Úterý , 03. 12. 2024

Svatoslav

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?

Všude kolem sebe vidíte v zimním období reklamy, jak máte jednu chvíli úplně ucpaný nos a stačí pár kapek "zázračného" přípravku a už se vám skvěle dýchá. Bez ohledu na všechny kapičky stále platí staré přísloví, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní. Jak s ní zatočit?
Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

21. 02. 2020

Co je to rýma a jak ji léčí odborníci?

Rýma je onemocnění sliznice dutiny nosní. Způsobují ji viry, které se šíří především vzduchem. Běžná rýma má, jako každé onemocnění, několik fází. A proto se jí nemůžete zbavit za jeden den. Můžete však nosu podstatně ulehčit, a to i za pomoci bylinek, soli a dalších dostupných metod. Nosní kapky jsou sice dobrá věc, ale i na takový „obyčejný“ lék je třeba dát pozor a přečíst si návod k použití. Některé totiž mohou být lehce návykové a ty mají pak v návodu napsáno, že se mohou užívat jen omezený počet dní.
Také když máte stále ucpaný nos a neustále kapete a kapete, můžete sliznici spíš podráždit, než uklidnit. Vyzkoušejte tedy pár jednoduchých tipů z dob, kdy lékárna nebyla na každém rohu a lidé se snažili pomoci si doma.

Slaný roztok na výplach nosu a inhalace eukalyptu

První snahou je samozřejmě uvolnit ucpaný nos. K tomu vám může pomoci slaný roztok, který si jednoduše připravíte doma. Lžíci soli rozpustíte v misce vlažné vody. Dejte třeba na lžíci, nebo se prostě nakloňte nad misku a nasajte do jedné nosní dírky, nechte působit a za deset sekund skloňte nos a nechte tekutinu vytéct. Opakujte u druhé nosní dírky. Jogíni si takto čistí nos denně, bez ohledu na rýmu.

Solný roztok si můžete nalít do lahvičky s kapátkem a používat místo kapek. Nebo si kupte v lékárně speciální konvičku na výplach nosu. Třetí variantou je inhalace, kterou lze provádět jak se solným roztokem, tak s olejem. Vhodný je olej sezamový, eukalyptový nebo bylinný (olej, v němž se louhovaly bylinky). Pár kapek můžete také nakapat na polštář, bude se vám lépe dýchat i spát.

K TÉMATU  Šum v uších nemusí znamenat jen tinnitus. Často se jedná relativně o banalitu

Nezapomínejte pít hodně tekutin, léčivé čaje a kombinovat vhodné bylinky

Inhalovat můžete také směs bylinek. Stačí je dát do vody a chvíli povařit. Počítejte tak se 4 lžícemi sušených bylinek na půl litru vody. Vhodný je například list černého rybízu, květ černého bezu, heřmánek, majoránka, tymián, oregano, mateřídouška, máta, šalvěj či rozmarýn. Pěstujete-li si doma rýmovník, máte ideální rostlinu. Z rýmovníku můžete uvařit čaj, nebo si jen utrhnout list a průběžně k němu čichat.

Čaje jsou další variantou, která se bude hodit. Když máte rýmu, vynechte alkohol a kávu. Ani černý nebo zelený čaj nejsou ideální variantou. Tělo potřebuje dodat tekutiny, tak si vytvořte svou bylinkovou směs. Nezapomeňte na skvělý lipový květ, zázvor a šípky. Ty mají hodně vitamínu C, který oslabené tělo také potřebuje ve zvýšeném množství.

Rýma je nepříjemné virové onemocnění. Jak ji léčily naše (pra)babičky?
zdroj: 123RF.com

Dobře vám udělá polévka, česnek a křen

Klasický slepičí vývar podpoří vaši imunitu a hodí se při každé nemoci. I když máte „jen“ rýmu, udělejte si čas a uvařte si ho. Rýmu sice přímo nevyléčí, ale určitě podpoří vaši imunitu také česnek a křen. Jsou lidé, kteří mohou jíst česnek i syrový, například na chléb s máslem. Pokud nejste tento typ, udělejte si třeba sýrovou pomazánku se spoustou česneku. Nebo uvařte klasickou česnečku. Už při její konzumaci a vdechování horké páry se vám pročistí nos. A navíc do sebe dostanete spoustu užitečných vitamínů a látek.

Asi nejste pamětnice tzv. křenových placek, které naše prababičky používaly na spoustu bolestí těla a kloubů. Ale dobrým receptem, který se používá stále, je nastrouhaný křen smíchaný s medem. Když si vezmete třikrát denně lžičku, pročistí vám to nejen nos, ale také slzní kanálky. Křen posiluje organismus a má silné antibiotické a antiseptické vlastnosti.

K TÉMATU  Jak mít jarní alergie pod kontrolou: S problémy se potýká každý druhý

Co na odřený nos a okolí?

Po pár dnech smrkání začne bolet odřený nos. Můžete si mastičku koupit nebo vyrobit doma. Skvělá je například majoránková mast. Pokud nejste na rýmu připraveni dopředu, vyrobte si ji rychle z másla. Tři lžíce másla rozpusťte v misce ve vodní lázni, přidejte lžičku majoránky a nechte pět minut prohřívat. Pak odstavte a nechte 10 minut louhovat. Přeceďte. Pro větší účinnost můžete vmíchat 3 kapky eukalyptového oleje. Nechte v lednici zchladnout a mast je připravena k použití. Nedělejte ji však do zásoby, je přece jen z másla a dlouho nevydrží. V lednici tak maximálně 14 dní.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Designová krbová kamna vypadají v obývajím pokoji navozují tu správnou atmosféru. Kamna Nordica spadají do střední a vyšší třídy, a kvalita tomu odpovídá. Některá mají varnou plotnu, jiná lze umístit přímo na zeď. Prohlédněte si galerii.
Nutně potřebujete změnu? Chcete vyzkoušet úplně něco nového a láká vás přestěhovat se do zahraničí? Mnozí z nás se toho bojí, pochopitelně. Je to velký životní krok. Ale ne tak nereálný, jak si myslíte.
Šišky borovice mohou posloužit jako dekorace i samotné. S tímto návodem ale z šišek vytvoříte miniaturní vánoční stromečky. Ideální bude zapojit do jejich výroby celou rodinu. Co říkáte, nejsou krásné?
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Stává se to každé z nás. Tvářenka nám spadne na zem a rozláme se na kousíčky. Ani zlomená rtěnka není nic neobvyklého. Ale proč hned drahou kosmetiku vyhazovat, když si ji můžete doma snadno opravit?
Marie Frederiksson, která byla jako zpěvačka skupiny Roxette jedním z nejznámějších hlasů v 80. a 90. letech, zemřela po dlouhém boji s nemocí. Navždy se vryla do paměti hlavně písní It Must Have Been Love z filmu Pretty Woman.
Nechcete mít na svém břiše navždy důkaz toho, že jste se stala matkou? Zvolte účinnou prevenci v podobě každodenního mazání mandlovým či slunečnicovým olejem. A proč byste měla do jídelníčku zahrnout otruby a lněná semínka?
Jaro je nejen ideální příležitostí k vyhřívání se na teplém slunci a pikniku. Je to také příležitost předvést svůj vytříbený smysl pro styl. Jarní prázdniny nemusí být jen o beztvarých svetrech a sepraných teplákových soupravách. Můžete získat pohodlný vzhled, který vám zaručí pohodlí a krásu zároveň. A dokonalý vzhled si můžete vybrat na nejlepší webové stránce pro výhodné nákupy Shopsy.
Kolují všude a někdy je těžké vyfiltrovat, co je pravda a co je pouhá spekulace. Mýty jsou zkrátka nedílnou součástí nejen internetového dění, a na pár takových se spolu podíváme. Přesněji na tvrzení o jídlech, která zhoršují a podporují tvorbu akné, a přitom tomu tak ve skutečnosti není.
Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?

Výběr článků

Na Vánoce máme každý své oblíbené zvyky a dekorace. Existuje nepřeberné množství možností, jak vyzdobit vánoční interiér. Který nápad se vám líbí nejvíc?
Podzim je ideálním obdobím pro posílení imunity, a můžete toho dosáhnout tím, že zařadíte do své stravy superpotraviny, které jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty.
S výskytem a rychlým šířením koronaviru po celém světě jsme byli bohužel dohnáni k různým opatřením, aby se nákaze zabránilo. Jedním z nich je karanténa.

Nepřehlédněte

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek