Neděle , 27. 10. 2024

Šarlota a Zoe

Rýmovník: Lék na nachlazení. Jak z něj připravit sirup?

Rýmovník si může každý z nás vypěstovat doma v květináči. Jde o léčivou bylinku, která je velmi nenáročná. Potřebuje jen přiměřené světlo a dostatek zálivky. Rozrůst se může opravdu hodně – ale pak nastává otázka, co s ním?
rýmovník
Rýmovník je v domácnosti poklad. (foto: 123RF)

26. 01. 2022

Rýmovník se hodí klidně na čaj, mast i sirup. Výborný je ale také k inhalaci. Co všechno vám vyléčí a jak si lahodný sirup z něj můžete doma připravit?

Výborný lék nejen na rýmu

Rýmovník patří mezi všestranné bylinky, obsahuje mnoho vitamínů, minerálních látek a také omega-6 mastné kyseliny. Působí protizánětlivě a antibakteriálně. Jak už sám lidový název bylinky napovídá, užitečný vám bude zejména při rýmě a nachlazení. Podporuje uvolňování hlenů, zklidňuje kašel i bolest v krku, při rýmě a běžné viróze je zkrátka nepostradatelný. Určitě po něm sáhněte ještě dříve, než začnete hledat mezi léky v lékárničce.

Kromě toho se rýmovník dá využívat na zklidnění pokožky, napomáhá hojení drobných oděrek a poranění a také ulevuje pokožce od svědění, například po štípnutí hmyzem. Díky svému výraznému aroma se dá navíc využít i jako přírodní a velmi účinný repelent. Rýmovníkový čaj účinně bojuje i se špatným zažíváním a uleví též od bolesti hlavy.

Jak s rýmovníkem naložit?

Pokud máte doma tuto bylinku, máte v ruce vlastně malý zelený a velmi aromatický poklad. Využít jej můžete několika způsoby!

  1. Pokud si lístek utrhnete, stačí jej rozlomit a při ucpaném nosu stačí inhalovat jeho silnou vůni, okamžitě se vám bude lépe dýchat.
  2. Stejně tak můžete šťávou z něj potřít postižené místo na kůži.
  3. Ze tří až čtyř rýmovníkových listů pak snadno připravíte i lahodný a zdravý čaj. Listy stačí omýt, dát do hrnečku a přelít horkou vodou, luhujte deset minut a přidejte med a citron.

Rýmovník se ale poměrně dobře a rychle rozrůstá, pak je dobré jej zpracovat, abyste využili svou úrodu na maximum. Vyrobit si doma můžete snadno rýmovníkovou mast, ale i rýmovníkový sirup. Sirup se dá podávat i dětem, užívat jej pak můžete preventivně nebo při nachlazení a rýmě. Určitě vám pomůže.

K TÉMATU  Voděnka a voskovka. Nejen tyto pokojovky si zamilují začínající pěstitelé

Jak rýmovníkový sirup připravit?

Je to velmi jednoduché, jen je zapotřebí mít dostatečný počet lístků rýmovníku. Rýmovníkový sirup také posiluje imunitu, právě v zimním období je tedy čas na jeho přípravu.

sirup
Sirup z rýmovníku doma vydrží dlouho. (foto: 123RF)

Suroviny:

  • 1 litr obyčejné vody
  • 1 kilogram cukru (může být třtinový i bílý cukr)
  • asi 2 citrony
  • zhruba 30 – 40 lístků rýmovníku podle jejich velikosti

Postup:

  1. Každý rýmovník roste jinak. Pokud už se vám hodně rozrostl, budete mít jeho listy jistě větší. Pak postačí na přípravu sirupu 30 řádně omytých lístků. Pokud máte ale lístky drobnější, dejte jich více.
  2. Citrony si také řádně omyjeme a nakrájíme na kolečka. Připravíme si vhodnou nádobu, například větší džbán a do nádoby potom dáme omyté rýmovníkové listy, kolečka citronů a zalijeme vodou.
  3. Takto necháme louhovat asi 24 hodin.
  4. Na druhý den vše scedíme, dáme do hrnce a přisypeme cukr. Lepší je použít třtinový či hnědý, ale můžete přidat i cukr bílý.
  5. Přivedeme nálev k varu a na mírném ohni vaříme a mícháme, dokud nám nevznikne hustá sirupová hmota.
  6. Poté odstavíme z ohně a připravíme si nádoby, do nichž budeme chtít sirup nalít.
  7. Pokud máte již použité skleněné nádoby, nezapomeňte je dobře vymýt.
  8. Ještě teplý sirup se pak do připravených nádob nalije – a je hotovo.

Sirup má dlouhou životnost, schovat si jej tak můžete i do zásoby. Díky sladké chuti budou sirup milovat i děti. Užívat se dá po lžičkách, výborně ale chutná i v čaji. Připravit z něj můžete také klasický osvěžující nápoj z vody.

Díky rýmovníku si na vás nachlazení ani chřipka jen tak nepřijdou.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Tipy a triky našich babiček proti zimnímu nachlazení

Jak se rychle zbavit nachlazení? Lék najdete v přírodě

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Bolesti hlavy a svalů. V krku škrábe, přichází únava a kašel. Teplota strmě stoupá. A je tu chřipka. Chřipkové epidemie provázejí českou zimu rok co rok. Lékaři varují před komplikacemi, jejichž následkem může být i smrt. Avšak zabrat dá i viróza nebo obyčejné nachlazení.
Vstupte do světa femtech, inovativního průmyslu, který kombinuje technologie a ženské zdraví. Zjistěte, jak tyto technologie překonávají tabu a otevírají nové možnosti pro ženy všude.
Oblečte se do barev a vyjděte z šedivého průměru. A že máte o pár let nebo pár kilo víc? Vždyť nemusíte zkoušet módní výstřelky. Městská dáma nad šedesát v rozervaných džínách nám přijde trochu přes čáru, ale je spousta dalších možností, jak se cítit skvěle v každém věku i těle.
Praha rozhodně není jen o historii a o památkách. Samozřejmě je doporučujeme navštívit, jelikož opravdu stojí za vidění, ale ne vždycky máte chuť kochat se pamětihodnostmi. Praha je zároveň město nekonečných možností, i co se týče různých aktivit, adrenalinu a zábavy. A právě o tom je dnešní článek, kde vám představíme některé z možností, jak se v centru Prahy aktivně zabavit.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Kdo by nemiloval nakládané kyselé okurky. Jsou výborné k masitému pokrmu, nebo jen tak, když máme chuť. Legendární „kvašáky“ se zkrátka těší velké oblibě. Pokud ale chcete mít ve špajzu dostatečné zásoby zavařených okurek na zimu, je zapotřebí mít dobrou úrodu
Lyžování není jen o dovednostech na svahu, ale také o tom, jak se cítíte ve svém oblečení. Správně vybrané vrstvy jsou klíčové pro váš komfort, tepelnou regulaci a pohyblivost při lyžování. Abychom vám pomohli vybrat to nejlepší dámské lyžařské oblečení, přinášíme vám několik tipů a doporučení.
Známe to asi všichni, kdo máme nějaké problémy se zády nebo denně sedíme za obrazovou počítače. Za krkem to šeredně bolí a pomalu bolest postupuje až do hlavy, až se člověk jen těší, že si lehne a pořádně prospí. Krční páteř může být velice ošemetná, pokud nevíme, jak správně se k ní chovat. Pokud však už zabolí, je zde 5 cviků, které můžete pravidelně cvičit a ty vám zaručeně uleví!
Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Úložné prostory patří mezi základní prvky každé domácnosti. Skříně, police, komody, noční stolky, tam všude schováváme naše potřebné i nepotřebné věci. Prohlédněte si chytrá řešení, ať už pro drobné předměty nebo objemnější vybavení.
Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.

Výběr článků

Naše životní podmínky jsou velice dobré, ovšem ani tato skutečnost nám nezaručuje pevné zdraví. O své zdraví se musí každý starat sám. Je však pravdou, že někdy jen čirou náhodou člověka postihne choroba, o které lze říct, že je snad za trest, a se kterou svět ještě neumí vypořádat. Kupodivu se takových onemocnění nachází mezi námi celá řada, za vypíchnutí stojí například rakovina, nad kterou svět boj ještě nevyhrál.
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Jednoduché, vkusné, elegantní, nestárnoucí – bílé boty lze charakterizovat mnoha způsoby. Jejich čistota však vnese notnou dávku vkusu do každého outfitu. To je jistota. A zajisté se ve vašem botníku neztratí. Tak už přestaňte dělat kompromisy, bílou obuv prostě potřebujete!

Nepřehlédněte

Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek