Středa , 02. 04. 2025

Hugo

Rodičovský příspěvek čeká navýšení a proti neplatičům alimentů je ve hře zálohované výživné. Víme, co to bude znamenat v praxi

Rodičovský příspěvek čeká navýšení o 80 tisíc korun, nebude se ale vztahovat na každého. Stát chce zavést také zálohované výživné, které má pomoci rodičům samoživitelům a zefektivnit boj s neplatiči alimentů. Na koho se změny vztahují a od kdy by měly platit?
Rodičovský příspěvek a zálohované výživné ochrání děti i samoživitele
zdroj: 123RF.com

11. 10. 2019

11. 10. 2019

Zvýšení rodičovského příspěvku se bude projednávat v poslanecké sněmovně 16. října 2019. Jedná se už o třetí čtení tohoto návrhu, takže pokud se nic nezmění, budou se moci rodiče těšit na vyšší příspěvek. Ten ale nebude náležet všem, kteří pobírají rodičovskou. Podle návrhu se týká všech rodičů, kteří budou pobírat tento příspěvek k 1. lednu 2020. Tento krok je tak mezi rodiči vítaný, ale zároveň kritizovaný kvůli faktu, že se nevztahuje na starší děti.

Rozhoduje datum i čas narození

Není snad nikdo, kdo by vyšší rodičovský příspěvek neuvítal. Kritici této změny poukazují na to, že pokud se dítě narodí před půlnocí na přelomu roku 2019 a 2020, jeho rodiče na vyšší příspěvek nedosáhnou. Striktně stanovené datum tak skutečně znamená, že dítě narozené o minuty dříve bude mít celkově o 80 tisíc korun vyšší příspěvek, než to, které se narodí o pár minut později.

Kolik lidí pobírá aktuálně rodičovský příspěvek?

Údaje ministerstva práce ukazují, že rodičovský příspěvek pobírá v současné době přes 160 tisíc rodičů dětí ve věku do tří let. Dalších 46 tisíc lidí má příspěvky rozvržené do dvou let dítěte a 5 tisíc lidí čerpá vše během prvního roku. Aktuálně také 65 tisíc lidí využívá rodičovskou do čtyř let věku dítěte.

Zálohované výživné má pomoci samoživitelům

Součástí tohoto čtení v poslanecké sněmovně je také zálohované výživné, které má za úkol lépe ochránit děti neplatičů alimentů. Pokud by se zákon schválil, začal by platit od roku 2021. Základní požadavek ministerstva práce je, aby stát posílal měsíčně dětem neplatičů 15 až 25 % oficiálně uznané průměrné mzdy.

Neplatičům hrozí exekuce

Od roku 2020 by se pak neplatičům alimentů měla začít omezovat svoboda. Tento návrh dostalo za úkol zpracovat ministerstvo spravedlnosti, které se snaží prosadit zákon o zálohovaném výživném. Ten znamená v praxi to, že jakmile rodič dítěte dvakrát za sebou nezaplatí příslušné alimenty, rodič vychovávající dítě může podat návrh na exekuci. Poté bude moci na úřadu práce zažádat o zálohované výživné. Stát by pak vyplatil plnou výši alimentů. Peníze od neplatiče bude následně vymáhat stát, a to v kompetenci ministerstva spravedlnosti.

K TÉMATU  Dítěti se stýská. Jak mu nejlépe pomůžete, když nejste poblíž

Podmínkou je, že rodiče, kteří dva měsíce neobdrželi výživné za dva měsíce, musí začít tento dluh sami vymáhat, a to soudně nebo exekučně. Návrh také počítá s tím, že dítě řádně navštěvuje školku nebo základní školu a splňuje pravidla povinné školní docházky. Dávky, které by vyplatil úřad práce, by sám vymáhal po neplatiči.

Stát v případě zavedení počítá se ztrátou

Ve hře je ale také stanovení minimální výše výživného nebo vykonávání obecně prospěšných prací pro neplatiče alimentů. Tato opatření by měla vypomoci s vymahatelností výživného. Během prvního roku by mohly výdaje na vyplacení výživného až 900 milionů korun, stát by přitom mohl vymoci zpět jen asi desetinu této sumy. Pro zajímavost, toto opatření znamená přijmout 150 úředníků, kteří si uříznou odhadem 110 milionů za jeden rok, a zřízení informačního systému, který stát vyčíslil na 38 milionů korun a jeho roční provoz pak na dalších 12 milionů korun.

Co vy na to? Jaké máte s alimenty zkušenosti?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.
Pokud nevíte, co si pod pojmem oční jóga představit, jedná se o pohyby, které jednoduše posilují oční svaly. Nemyslete si ale, že vám toto cvičení zlepší zrak. Dokáže však spolehlivě snížit oční zátěž, vyléčit příznaky suchého oka a zmírnit oční napětí. Jaké jsou tedy největší výhody?
Zmatená a vystrašená zvířata, plačící malé děti a nepořádek na ulicích je výsledkem hlučných ohňostrojů, které k oslavám silvestra už tak nějak patří. Ale vzhledem k tomu, že následky jsou jak pro zvířata, tak pro děti často fatální, existují místa, kde je pyrotechnika naprosto zakázaná a čím dál více lidí se uchyluje k oslavám Nového roku bez petard.
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Méně je někdy více či v jednoduchosti je krása. To jsou slovní spojení, která v pečující kosmetice platí snad ještě o něco více než jinde.
Chtěla jsem se s vámi podělit o můj příběh, který může motivovat všechny dámy třicet plus, aby nezanevřely na lásku. I když se sice hledá těžko, a na inzerát potkáte všechno možné, nakonec i vy najdete lásku svého života. Jako já.
Jak poznat u dětí, že se objevily neštovice? Jak se správně o pupínky na dětské pokožce postarat a co dělat, aby pupínky co nejrychleji zmizely, nejlépe bez pozdějších jizviček?
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!

Výběr článků

Podzim je obdobím, kdy se mění nejenom barvy listů, ale i módní kousky v našich skříních – sandály v botnících pak střídají kozačky nebo kožené polobotky. Pokud ještě váháte, zda byste měli investovat do nového páru kožených bot, prozradíme vám, proč této koupě nebudete litovat.
Je to sen snad každého z nás. Cestovat po světě a přitom vydělávat. Není to však nereálný sen, pokud se z vás stane digitální nomád. Takhle se dnes živí kde kdo. Stačí jen vědět, jak na to.
Kvalitní spánek je nepostradatelnou součástí našeho života. Když ale koukneme na současná čísla, je až k neuvěření, kolik lidí trápí problémy se spánkem. S přechodnou nespavostí si tělo dokáže poměrně dobře poradit, ovšem pokud dlouhodobě nemůžete usnout anebo se často probouzíte uprostřed noci, nastává problém, který si v zájmu vašeho zdraví žádá urychlené řešení. Jak si s tím šikovně poradit?

Nepřehlédněte

Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  
Dámy, ruku na srdce, která z vás se každoročně netěší na první letní paprsky, abyste svou pokožku mohly vystavit sluníčku? Věděly jste ale, že opálená kůže byla dříve známkou chudoby? A kdy se na trhu objevily první opalovací krémy? Čtěte dále a dozvíte se mnohem více o historii opalování.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek