Čtvrtek , 03. 07. 2025

Radomír

Proč se nechat očkovat proti chřipce?

S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky. Nejeden z nás má rýmu nebo kašel, nakazit se není nijak složité. Taková jízda přeplněným MHD je pro mnohé doslova noční můrou, vyhnout se prskajícím a smrkajícím lidem je téměř nemožné. V lepším případě se budete potýkat jen s lehkým nachlazením, v tom horším s chřipkou.
Očkování
S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky.

31. 10. 2024

Někdo ji označuje jen za silné nachlazení, se kterým není třeba si zase tolik lámat hlavu, opak je ale pravdou. Chřipka je virové onemocnění, které se rychle šíří a může vést i k těžkým komplikacím. A to hlavně u rizikových skupin se sníženou imunitou, mezi které řadíme seniory, osoby s chronickým onemocněním, malé děti a těhotné ženy.

Když se řekne chřipka

Chřipka je virové onemocnění, které vyvolávají viry chřipky A, B a C. Napadají horní i dolní cesty, šíří se kapénkovou infekcí a bránou vstupu do organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky. Onemocnění začne náhle a projevuje se bolestmi hlavy, horečkou, schváceností, dýchacími obtížemi a bolestmi svalů.

Víte, že virus přežívá až 14 dní, takže se můžete nakazit nejen přímým kontaktem s nemocným, ale i prostřednictvím kontaminovaných předmětů?

Očkování
S příchodem podzimu a sychravého počasí, které ho charakterizuje, se každý rok zvyšuje i riziko výskytu chřipky.

Prevence je nejlepší lék

Nejlepší ochranou proti chřipce je prevence, která může spočívat v dostatečném příjmu potřebných vitamínů a minerálů, otužování i očkování. Vitamíny a minerály do těla můžete dostat stravou i prostřednictvím doplňků stravy, vsadit můžete i na vitamínové infuze, které obsahují vysokou dávku vitamínů. A očkování proti chřipce?

Dospělým a starším dětem se aplikuje 1 dávka vakcíny proti chřipce, mladším dětem a ohroženým skupinám jsou podávány v některých případech 2 dávky v intervalu 4 týdnů. Ideální je absolvovat očkování před začátkem chřipkové sezóny, která u nás většinou probíhá mezi prosincem a březnem.

Imunita po očkování trvá 6 měsíců až 1rok, jelikož se ale virus chřipky neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat. A proč to vůbec dělat?

  1. Očkování chrání vaše zdraví a minimalizuje riziko, že chřipkou opravdu onemocníte. Pokud k tomu přesto dojde, mívá nemoc mírnější průběh a riziko komplikací je výrazně nižší.
  2. Chráníte lidi kolem sebe, a to nejen ty doma, ale i jinde. Stále jsou mezi námi tací, kteří by se nechali naočkovat rádi, ale z nějakého důvodu nemohou.
  3. Pomáháte také snížit množství virů, které cirkulují ve společnosti.
Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Přemýšlíte nad tím, co za rostlinku si vypěstujete? Nechcete nic extrémně náročného, na druhou stranu požadujete, aby byla přínosná a ku prospěchu? Za zvážení stojí pepřovník, což je rostlina, která vám bude plodit vlastní pepř! A jelikož je pepř součástí prakticky jakéhokoli jídla, určitě stojí právě tato rostlina za vyzkoušení. Otázkou ale zůstává, jak na pěstování pepřovníku? Pojďme si záhadu společně rozlousknout!
Práce na zahradě je úplně jiná úroveň štěstí a spokojenosti. Pro některé lidi je zahradničení mnohem víc než jen koníček. Není to jen o dřině a potu, zahradničení také pomáhá stabilizovat vaši náladu a zdraví. Příroda a lidé jsou spolu propojeni, je důležité trávit čas v těsném kontaktu s přírodou, protože má velký vliv na naše zdraví. Pokud jste se snažili práci na zahradě vyhýbat, máme pro vás 10 dobrých důvodů, proč byste zde měli trávit co nejvíce času.
Dřevo je dokonalý materiál, který přidává rovnováhu, útulnost a eleganci prakticky do každého interiéru, a to jak v moderním, tak klasickém stylu. Po staletí se používá jako základní stavební materiál nábytku, přestože bývá teď často nahrazováno imitacemi. Vraťte se ke kořenům a sáhněte po kusu dřeva v jeho ryzí podobě. Využít část kmene stromu jako konferenční stolek je velice netradiční nápad, výsledek je ale jedinečný.
Dušičky, tedy Památka zesnulých, vychází na pátek. 2. listopad je den, kdy navštěvujeme hroby. V zámoří má trochu veselejší nádech a slaví se už 31. října. Tradice je jedna věc, ale všechna ta výzdoba vypadá skvěle! Následující video ukáže 23 rychlých tipů na tu pravou halloweenskou dekoraci.
Přemýšleli jste někdy nad tím, že začnete cvičit? Chtěli byste mít jakýkoli pohyb, ale nemůžete se k tomu prostě dokopat? Pokud ano, pak pokračujte ve čtení! Tento článek bude pro vás velkou motivací, proč s pohybem začít! Jak vám může změnit život doslova k nepoznání...
Každý rodič má vůči svému potomkovi vyživovací povinnost. A tato povinnost nemizí ani v případě rozvodu. Spousta rodičů tak přispívá na své dítě, i přesto, že spolu již nesdílí jednu domácnost a dítě je ve střídavé, nebo výhradní péči druhého rodiče. Jenomže co dělat, když bývalý partner přestane posílat alimenty? Zjistili jsme to pro vás.
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Obujte si své Manolo Blahnik, protože holky jsou zpět. Druhá série „A jak to bylo dál...“ je stále v našich myslích (díky návratu Samanthy Jones), ale už teď se nemůžeme dočkat, jaké nové drama třetí série přinese.
Proti chřipce se můžete dát očkovat a v případě, že nemoc propukne, lze vsadit na běžně prodávaná syntetická léčiva. Zkusit ale můžete bylinky i sílu přírody.
Každou sezónu objevíme trend, který zužitkujeme také v dalším roce. Pojďme se proto podívat, co z trendů letošního léta oblečeme také příští rok.
Každý člověk má nějaké zlozvyky, a zatímco některé vadí spíše okolí, jiné mohou vadit člověku samotnému. Jedním z nich jsou pocuchané nervy, které lze definovat jako neustálé vytáčení se kvůli každé drobnosti. Jelikož tato nemilá vlastnost ničí vzájemné vztahy, je dobré vědět, jak s problémem zatočit. Možností je víc než dost.

Výběr článků

Sladkou chuť miluje většina z nás už odmalička. Ostatně kdo by neměl rád chutné bonbónky, dortíčky nebo třeba sušenky. Ale upřímně – cukr je jed, a přestože nám chutná, ve finále nám škodí. A představa, že se za pár let budeme bahnit v obezitě, trpět srdečním onemocněním nebo si píchat inzulín, není zrovna lahoda. O důvod víc, proč si navyknout na život bez cukru. Jenže, jak na to?
Lucie Bílá dnes slaví 59. narozeniny. Zpěvačka, která se narodila v Otvovicích u Kladna, patří už desítky let mezi nejvýraznější osobnosti české hudební scény. Na kontě má rekordních 21 Zlatých slavíků a kromě hudby se věnuje i divadlu, kde vede vlastní scénu v Praze.

Nepřehlédněte

Kauza brutálního týrání malého jezevčíka, na kterou na sociálních sítích upozornila podnikatelka Erika Eliášová, vyvolala v České republice obrovskou vlnu rozhořčení. Případ odhalil nejen neuvěřitelnou krutost páru, který psa utýral, ale také poukázal na slabost zákonů týkajících se ochrany zvířat. Sociální sítě hrály klíčovou roli v šíření tohoto příběhu, který znovu otevřel diskuzi o potřebě tvrdších trestů pro pachatele těchto nelidských činů.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek