Čtvrtek , 28. 11. 2024

René

Průvodce Feng Shui: ukliďte si a dodejte svému domovu i životu nový svěží dech

Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.

29. 04. 2019

To, kde žijeme a jak se cítíme je základní předpoklad stát se šťastnější a úspěšnější. Základním principem učení ve Feng Shui je žít především v harmonii s naším životním prostředím. V podstatě jde o dosažení rovnováhy nejen v životním, ale i pracovním prostoru, a využít tak potenciálu v našem životě. Feng Shui by se dalo přeložit jako „vítr a voda“. Pokud jsou tyto dvě skutečnosti v nerovnováze, začne se to v našem životě také projevovat.

Základní principy Feng Shui

Mezi jedno z nejzákladnějších pravidel patří očista. A to nejen ta psychická ale i prostorová. Základem veškerých změn by mělo být vyčištění, zbavení se starých, nepotřebných nebo nefunkčních věcí, které nám zabírají nejen prostor, ale také se na ně práší. Tyto věci pro nás totiž mnohdy představují stagnaci a blokují naši energii, která tak nemůže vstoupit do další životní fáze. Vše zbytečné tedy odstraňte. Nejen věci ze svého šatníku, ale i z vašeho bytu. Prostor, ve kterém žijeme, je podle Feng Shui věnován vztahům a lásce. Když v životě uděláte změnu – dáte tím najevo také sílu, energii a zapojíte se do dalšího životního vývoje. Tím, že poukážeme a odstraníme problémová místa v našem domově, zahradě nebo nejužším okolí, tak vyrovnáme takzvané energetické proudění, které ovlivní náš život.

Provětrejte svůj šatník

Jako první odborníci doporučují začít v našich skříních a šatníku. Zkuste si schválně ve vašem domácím módním butiku označit kolíčkem všechny věci, které jste nevytáhly poslední rok ze skříně. Pokud tam najdete kousky, které jste nenosily více než dva roky, tak si je označte. Podle odbornice a české poradkyně v oblasti Feng Shui Zuzany Adam je to jednoduché. To, co jste neoblékly rok, už neoblečete údajně nikdy. Nicméně pokud se i tak těžce loučíte s některými outfity, zkuste se zbavit nejprve věcí, které leží ve vaší skříni bez povšimnutí už několik let.

Nevhodné dárky

Dalším zdrojem mnohdy přebytečných věcí jsou dárky, které obdržíme od našich blízkých či kamarádů. Ne vždy se však trefí do našeho vkusu a ne vždy tyto často i hodnotné dárky využijeme. A tak nám doma prostě leží. Asi si řeknete, že dárků se člověk nemůže zbavit, protože je přece dostal. Je důležité se ale zamyslet nad tím, zda tyto věci opravdu ke svému životu potřebujeme. Všechny dlouhodobě nepoužívané věci tak zkuste věnovat někomu dalšímu nebo se jich jednoduše zbavte. Nikomu přeci nemusíte říkat, že jste zrovna věnovala jeho dárek někomu jinému.

Rozbité a nefunkční věci

Rozbité věci v častém případě rozbíjí a vyčerpávají naši energii ale i energii prostředí, ve kterém žijeme. Zkuste tak doma posbírat věci, které potřebujete opravit nebo už nefungují. To, co si chceme ponechat a jde to opravit, tak se vyplatí. Nicméně na co schovávat věci, které už jsou na odpis? Všechny rozbité elektrické spotřebiče, rádia, žehličky, počítače a další věci nemusí ležet doma v prachu, ale stačí je prostě odvézt na smetiště a máte vystaráno. Tyto věci nejen, že blokují naši energii, ale zároveň nás také brzdí v našem dalším rozvoji.

K TÉMATU  Saturejka: Bylinka proti nadýmání i přírodní afrodiziakum. Jak ji pěstovat?

Naprosto nepoužívané věci

Určitě to znáte samy, každý máme doma minimálně pět věcí, u kterých si často říkáme „co kdybych je náhodou někdy využila nebo použila“. Tento „trend“ byl populární především v minulosti u našich babiček a dědů, kteří schovávali všechno možné, protože to mohlo mít nějakou hodnotu a někdy se hodit. Jenže tyto věci postupně přibývají a hromadí se nám na půdě nebo ve sklepě. Jedním z takových příkladů jsou knihy, u kterých platí, že když se některých zbavíte, pročistíte si staré myšlenky, které vás brzdí.

Časopisy, noviny a staré dokumenty

Sbíraly jste v minulosti nebo odebíraly váš oblíbený časopis? Kupovaly jste si pravidelně nějaké měsíčníky? Máte spoustu založených starých dokumentů, které neustále skladujete? Pokud patříte mezi archiváře a rády si zakládáte staré účtenky, pracovní smlouvy či jiné doklady, je důležité si to vše dát na jedno místo. Nicméně je potřeba schovávat úplně všechny smlouvy, záruční listy nebo účty?

Nejvíce trpí naše sklepy a technické místnosti 

Mezi nejčastější a nejvíce chaotická místa patří v našich domovech především sklepy, půdy, vchody, chodby, kuchyně, komory nebo úklidové a technické místnosti. Tady nejčastěji odkládáme vše, co nevyužíváme pravidelně a uskladňujeme věci, které použijeme „někdy příště“.

Nejčastější chyby

Často přehlížíme věci, které vznikají opotřebením a které užíváme stereotypně. Pravidelně je proto důležité projít náš domov a zkontrolovat, co by si zasloužilo změnu a inovaci. Důležitou pozornost bychom měly věnovat vstupním dveřím a vchodu do našeho domova. Vstup do našeho domu by měl být brát jako vstup do posvátného místa, kde vstupujeme z vnějšího prostoru do našeho intimního. Mezi nejčastější změny, které můžeme udělat, je například výměna rohožky, umytí hlavních vstupních dveří, neměla by chybět jmenovka a dobrá funkční klika. Důležitá je obecně také vůně domova. Existují hlavní dva energetické jevy v prostoru – je to únik energie a její přílišná kumulace. Ideálem je udržet energii v pohybu a aby byla plná výživy. Zákonitě platí, chceme-li něco nového dostat, je důležité dát pryč něco starého. Náš domov by  se neměl stát skladištěm nábytku ale mělo by to být místo s věcmi, které využíváme.

Pozor na sušené květiny

Stagnaci energie způsobuje nejen hromada zbytečného nábytku či extrémní množství věcí, ale způsobují ji i sušené květiny. Naopak, oživením mohou být čerstvé a živé květiny. Skrze rozmístění nábytku je důležité dodržet konkrétní zákonitosti. Je důležité hledat útulné, bezpečné a prostorné polohy ve všech místnostech. Prostor, který nás obklopuje, zároveň ovlivňuje i náš život a to, jak v něm fungujeme. Ideální volbou jsou údajně květiny se zakulacenými listy.

Nejdůležitějším faktorem, který často v našich domovech registrujeme, je nepořádek. Pokud s častým nepořádkem bojujete také, zkuste odstranit všechny formy nepořádku – odpadky, věci které jsou často na zemi nebo zbytečné množství dekorací. Je důležité myslet také na prostory, které nejdou vidět. Například prostory za lednicí, pod postelí nebo za skříněmi. Odborníci v oblasti Feng Shui často také radí zbavit se emocionálního nepořádku, například ve formě starých fotografií nebo věcí, které už pro vás nehrají důležitou roli.

K TÉMATU  Mužský hormon v ženském těle. Jak ovlivňuje zdraví a kondici?

Nepodceňte okna a osvětlení

Přijde vám, že typ oken a osvětlení nehraje zase až tak velkou roli ve vašem domově? Opak je pravdou. Okna by se měla údajně otvírat směrem ven a pokud máte v bytě závěsy, nezapomeňte je stáhnout ke stranám a pustit tak dovnitř světlo. Na noc je naopak důležité závěsy zatáhnout. Závěsy jsou mnohdy zdrojem prachu, je proto důležité je udržovat neustále čisté. Co se týče osvětlení, i tady existuje pravidlo sto lidí, sto názorů. Nicméně i umělé světlo ovlivňuje náš život a energii. Odborníci radí se vyhnout ostrému osvětlení a příliš obnaženým žárovkám. Tlumenější osvětlení je lepší volbou. Pozor také na populární LED osvětlení, které je sice úspornější, ale není vhodné pro naše zdraví.

Barvy jsou jako magie

Víte, jaké jsou nejoblíbenější čtyři barvy ve Feng Shui? Možná budete překvapeni, ale je to červená, bílá, černá a zlatá. Nicméně i tady platí, že by měl člověk volit především podle toho, při jaké barvě se cítí příjemně a uvolněně.

Zařízení pokoje, koupelny nebo jídelny

Obecně platí, že méně je někdy více. V obývacím pokoji je důležité dát na viditelná místa věci, ke kterým máme vztah a které v nás vyvolávají příjemné pocity. Pozor na výklenky a rohy, neproudí zde energie tak, jak by měla. Pokud už se jim nevyhnete, můžete to vyřešit rozmístěním lampy, rostlin nebo akvária. Nejlepší variantou, jak rozestavit nábytek, je postavit jej do takzvané křivky, kruhu nebo osmihranu.

Sedačka by například měla směřovat čelem ke dveřím. Jednotlivé kousky nábytku by k sobě měly sedět a jejich velikost by se neměla příliš lišit. Ústředním bodem obývacího pokoje by měl být například krb, který symbolizuje pohyb, skrze který proudí energie. V ložnici se například vyvarujte umístěním postele do linie s dveřmi a naproti není vhodné mít žádná zrcadla.

Jídelna by neměla být situována vedle vchodových dveří. Židličky pro hosty by měly být umístěny směrem ke dveřím. Jídelní stůl by měl okolo sebe mít dostatečný prostor k pohybu.

Kde se inspirovat?

Zajímají vás další principy a tipy v oblasti Feng Shui? Zkuste si přečíst knihu Osvoboďte se s Fengu Shui od Zuzany Adam. Dále doporučujeme například knihy Zbavte se nepořádku s feng-šuej v podání Karen Kingstonové nebo Velká kniha Feng Šuej od Pavla Plzáka. Na internetu existuje celá řada dokumentů a rad, jak na to. Zároveň existuje pro nadšenější publikum například Česká škola Feng Shui, kde můžete tuto oblast dokonce i studovat.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Anorexia nervosa tzv. anorexie je zahalená velkým množstvím stigmat, a třeba právě vás zajímá pravda. Jak nepříjemné je žít v těle anorektika, na kterého se okolí dívá skrz prsty? Uvažování člověka s mentální poruchou není jednoduché, a to včetně člověka trpícího anorexií.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.
Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
S příchodem chladnějšího ročního období se pulty supermarketů začínají plnit exotickými druhy ovoce. A vedle tradičního kaki, pomela a dalších podobných vynikajících kousků, nám svou střapatou hlavičku ukazuje také ananas. Věděli jste, že se jedná o spalovač tuků? Zejména po svátcích by proto neměl chybět ve vašem jídelníčku.
Vraťme se společně na hudební scénu, kde se jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček, Anna K, po dlouhých šesti letech vrátila s novým albem, které nese název "Údolí včel". Pro fanoušky to bylo dlouhé očekávání, a jejich trpělivost byla odměněna. To, co nám Anna K přináší na této desce, je nádherný návrat do světa hudby a zároveň připomínka toho, že tato zpěvačka má stále mnoho co nabídnout.
Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.
Proč společnost vnímá feminismus tak negativně? Má boj za rovnoprávnost žen v dnešní době ještě místo? Teď, když mají ženy volební právo, zdá se být mnohým lidem hlas feministek nadbytečný.
Chcete mít bronzovou pleť, ale smažení se na slunci není nic pro vás? Pak zkuste samoopalování! Samoopalovací přípravky dodají pokožce opálený vzhled bez pobytu na slunci.
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.

Výběr článků

Denisa Cziglová, známá z účasti v MasterChef Česko, zemřela ve věku 35 let po statečném boji s rakovinou. Během svého života se snažila pomáhat ostatním onkologickým pacientům a svoje zkušenosti sdílela v knize, aby podpořila ty, kteří čelí podobným výzvám. Vedle toho si vybudovala rodinu a žila plnohodnotný život.
Jiří Korn, ve svých 74 letech, obdržel čestné uznání na Cenách Anděl 2023, kde byl slavnostně uveden do síně slávy. Tento zpěvák a tanečník je známý svým jedinečným hlasem a působivými pohyby na scéně, stejně jako svým výrazným a někdy excentrickým smyslem pro módu, který se vyvíjel a transformoval během celé jeho kariéry.
O tom, že smartphony a sociální média posunuly fotografii na novou úroveň, není pochyb. Dnes už můžete mít krásné fotky, aniž byste znali všechny fígle profesionálního fotografa. Přesto, že se vám podaří zachynit pěknou fotku, originalitu ji jednoduše dodáte s pomocí filtru. Jak se s nimi pracuje?

Nepřehlédněte

Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek