Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Spalničky, dávivý kašel, příušnice. Vypadalo to, že jsou definitivně pryč, ale vrací se zpět. Máme se bát?

V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Nemoci jako spalničky nebo dávivý kašel jsou kvůli podceňování očkování zpět
zdroj: 123RF.com

26. 03. 2019

Pravidelné očkování víc chrání, než ubližuje. Nezanedbávejte ho!

Míra proočkovanosti klesá. I když se pravidelné očkování dětí řídí vyhláškou č. 537/2006 Sb. o očkování proti infekčním nemocem, ne všichni rodiče se tím řídí. Zatímco chudé země bojují s nedostatkem vakcín, vyspělé země s dezinformacemi o škodlivosti očkování. Například že způsobuje autismus. Ačkoli tyto informace lékaři v mnoha zemích světa již dávno vyvrátili, „zaručené“ zprávy se šíří dál. A ubližují současné populaci dětí, ale i dospělých, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali, nebo je očkování dostatečně nechrání.

Hexavakcína je běžná a není třeba se jí bát

Hexavakcína je očkování proti záškrtu, tetanu, dávivému kašli, virové hepatitidě B, Haemophilus influenzae b a dětské obrně. Provádí se třemi základními a jednou posilující dávkou od 9. týdne (resp. 3. měsíce) věku. Hexa – tedy proti šesti nemocem. A právě to některým matkám vadí, protože se domnívají, že do dítěte vpíchne lékař sérum s šesti viry a malé dětské tělíčko se s tím musí prát. Jenže dokážete si představit, že by lékař místo toho píchl vaše dítě šestkrát, pokaždé v jiném termínu, a ještě šestkrát přeočkoval? To by zřejmě bylo pro malého človíčka podstatně více stresující.

Další dvě kombinované vakcíny a ochrana je úplná

Základní očkování proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím se provádí mezi 13. – 18. měsícem po narození dítěte a přeočkování ve věku od 5. do 6. roku dítěte. Poslední, třetí, kombinovaná vakcína, je proti záškrtu, tetanu a dávivému kašli, a provádí se v 5. až 6. roce věku. Přeočkování se pak provádí po 10 až 11 letech.

Spalničky vedou, je jsou tu i další infekce

V roce 2018 bylo v Evropě zaznamenáno více než 82 000 výskytů spalniček, což bylo asi 3 x více, než v roce 2017, a 15 x více, než v roce 2016. Až 61 % vyžadovalo nemocniční léčbu. V letošním roce může nákaza zasáhnout v naší zemi až tisíc lidí, odhaduje Roman Prymula, náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči a předseda České vakcinologické společnosti J. E. Purkyně.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 22. - 23. 12. 2018. Štědrý den je za rohem, snažte se uvolnit a najít si také čas na odpočinek

Podle dalších odborníků je i tento odhad spíše optimistický vzhledem k tomu, jak rychle počet nakažených narůstá. Do začátku března v Česku onemocnělo 261 lidí, takže za celý rok jich může být více než tisíc. Následky si mohou nést celý život. Nepodceňujte proto žádnou teplotu, kašel či rýmu. I z „běžného“ nachlazení se může vyvinout nebezpečná nemoc.

Bez očkování riskujete zdraví

Ochrana je proto důležitá. Odborníci doporučují požádat při preventivní prohlídce o testy na protilátky. Pokud je možné, že jste s nemocí přišly do styku, nebo pracujete na rizikovém pracovišti, nechte si otestovat protilátky okamžitě. Doporučení směřují ke všem, kteří tyto nemoci v dětství neprodělali a jsou chráněni pouze očkováním. Je to především populace ve věku od 30 do 50 let, protože hladina protilátek v těle se mohla snížit. Pokud zjistíte nízkou hladinu protilátek, neváhejte a nechte se znovu očkovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je sice oblíbeným ročním obdobím pro mnoho z nás, ale naše pokožka a vlasy toto nadšení zrovna nesdílí. A proto bychom se o své tělo měli v létě starat ještě více než v ostatních ročních obdobích, nebo přinejmenším specificky. Jak by měla vypadat péče o vaše vlasy v době, kdy je spaluje letní žár?
Známe to všechny. Ocitneme se z ničeho nic ve společnosti, nikoho neznáme a s naší introvertní povahou nemáme odvahu dát se s někým do řeči. Někdy za to může strach, jindy stud a velmi často také netušíme, jak se do konverzace s ostatními zapojit, abychom se neztrapnily. Naštěstí existuje mnoho témat, do kterých se můžeme bez obav pustit i bez hlubších znalostí i dovedností.
Vstávejte s úsměvem! I na dnešní sváteční den pro vás připravila astroložka Naďa Šmídová horoskop, který poradí, čeho se dnes raději vyvarovat.
Vánoce jsou pomalu za dveřmi, a přestože právě tohle období představuje svátky hojnosti, zejména letos mnozí z nás hledají způsoby, jak nějakou tu korunu ušetřit. Ať se však snažíme sebevíc, pokud chceme Vánoce slavit, vždy to nějaké peníze stojí, ovšem i tak se dají najít skulinky, díky kterým naše peněženka zaplesá radostí. Jak a na čem nejvíc ušetřit?
Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
Kdysi se mi do dovolené nečekaně vetřel adrenalin, aniž bych ho objednala. Čerstvý partnerský vztah dokonale prověřilo ztroskotání s lodí!
Vánoce jsou rodinné svátky, ale když jste sama - bez partnera, manžela, dětí, mohou to být svátky hodně stresující. Důležité je však začít se na to dívat z jiného úhlu. Být single na Vánoce je nakonec vlastně fajn.
Chcete mít bronzovou pleť, ale smažení se na slunci není nic pro vás? Pak zkuste samoopalování! Samoopalovací přípravky dodají pokožce opálený vzhled bez pobytu na slunci.
Držet si romantiku ve vztahu po několika letech je někdy jako udržovat květinu naživu – vyžaduje péči, čas a trochu humoru. Pokud si připadáte, že váš vztah uvadá, nezoufejte! Mám pro vás několik osvědčených tipů, jak znovu zažehnout jiskru a užít si společné chvíle naplno.
Miroslav Imrich, ikona české rockové scény a bývalý člen kapel Abraxas a Tango, byl nalezen mrtvý na železniční trati v pražské Uhříněvsi. Původně se myslelo, že zemřel v nemocnici, odkud odešel. Zpěvákovi bylo 71 let.
Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.

Výběr článků

Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Když se začal venku šířit nový typ koronaviru, došlo k nařízené karanténě a v platnost vešla celá řada nouzových opatření. Lidé se uchýlili do svých domovů, odkud řada z nich začala pracovat. Ti, kteří z domu pracovat nemohli, se začali dívat na Netflix.

Nepřehlédněte

Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Již půl roku se potýkáme s rouškami v různých prostorách. Zatímco někdo v roušce musí trávit jen nezbytný čas například při nákupu, pro jiné se tato povinnost vztahuje na celou pracovní dobu. Pleť pod vlivem vlhka, tepla a nedostatku vzduchu logicky velmi trpí. Objevil se nový problém – jmenuje se maskné. Jak předejít jeho vzniku a jak s ním bojovat, když už se objeví? Poradíme vám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek