Úterý , 22. 07. 2025

Magdaléna

S příchodem jara si naše tělo žádá refresh a novou energii. Dobijte se pomocí bylinek!

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Přírodní bylinky pomohou pročistit organismus!
zdroj: 123RF.com

09. 04. 2019

Změny ročních období si dozajista žádají lehkou změnu a přípravu. Především po zimě je potřeba naše těla opět nastartovat! V rámci jarního restartu je důležité myslet především na regeneraci buněk jater a ledvin a hlavních energetických orgánů. Zároveň nesmíme zapomenout také na naše střeva, posílení imunity, podporu hormonálních funkcí a snížení únavy. V neposlední řadě se také neobejdeme bez dobré a pozitivní nálady. Docílit toho můžeme hned několika způsoby. Cvičením, zdravějšími potravinami, kvalitnějším spánkem a také přírodními bylinkami. Které z nich si vybrat? 

Česnek medvědí

Tato zázračná rostlinka a bylina je s příchodem jara dostupná téměř všude, kde se nachází v blízkosti les. Je to velice účinná bylinka, která na naše tělo působí velmi blahodárně. Nejen, že snižuje krevní tlak, ale také hladinu cholesterolu v krvi. Zároveň má skvělé dezinfekční účinky na náš trávicí trakt. Česnek medvědí můžeme nejen usušit nebo zamrazit ale ideálně jej použít i čerstvý do všech potravin. Snad nejčastěji jej využíváme na výrobu domácího pesta.

Sedmikráska obecná

Další zázračnou bylinkou, kterou nalezneme kdekoliv, kam se podíváme, je právě sedmikráska. Využít můžeme nejen její bílé květy ale klidně i celou s listy. A na co ji nejlépe použít? Její listy nebo květy jsou ideální k relaxační koupeli ale také ke konzumaci. Nejen, že skvěle působí na naši pleť a omlazuje ji, ale zároveň je také dokonalou protizánětlivou prevencí.

Heřmánek

Snad nejznámější a nejběžnější bylinka, kterou moc dobře všechny známe. A řada z nás si heřmánek nemůže odepřít. Z heřmánku můžeme pořídit přírodní sprchové gely, šampony, přírodní čaje, ale také velice účinné protizánětlivé masti. Obsahuje velké množství modré silice, která pomáhá našemu tělu k lepšímu zažívání  a také působí protizánětlivě. Současně heřmánek slouží proti žaludečním vředům, flavonoidům nebo k očistě našeho trávicího traktu. Právě proto tak milujeme nálevy z čerstvého heřmánku, který je zároveň skvělým uklidňujícím prvkem před spaním. Nejen, že uvolňuje stres a napětí, ale zároveň nám pomůže vyřešit problém s nespavostí.

K TÉMATU  Na výcvik psa se musí chytře. Udělejte z toho hru pro vás oba

Měsíček lékařský

Další velmi důležitou a velice populární bylinkou je měsíček, který je doslova senzací pro naše tělo. Obsahuje tolik blahodárných vitamínů a živin, že poslouží prostě k čemukoliv. Je ideálním lékem pro naši kůži a pokožku ale zároveň slouží i k jejímu omlazení. Dokáže totiž změkčit pokožku či zatočit s pigmenty či nedokonalostmi naší kůže. Měsíček již dlouhodobě působí jako omlazující kúra. A co teprve čaj? Je prostě lahodný a zdravý! 

Jak odvodnit náš organismus

Většina mladých dívek i starších žen řeší neustále problém se zadržováním vody v našem těle. Kdo by také chtěl mít otoky na nohou, nafouklé břicho v bikinách nebo se potit celý den? Odmítáte ale chemii a nechcete se ládovat pilulkami? Ani nemusíte, stačí se obrátit na naši matku přírodu. Užívání bylinek je prostě základ. Současně je důležitá také prevence. Když už se nám zdá, že začínáme se zavodněním bojovat, vyplatí se omezit používání soli a cukru. Zkuste proto dochutit vaše jídlo jednoduše bylinkami. S příchodem teplých měsíců naše tělo vyžaduje také větší množství tekutin. Každé tělo je však jiné. I v tomto případě se ho vyplatí poslouchat a vyhovět mu. Jaro a léto je skvělé období na změnu v našem jídelníčku! Kdy jindy si můžeme slastně pochutnávat na takovém množství ovoce a zeleniny? Zkuste zařadit do vašich talířů například lahodný meloun, okurky, rajčata nebo pórek.

Petržel

Patří mezi další oblíbené a nejčastější bylinky, které můžeme denně využívat jako zdroj vitamínů a minerálů. Petržel můžeme použít při vaření do všech různých pokrmů, tepelně ji upravovat ale zároveň ji můžeme využít i při přípravě čaje. S touto bylinkou máte jistotu, že váš organismus vždy odvodníte.

Černý bez, rybíz, borůvka a brusinka

Asi si říkáte, že všechny tyto dobrůtky skvěle chutnají, ale jsou také velmi prospěšné pro naše zdraví. Připravit si z nich můžete nejen čaj ale také domácí marmeládu. S příchodem jara se také řada z nás může potýkat se zánětem močového měchýře. A právě takový domácí brusinkový čaj je ideální prevencí a lékem současně. Naopak borůvky jsou ideálním prostředkem k detoxikaci a pročištění.

K TÉMATU  Suchý únor je tady! Jak reaguje tělo na měsíc bez alkoholu?

Kopřiva

Kopřivový čaj, kopřivový šampon či kopřivový nálev – to vše se dá z této léčivé rostliny vyrobit. Obecně je kopřiva ideální bylinkou pro odvodnění našeho organismu a zároveň podporuje a čistí krev. Pokud vás trápí dlouhodobé zavodnění a projevuje se to u vás například oteklýma nohama, zkuste kopřivovou lázeň. Kopřiva slouží obecně také k pročištění celého těla. 

Hubneme s bylinkami

Pokud se rozhodneme zhubnout i nějaké to kilo dolů, můžeme si kromě cvičení a diety pomoci i bylinkami. Stačí zkusit začlenit do svého každodenního života bylinkové čaje. I přesto, že tělo každé z nás je jiné, existují rostliny, které urychlují metabolismus, podporují naši energii, detoxikují tělo a pomáhají nám napravit nerovnováhu uvnitř. Jak ale správně najít tu naši bylinku, která nám pomůže? Je důležité si uvědomit, že je to u každého individuální. Pokud patříte mezi chladnější typy lidí, skrze hubnutí vám prospěje zahřátí organismu. Naopak horké typy lidí potřebují své tělo spíše ochladit. Mezi obecně prospěšné bylinky, které mají hubnoucí účinky, patří například Máta, Pampeliška, Zázvor, Dobromysl či Lékořice.

Jak poznat zanesený organismus

  • dlouhotrvající únava a nechutenství
  • špatná kvalita pleti
  • bolesti kloubů a svalů
  • nedostatek energie
  • zapáchající dech
  • problémy s vylučováním
  • časté krátkodobé onemocnění
  • zakalená moč
  • špatné trávení

Ideálním pomocníkem a rádcem na hubnutí a pročištění organismu je například také tradiční čínská medicína. Ta totiž sleduje typologii a vlastnosti každého jednotlivce a na tomto principu nám odborníci poradí, které rostliny nám pomohou a jsou nám nejvíce prospěšné. 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Chlapík se promění v ženu poté, co si u výdeje zavazadel na letišti otevře svůj kufr. Zřejmě má opravdu na spěch, protože na nic nečeká a začne se svlékat přímo v hale. Ostatní lidé kolem nevěřícně koukají! Tohle se může stát jen v Las Vegas.
Jóga dnes patří v západním světě k široce rozšířeným technikám cvičení. Svou popularitu zde ale začala získávat až od 2. poloviny 20. století. Tisíce let se totiž omezovala pouze na indický subkontinent. Jak se vyvíjela až do dnešní podoby?
Úplněk s námi pěkně zamává. Ale všechno špatné, pro něco dobré. To víme všechny. V úterý tak bude třeba vypustit páru. Večer se můžete dostat do pohody vodní terapií. Před čím se ještě v úterý chránit?
Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.
Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
Pečení domácího cukroví má svoje kouzlo, ale letos i cenovku, která zaskočí – náklady na přípravu se zvýšily až o 16 procent oproti loňsku. Podle aktuálních dat nás stojí vánoční pečení více než loni. Důvody? Závratný nárůst cen klíčových surovin, jako je máslo, kakao a cukr, které tvoří základ každého receptu.
Blíží se pracovní pohovor a chcete na něm opravdu uspět? Zakládat byste si měli především na dobrém prvním dojmu, který je v případě pohovoru nadmíru důležitý. A ten je tvořen také tím, co máte na sobě.
Rádi byste si s partnerem, rodinou či přáteli pronajali byt, ale máte s hledáním bytu buď špatné zkušenosti, nebo jde dokonce o vaši vůbec první zkušenost? Máme pro vás několik tipů, jak vhodný byt bezpečně najít.
Vstupte do nového roku s odhodláním a efektivitou i ve své pracovní sféře! Náš nový článek vám přináší osvědčené strategie, jak efektivně zahájit nový pracovní rok. Od nastavení jasných cílů po organizaci pracovního prostoru, objevte klíčové kroky, které vám pomohou dosáhnout úspěchu a vytvořit produktivní pracovní prostředí. Připravte se na nové výzvy s naším návodem a začněte rok v práci plni energie a inspirace.
Jste věčně nervózní a tíží vás obavy? Kvůli tomu může mít vaše dítě velké potíže – a to nejen v samotném vývoji, ale i v dospívání. V sázce je jeho nízká porodní váha nebo náchylnost k depresím a schizofrenii!
Ondřej Ruml, oblíbený zpěvák a účastník StarDance, prozrazuje v exkluzivním rozhovoru pro Dámskou ligu, co ho motivovalo k účasti v taneční soutěži, jak se vyvíjí jeho hudební kariéra a jaké jsou jeho plány na příští rok. Kromě toho se s námi podělil o své Vánoční tradice a nezapomněl zmínit i aktuální zdravotní peripetii, která ho donutila na chvíli zpomalit.
Vstupte do světa, kde síla, odhodlání a vzájemná podpora tvoří základ pro dosažení kariérních výšin v roce 2024. Náš článek "Jak naplánovat a dosáhnout kariérních cílů v roce 2024" vám přináší inspiraci a konkrétní kroky, jak postavit stabilní základ pro váš profesní růst. Od strategického plánování k osobnímu rozvoji, podíváme se na klíčové aspekty, které vám pomohou vytvořit úspěšný kariérní rok. Připravte se na podporu a motivaci od Dámské Ligy a objevte cestu ke svým kariérním cílům v roce 2024.

Výběr článků

Její jméno je Kathy Jacobs, je jí 56 let a žije ve Spojených státech amerických, konkrétně ve městě Calabass ve státě Kalifornie.
Jeden by se ze všech těch vědeckých studií zbláznil. Co platí dnes, za pár týdnů už se zase shazuje ze stolu. Jak se to tedy má s vodou s citronem, kterou jsme měli pít každé ráno? Pomůže nebo naopak? Možná vás fakta překvapí.
Správné nakládání s léčivy je důležitá, a přesto tak často opomíjená, součást bezpečné léčby. Patří do toho totiž i zacházení s nepoužitými nebo expirovanými léky. Průzkumy sice ukazují, že se stále více lidí učí odnášet nepoužité a prošlé léky zpátky do lékáren, nicméně to nijak nesnižuje to obrovské množství, které se každoročně vyhodí. Celkový objem se liší stát od státu, kraj od kraje, i město od města. Můžeme ale říct, že průměr evropských zemí bývá mezi 10 a 100 tunami na milion obyvatel ročně. V Česku jsou to každoročně léky za zhruba 4 miliardy korun. Největším problémem ale stále zůstává fakt, že většina léčiv stále ještě končí v odpadech.

Nepřehlédněte

Ekonomům je nyní zřejmě jasné, o čem je řeč, nebo tedy alespoň ve světě obchodování, ostatní možná jen pokrčí rameny. Optikou Paretova principu se však můžete zadívat nejen na svět ekonomie, ale na veškerou vaší činnost – hubnutí nevyjímaje. O čem je to tedy vlastně řeč?
Jako by tu bydlel čaroděj Gargamel. V polském městě Zakopane najdete chaty, které připomínají příbytky z pohádek. Původní návrh stavby měl na svědomí architekt Sebastian Piton. V okolí poté vznikly další stavby, vycházející z jeho nápadu. Všechny návštěvníky lákají k focení!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek