Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Silvestr slavíme všichni. Ale víte, kde a jaký má původ?

Velké oslavy, večírky, jednohubky, chlebíčky, šampaňské a často rachejtle a ohňostroje k Silvestru patří a těžko bychom si bez nich dokázali příchod nového roku představit. Zamysleli jste se ale někdy nad tím, jaký je původ těchto oslav?
silvestr
Těšíte se na novoroční oslavy?

29. 12. 2022

Kdo byl ten Silvestr?

Papež Silvestr I. se narodil ve 3. století v Římě a přijal víru křesťanství, za kterou byl v té době pronásledován. Až vláda Konstantina Velikého mu umožnila důstojnější život. Svatý Silvestr vladaře dokonce sám pokřtil, a podle legendy ho také vyléčil z malomocenství. Díky těmto skutkům si Silvestr zajistil své přívržence. A ač se o životě Silvestra nedochovalo mnoho, víme, že v roce 314 se stal biskupským papežem. Zemřel 31.12. roku 335.

V 16. století vstoupil v platnost v křesťanský gregoriánský kalendář, kde datum 31.12. připomíná příchod nového roku, kdy se bilancovalo – a bilancuje stále nad uplynulým rokem, a doufá v lepší zítřky s příchodem roku nového. Ovšem ani v té době nebyly zvykem bujaré oslavy tak, jak je známe dnes.

Silvestrovské oslavy

V minulosti se přebíjely pohanské zvyky a ty, které určila sama církev. Pohané byli zvyklí, že večer před 1. lednem nový rok vítali pořádnými oslavami, což se však církvi nelíbilo. Dlouhé roky se církev jejich zvyky a tradice snažila zakázat nebo alespoň co nejvíce omezit, protože dle církve se 1. leden, svátek Obřezání Páně, měl slavit tiše a klidně, lidé slavili v kostele modlením a děkováním. Až v 19. století se oslava Silvestra setkala s podobou té dnešní.

silvestr
Bujaré oslavy a večírky se začaly konat až v 19. století.

Silvestrovská hostina

Stejně jako dnes, i tehdy patřila silvestrovská večeře mezi ty slavnostní. Obsahovala devět chodů, které zahrnovaly každou plodinu, která se během roku urodila. A tak se na stole objevil tradiční kuba, ovar, křen s jablky, kroupy, nesmělo chybět ani víno a tradiční pálenka či pivo. Jednohubky a chlebíčky se začaly podávat až na konci 19. století, a to především v bohatých vrstvách. Lidé se scházeli a společně oslavovali, součástí byl také alkohol a novoroční přípitek tak, jak je dnes zvykem – sklenka vychlazeného sektu byla nutností.

K TÉMATU  Zkusili jsme pobyt ve tmě. Ztratíte tam pojem o čase

Silvestr u nás – pověry a tradice

Každá země má své tradice a pověry, některé z nich se dodržují dodnes. I u nás jich máme hned několik.

1. Ometačky

O silvestrovském večeru vesnická obydlí navštěvovaly tzv. ometačky, ženy z chudých vrstev, které se oblékly do černých šatů, doplněk tvořila metla. Na dveře zaklepaly třikrát, jakmile je páni domu pozvali dovnitř, začaly ometat kamna. Důležitá byla také věta, kterou během ometání pronášely: „Ve jménu Otce, Syna i Ducha svatého.” Lidé věřili, že kamna budou v následujícím roce dobře sloužit, hospodyňky nic nepřipálí a ometačky si během této tradice vydělaly i nějaký ten groš.

2. Praní prádla

Pověra týkající se praní prádla se u nás v mnoha domácnostech dodržuje i dnes. Na Silvestra by se podle pověry nemělo prát, mohlo by se totiž stát, že prádlo by zůstalo viset i na druhý den, 1.1., což by znamenalo, že v novém roce přijdeme o někoho z rodiny.

Silvestr
Říká se, že jak na Nový rok, tak po celý rok. Věříte tomu?

3. Čočka k obědu

Dříve se na Silvestra k obědu podávala čočka, která je znakem peněz a hojnosti. V žádném případě se nesmělo servírovat drůbeží maso, aby neuletělo z domu štěstí. Typickou večeří byl ovar a jablka s křenem, tím si lidé měli zajistit zdraví. Je zajímavé, že všechny tyto tradice se dnes připisují Novému roku, tedy 1.1.

4. První host značil rok

Říkalo se, že host, který jako první vstoupí do domu, rodině předpoví, jaký bude následující rok. Stařena byla znakem hádek, dítě značilo lásku a svornost.

Tradic a pověr je mnoho, jak u nás, tak ve světě. Dodržujete i vy nějaké?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Silvestrovský průvodce: Kdy a jak se slaví Nový rok ve světě?

5 míst, kde je zakázaná pyrotechnika: Chcete si užít Silvestra bez rachejtlí?

Zdroje článku:
www.history.com, www.mic.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Myslíte si, že máte kufr dostatečně velký, ale když do něj dáte všechny věci, nemůžete ho ani za nic na světe zavřít? Snažíte se do něj vměstnat všechny své věci, ale prostě jste nad jeho limit? Pak byste měli změnit balící taktiku.
Jan Bendig včera předvedl svůj koncert, který fanouškům nabídl nejen jeho známé hity, ale také zajímavé vizuální efekty. Akce proběhla na speciálně navrženém pódiu a zpěvák pro diváky připravil několik překvapení. Mezi nimi vynikla scéna, kdy se spustil na laně nad pódiem.
Kůže je krásná na pohled, na omak, a dokonce i nádherně voní. Problém je v tom, že kvůli ní umírají zvířata. Už brzy ale může být kůže všude kolem nás, a to ve svých alternativních a ekologických podobách. Znáte je všechny?
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Zámecké zahrady a parky jsou vynikajícím nápadem na výlet s rodinou nebo romantickou procházku ve dvou. V Čechách máme nemalé množství zámků, které se mohou pyšnit krásně udržovanými parky. Rozkvetlé zahrady jsou tak po prohlídce zámku dalším místem, kam zamíříte. Někde si budete připadat jako v pohádce. Stačí si vybrat, kam vyrazit.
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.
Dnes a denně je naše pleť zatěžovaná nepříznivými vlivy. Ať už se jedná o nánosy make-upu nebo nečistoty z ovzduší, to vše naší pokožce příliš neprospívá. A to nejen v jejím jádru, ale i zvenčí. Dost často pak dochází ke zhrubění pokožky, která získává našedlý tón, ovšem nechybí ani vydatně ucpané póry.
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.
Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Pokud toužíte docílit mladistvého vzhledu a vypnuté pružné pleti bez nedokonalostí, není zapotřebí složitých kosmetických procedur. Stačí, když svému obličeji dopřejete pravidelný pohyb. Obličejová jóga dokáže s pletí hotové zázraky.
Asi pro vás není žádnou novinkou, že s přibývající propojeností všeho a všech se ztrácí schopnost se skutečně odpojit. Mozek je zaplaven doslova nevysychajícím proudem informací, které zároveň nedokáže zpracovat. Co se vlastně děje a co můžete dělat pro svůj spokojený život?

Výběr článků

Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
Novinka Činoherního klubu, "Milá Evičko, milý Luďku", představuje inscenaci, která překlenuje generace. Režisérka a autorka Beata Parkanová čerpá z bohatého zdroje korespondence a deníků svých prarodičů a otevírá tak divákům pohled do intimního světa dvou lidí, jejichž vztah přečkal desetiletí. Tento první divadelní počin je poctou běžným životům plným neobyčejných příběhů.

Nepřehlédněte

Co navodí Štědrovečerní náladu více než vánoční dekorace? Tyhle překrásné kousky si jednoduše vyrobíte doma a výsledek je úžasný. Hodí se i jako dárek!
Bolest při pohlavním styku, bolestivá menstruace a problémy s početím. To všechno se může skrývat pod diagnózou endometriózy. Endometrióza je gynekologické onemocnění, které postihuje řadu žen především v plodném věku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek