Dětská mysl je otevřená
Traduje se, že nejintenzivnější vzpomínky na minulé životy mají děti, a to ve věku od 4. do 8. let. Poté jsou z paměti vymazány. Nicméně se z jistých indicií dle Zákona karmy dá i přesto dovodit, jaký život ten který člověk v minulosti žil a zejména jakými případnými strastmi si v minulé inkarnaci prošel.
Neseme si neopodstatněné obavy z minulých životů?
Například když má někdo až panický strach z vody, může to znamenat, že má z minulé inkarnace s tímto přírodním živlem neblahé zkušenosti, patrně jeho život skončil utopením. Stejně tak, když se někdo bojí otevřeného ohně, dle karmických zákonů to znamená, že byl patrně v minulém životě upálen, prostě jeho život skončil v plamenech.
Opravdu se nám vše vrátí?
V každém případě ale platí pravidlo, že když byl člověk dobrý, vedl slušný život, v další inkarnaci jeho duše bude spravedlivě odměněna, a jeho životní podmínky se zlepší o stupínek v každé další inkarnaci. Dokonce v asijských zemích se nejen kněží na reinkarnaci pečlivě připravují. Vzdálí se od světského života, stanou se poustevníky a připravují tělo na znovuzrození. Každé ráno a večer provádějí očistu v ledové koupeli, mnoho hodin denně stojí na jedné noze, omezují na minimum stravu, a hlavně mlčí. Pouze v duchu rozmlouvají se svými předky a „Nejvyšším“.
Není tu možnost si vybrat!
Neexistuje záruka, že se dobrý člověk v další inkarnaci stane opět člověkem. Jeho duše se dle džinistů, hinduistů a zoroastrismu může znovu reinkarnovat v těle posvátného zvířete, například tura, slona nebo opice. I proto je například v Nepálu a Indii kráva posvátná, tedy nedotknutelná. Pro ně je takové znovuzrození nejvyšší odměnou, zato v nás Evropanech tato vidina vyvolává prapodivné pocity.
V každém případě je znovuzrození lidské duše velmi citlivým tématem. Někdo v reinkarnaci věří a raduje se, že je před ním stále ještě mnoho životů, a někdo to považuje za nesmysl.
A co vy, věříte či nevěříte v reinkarnaci?