Někdo ji označuje jen za silné nachlazení, se kterým není třeba si zase tolik lámat hlavu, opak je ale pravdou. Chřipka je virové onemocnění, které se rychle šíří a může vést i k těžkým komplikacím. A to hlavně u rizikových skupin se sníženou imunitou, mezi které řadíme seniory, osoby s chronickým onemocněním, malé děti a těhotné ženy.
Když se řekne chřipka
Chřipka je virové onemocnění, které vyvolávají viry chřipky A, B a C. Napadají horní i dolní cesty, šíří se kapénkovou infekcí a bránou vstupu do organismu je výstelka nosohltanu a oční spojivky. Onemocnění začne náhle a projevuje se bolestmi hlavy, horečkou, schváceností, dýchacími obtížemi a bolestmi svalů.
Víte, že virus přežívá až 14 dní, takže se můžete nakazit nejen přímým kontaktem s nemocným, ale i prostřednictvím kontaminovaných předmětů?
Prevence je nejlepší lék
Nejlepší ochranou proti chřipce je prevence, která může spočívat v dostatečném příjmu potřebných vitamínů a minerálů, otužování i očkování. Vitamíny a minerály do těla můžete dostat stravou i prostřednictvím doplňků stravy, vsadit můžete i na vitamínové infuze, které obsahují vysokou dávku vitamínů. A očkování proti chřipce?
Dospělým a starším dětem se aplikuje 1 dávka vakcíny proti chřipce, mladším dětem a ohroženým skupinám jsou podávány v některých případech 2 dávky v intervalu 4 týdnů. Ideální je absolvovat očkování před začátkem chřipkové sezóny, která u nás většinou probíhá mezi prosincem a březnem.
Imunita po očkování trvá 6 měsíců až 1rok, jelikož se ale virus chřipky neustále mění, je vhodné očkování každý rok opakovat. A proč to vůbec dělat?
- Očkování chrání vaše zdraví a minimalizuje riziko, že chřipkou opravdu onemocníte. Pokud k tomu přesto dojde, mívá nemoc mírnější průběh a riziko komplikací je výrazně nižší.
- Chráníte lidi kolem sebe, a to nejen ty doma, ale i jinde. Stále jsou mezi námi tací, kteří by se nechali naočkovat rádi, ale z nějakého důvodu nemohou.
- Pomáháte také snížit množství virů, které cirkulují ve společnosti.