Růžová voda zlepšuje náladu a zpomaluje stárnutí
Růžová voda harmonizuje, hydratuje a posiluje pleť. Sjednocuje její tón a zanechává ji hebkou a vláčnou. Zlepšuje krevní oběh, čímž podporuje výživu pleti a působí proti stárnutí. Posiluje kapiláry, stahuje póry, hojí kožní záněty, včetně akné, a regeneruje suchou pleť. Použijete k vyčištění obličeje nebo jako tonikum na dočištění. Také ji můžete nastříkat na tělo jako originální přírodní vůni či na polštář pro kvalitnější spánek.
Růžová voda také funguje jako přírodní kondicionér. Revitalizuje vlasy, podporuje jejich růst a pomáhá zbavit se lupů.
Léčivé vlastnosti růže pomohou na hlavu i na žaludek
Nejvíce léčivé jsou okvětní plátky s tmavočerveným zabarvením, které obsahují množství cenných flavonoidů, vonných silic, vosků a tříslovin. Bílé květy zase obsahují větší množství slizových látek, které působí jako ochrana sliznic, například v ústech, jícnu, žaludku a ve střevech.
Jedním z největších přínosů růžové vody jsou její silné protizánětlivé vlastnosti. Může dokonce zmírnit příznaky ekzému nebo růžovky (rosacea). Zklidňuje bolest v krku, pomáhá k rychlejší léčbě řezných ran, popálenin a k regeneraci jizev.
V lidové medicíně je růžová voda používána k podpoře trávení i proti bolesti hlavy. Stačí namočit kapesník v růžové vodě a dát si obklad na hlavu. Za 45 minut bolest ustoupí.
Výroba základní růžové vody
Pro růžovou vodu si vyberte čerstvé, aromatické růže. Každá růže má svou unikátní vůni, proto si vyberte jednu odrůdu. Opláchněte je a otrhejte okvětní lístky. Na jeden šálek lístků budete potřebovat podle velikosti růží asi dva květy. Okvětní lístky vložte do hrnce a zalijte je vodou tak, aby byly tak akorát potopené. Když přidáte lžičku vodky, poslouží ke konzervaci a nezmění vůni. Voda i její aroma pak vydrží déle.
Hrnec zakryjte poklicí a pusťte sporák na nízkou teplotu. Vodu nepřivádějte k varu, měla by mít tak 60 °C. Po zhruba dvaceti minutách začnou okvětní lístky blednout a voda se obarví. Vodu scedíte do sklenice a je hotovo. Podle potřeby dáte do rozprašovače nebo jiné vhodné lahvičky.
Čistící pleťová voda: ze základní růžové vody ji vyrobíte, když na jednu polévkovou lžíci přidáte tři kapky glycerinu.
Odstraňovač make-upu: do 120 ml růžové vody přidejte lžičku oleje, například kokosového, mandlového, olivového či avokádového a protřepejte. Také můžete přidat navíc ½ lžíce glycerínu a 30 ml aloe vera gelu.
Maska na akné: jednu polévkovou lžíci růžové vody smíchejte s jednou polévkovou lžicí citronové šťávy. Naneste na obličej a po 30 minutách opláchněte.
Z růží můžete vyrobit také aromatický olej. Postupovat můžete tak, jako oleje z jiných květin a léčivek.
Růžové tipy pro kosmetiku i kuchyni
Právě teď si můžete růžové okvětní plátky nasušit a použít je jak k výrobě růžové vody v zimním období, tak v přípravě dobrot v kuchyni. Růžové lístky můžete přidat do salátů a ozdobit jimi vaše dezerty. Růžovou vodu můžete přidat i do těsta na dezerty. Dodá mu jemnou vůni a nasládlou chuť. Vmíchejte pár kapek do smoothies či domácí zmrzliny a přidejte několik okvětních plátků.
Růží můžete aromatizovat marmelády, například jahodovou, slívovou či šípkovou. Ze sušených lístků vyrobíte skvělý léčivý čaj. Posiluje srdce, dezinfikuje a uklidňuje zanícené sliznice dýchacích cest i trávicího traktu.