Úterý , 22. 07. 2025

Vítězslav

Ráno brzy vstáváte, a přitom nemůžete v posteli zabrat? Nespavost může mít různé příčiny. Kdy už máte problém a jak mu předejít?

O tom, že oddalování usnutí a následný nedostatek spánku způsobuje vystavení modrému světlu, jsme již psali. Ale příčin, které způsobují nespavost, je podstatně víc. Někdo má problém s usínáním, jiní usnou, jako když je do vody hodí, ale pak se vzbudí kolem třetí ráno a znovu usnout se nepodaří. Co s tím?
Co způsobuje nespavost a jak se s ní vypořádat?
zdroj: 123RF.com

22. 02. 2019

V posledních letech dramaticky narůstá výskyt spánkových poruch. Dle odborníků trpí  nespavostí (insomnií) asi 20 procent naší populace. Souvisí to především s velkým pracovním vypětím a celkovým stresem organismu. Vliv má často i nepravidelná pracovní doba. Nespavost se projevuje více u lidí se směnným provozem.

Spánek potřebujeme stejně jako vzduch, jídlo a pití

Spánek je nezbytný pro každodenní oovení činnosti mozku a pro celkový vývoj a řízení organismu. Závisí na něm mimo jiné energetický metabolismus mozku, endokrinní funkce a správně fungující imunitní systém. Dospělý člověk spí zpravidla 7–8,5 hodiny denně. Nicméně každý má jinou potřebu spánku. Někomu může stačit i pět hodin, někdo potřebuje hodin více, je to věcí genetiky. Každopádně, když člověk delší dobu nemůže spát dostatečně dlouho, začne být unavený, nesoustředěný, neschopný přemýšlet a rychle reagovat. Dlouhodobá nespavost může podnítit také vznik závažných onemocnění srdce, metabolismu nebo mozku a může vyústit v úzkostné poruchy a deprese.

Před půlnocí nebo po?

Není pravda, že spánek před půlnocí je kvalitnější. Záleží na spánkových fázích, hloubce spánku a délce. Ne na tom, kdy jdete spát. Takže se netrapte tím, zda jdete do postele v deset hodin nebo po půlnoci. Důležitá je celková potřeba spánku. Spánek také musí projít všemi fázemi. Jen tak se ráno probudíte bez kruhů pod očima, odpočaté a plné energie.

Co dělat, když počítáte ovečky a nepomáhá to?

Máte-li dlouhodobé potíže s usínáním, nočním buzením, s tím, že následně prospíte půlku dne, zkuste si nejprve pomoci samy. Jde to úpravou životního stylu a nastolením správné spánkové hygieny. Choďte spát pokud možno ve stejnou dobu. Do postele uléhejte až ve chvíli, kdy jste unavená. V posteli si pokud možno nečtěte, a zásadně nepracujte a nejezte. Tikající budík vyměňte za jiný, nedoporučuje se mít v ložnici televizi, natož ji před spaním sledovat.

K TÉMATU  4 tipy pro váš klidnější spánek, pokud partner chrápe

Ložnici vyvětrejte. Hodinu před spaním nekuřte a nepijte alkohol. Alkoholem se nespavost řešit nedá, a i když sklenka vína jako usínací rituál může pomoci, pět piv nebo tvrdý alkohol spánek naruší. Raději si zajděte na krátkou procházku.

Navození spánku mohou pomoci čaje nebo čajové směsi, které obsahují meduňku lékařskou, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý. K dispozici jsou i kapky či tablety s těmito bylinkami. Pokud se vám ani tak nedaří usnout, raději na chvilku vstaňte. Ukliďte nádobí, uvařte si čaj s medem, koukněte do časopisu. Pak se vraťte do postele a zkuste to znovu.

Když to nezabere, je čas jít k lékaři

Obraťte se na svého praktického lékaře, který vás případně odešle na další vyšetření, například i do spánkové laboratoře. Při akutní nespavosti, například kvůli stresové zátěži, může lékař předepsat léky, tzv. hypnotika. Dlouhodobou nespavost, která trvá měsíce až roky, není vhodné těmito léky léčit, přece jen mají vedlejší účinky, které by se při dlouhodobém užívání mohly projevit. Jednou ze současných možností je podávání melatoninu.

K odstranění potíží se spánkem může pomoci i psychoterapie, akupunktura nebo fyzikální terapie, tedy léčba jasným světlem, nebo magnetoterapie.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Když jsme se s manželem nastěhovali do nového domu po rekonstrukci, pořád se nám na něm něco nezdálo. Sem tam se ozývaly zvláštní loupavé zvuky - a omítka se loupala na místech, kde nebyl žádný důvod k vlhkosti. Nakonec jsme v domě prostě a jednoduše necítili dobře. Tenkrát jsme spojení "energetický úklid" vůbec neznali.
Plesy a společenské akce jsou tady, a vy určitě chcete zazářit! Dnes se zaměříme módní novinky a připravíme vás na večery plné tajemství, módního lesku a nezapomenutelných okamžiků. Právě teď se stáváme vaším průvodcem pro plesovou a divadelní sezonu letošní zimy. Milé dámy buďte s námi šik a přečtěte si co vám radí odbornice na módu, fashion poradkyně paní Jana.
Svět kolem nás se hemží barvami a jejich miliony odstínů. Barvy dokážou ovlivnit naše emoce, chování, a dokonce určit povahu. Proto bychom je, tam kde můžeme, měli volit s rozvahou.
I když se nacházíme v druhé polovině roku 2020 a i když se už začíná mluvit o trendech příštího roku, pozastavme se nad tím, co se nosí právě letos. Stravte tak poslední měsíce roku v nejstylovějších modelech, které jsou aktuálně in.
Z lékařských výzkumů vyplývá, že pro lidský organismus je kromě intenzity světla důležitá i barva tohoto světla. Nejsilnější účinek má modré světlo, naopak světlo oranžové a červené nás ovlivňuje mnohem méně.
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Vysavač je nepostradatelný nástroj pro každou domácnost. Zbavit se prachu a nečistot je prostě nutnost. Jak vybrat správný vysavač? Do jakých kategorií se rozdělují a k jakým parametrům přihlížet?
Muž s velkým přirozením je snem mnoha žen. Co když je ale až "moc" velké?
Guasha, někde uváděn jako gua sha (vždy vyslovován jako „gvaša“ či „kvaša“) představuje speciální kámen, který má léčebné účinky v podobě masážních metod. Je to čisticí technika obličeje a těla, která má řadu zdravotních přínosů. Předně je ženami vyhledávaná jako přírodní lifting obličeje.
Tabulkově by děti zhruba do jednoho roku měly denně naspat přibližně 12 až 17 hodin. Je samozřejmé, že každé dítě je jedinečné, ale to, že obvykle malá miminka tráví valnou část dne i noci spánkem s přestávkami na krmení, je fakt.

Výběr článků

Na stromech žloutne listí, venku se střídá déšť, vítr a mlha, je čas na změnu šatníku. Po letních měsících zase vytáhnout podzimní kabáty a bundy. Před ochlazením se musíme chránit (ledaže byste byli velcí otužilci). Potřebujete kabát nový? Tohle vše by měl splňovat.
Je zvláštní, kolik energie lidé vynakládají na nespokojenost. V létě je moc horko, v zimě moc zima, na jaře moc pylu a na podzim moc deprese. Ale počasí je jen začátek. Ve skutečnosti si lidé nejvíc stěžují jeden na druhého.
Každý den čelíme řadě záhad. K těm patří kupříkladu to, kam zmizely brýle nebo klíče od auta. Obvykle je však odpověď banálnější, než jsme čekali. Člověka však v tu chvíli nenapadne, že existují mnohem zapeklitější záhady, nad kterými si lámou hlavu skupiny historiků.

Nepřehlédněte

Legendární český herec Karel Heřmánek zemřel ve věku 76 let. Smutnou zprávu na sociálních sítích oznámilo Divadlo Bez zábradlí, které založil a kde působil jako principál. Heřmánek byl známý především svou rolí v pohádce „S čerty nejsou žerty“ a zanechal po sobě pět dětí.
V průběhu života se s bolestí hlavy setká přes 90 procent lidí. Bolest přitom většinou ustoupí během několika málo hodin. Stejně jako při chřipce či jiných nemocech. Jenže migréna, to už je jiná káva. S tou si sami neporadíme. Tady už potřebujeme lékaře jako sůl.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek