moderátora jde o výjimečnou událost, jelikož Zuna se z televizní scény vytratil již před mnoha lety.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
S blížícími se Vánocemi po nás naši blízcí budou chtít vědět, co si přejeme pod stromeček. To se může zdát jako příjemná otázka, ale opak může být pravdou. Ne vždy máme v záloze seznam předmětů či zážitků, které nutně potřebujeme mít. Často se může dostavit pocit, že už máme vlastně všechno.
O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
V současné době často slýcháme, jak některé ženy zasílají peníze lidem, které ani neviděli. Jednoduše proto, že chtějí najít nějakou spřízněnou duši. Seznamování není jednoduché a má svá pravidla. Štěstí většinou nečeká na každém kroku.

Výběr článků

Dnes uplynulo 107 let od narození Valerie Kaplanové, herečky známé z rolí Báby Tutovky nebo bláznivé babičky ve filmech Slunce, seno. Přestože se do povědomí širší veřejnosti dostala až ve vyšším věku, účinkovala například v Divadle Járy Cimrmana a v dalších divadelních i filmových rolích. Pojďme se podívat na život této herečky.
Jestli pracujete denně s počítačem, zřejmě je vám jasné, o čem je řeč. Při dlouhodobé neměnné pozici ruky se pak často objevuje její bolest. Ruka vás může pálit, mravenčit nebo v ní ztrácíte citlivost. To vše lze shrnout pod označení syndrom karpálního tunelu.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení.

Nepřehlédněte

V rámci svého F.A.M.E turné vystoupí latinsko-americký idol Maluma v prostorách Forum Karlín. Předprodej vstupenek začal již ve středu 30. 1. na ticketportal.cz. Na co se můžete těšit?
Týdenní horoskop od 17. do 23. února 2025 přináší důležité astrologické změny. Slunce vstupuje do Ryb, což zesiluje intuici a emoční hloubku. Mars končí svou retrográdní fázi a dodá novou energii k rozhodnutím. Co to znamená pro vaše znamení? Podívejte se, jak hvězdy ovlivní lásku, kariéru a osobní růst právě tento týden.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek