Jak to udělat, abyste se dokázali přenést přes staré křivdy, zase se sourozenci bavit? A proč je dobré si vztahy v rodině zachovat?
Tak blízcí, a přesto tak vzdálení
Je úplně jedno, zda se váš sourozenec nachází o pár poschodí níže, nebo bydlí na druhém konci světa. Byli jste spolu vychováni, a pouto, které se mezi vámi vytvořilo, nejde smazat. Mít rodinu považují všechny domorodé národy světa za to největší bohatství. A nebojte se, i oni se někdy hádají s těmi, kdo patří do jejich rodinného kruhu. V dospělosti se stává, že i stejně vychované osoby si jdou naprosto rozdílnou životní cestou, a pak je udržet dobré a vřelé vztahy s vlastním bráchou, nebo ségrou více než složité.
Křivdy, které zabolí
Nejvíce vzdálení si s vlastními sourozenci býváme v době, kdy máme děti. Samozřejmě jste zřejmě již během seznámení s partnerem či partnerkou vašeho sourozence pozorovali jakési změny v chování, ale teprve až s příchodem dětí na svět se mezi vámi vyskytne doslova propast. Je úplně jedno, jaký názor zastáváte.
Ale připadá vám naprosto zdrcující, že někdo tak blízký, jako váš vlastní sourozenec, se najednou chová tak nelogicky. Odtud už je jen krůček k pocitu křivdy a zrady. Třeba jen nepříjemné a kousavé poznámky. Nebo se dozvíte, že jste pro sestřina partnera velmi nevítaným člověkem. Cokoliv. Stane se něco, na co se nelze připravit. A bolí to. Zklamání prostě bolí.
Jak z toho ven?
Možná máte pocit, že ještě máte sílu na to „zatáhnout za záchrannou brzdu“. V tom případě zkuste váš vztah zachránit například tím, že si se sourozencem dáte schůzku mezi čtyřma očima. Pokusíte se naznačit, co vám dělá starosti, a zda byste to mohli společně zvládnout. Určitě zmiňte, že vám na něm záleží, a že ho nechcete ztratit. A zkuste spolu vymyslet nějaký nový rodinný vzorec, který vám bude fungovat. Neshodnete se s partnerem či partnerkou vašeho sourozence? Domluvte se, že se budete vídat bez nich. Uspořádejte společný výlet, třeba jen vy dva, nebo s dětmi. Partnery vynechte.
Když jste se ocitli v situaci, kdy vás sourozenec vyloženě zraňuje, zkuste to alespoň jednou vyřešit opět o samotě, bez dalších členů rodiny. Upřímnou snahou o záchranu vztahu nikdy neuděláte chybu, a i kdyby se vám nic nepodařilo zachránit, můžete odejít s klidným vědomím, že jste udělali to nejlepší.
Proč je dobré zachovat vztahy v rodině?
Přemýšlíte někdy, zda ještě vůbec chcete udržovat se sourozenci jakýkoliv kontakt? V případě, že ne, pročtěte si následující řádky. Vztahy v rodině patří k tomu nejsložitějšímu, co se nám v životě dostává. Je zde spousta vzorců chování, které nás ovlivňují po celý zbytek života. A i když je lehčí před problémem utéct nebo zavřít oči, ve skutečnosti to nikam nevede. Před myšlenkami neutečete. Vědomí, že jste někoho ze života vyškrtli, vás stejně bude provázet a do života vám nic dobrého nepřinese.
Mnohem lepší variantou je „vztah na dálku“. Když se nechcete vidět, alespoň zachovejte minimální kontakt tím, že si občas pošlete třeba pár fotek z domácnosti, nebo krátké video dětí. Stačí připsat pár vět a na konec přiložit otázku: „Jak se máš ty?“ Nedoporučujeme přitom posílat fotky z dovolených, které dokážou dráždit nervy každého, kdo nežije naprosto stejným způsobem života.
Dobré vztahy v rodině, i když nebudou vřelé, je třeba uchovat také pro vaše děti. A pokud ještě žijí vaši rodiče, zřejmě nám dáte za pravdu, že vás raději vidí spolu než rozhádané.
Přejeme vám, abyste se v rodinných vztazích neztratili, a abyste dokázali nalézt cestu odpuštění a nového začátku pro vztah s vašimi sourozenci.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Sešívané rodiny. Moje děti, tvoje děti a možná i naše děti. S jakými problémy musíte počítat?
Máte nový vztah a chcete ho otestovat. Zkuste ztroskotat s lodí a uvidíte, na čem jste