Úterý , 22. 04. 2025

Evžénie

Zahoďte předsudky a zkuste to: Proč byste měli pít šťávu z brambor?

Brambory si umíme představit jako přílohu prakticky k čemukoli. Dáváme si je vařené ve slupce i bez, milujeme je v podobě bramborové kaše, někdy dostaneme chuť na brambory pečené v troubě.
šťávu z brambor
Bramborový „džus” má mnoho zdravotních benetifů.

08. 08. 2022

Uvařené nebo upečené brambory jíme často a přijde nám to naprosto normální. Co ale syrové brambory? Ty už by do pusy jen tak někdo nedal. A už vůbec by vás nenapadlo pít šťávu z brambor, že? A to je škoda!

Sníst syrové brambory? Ne, díky!

Pokud by vám někdo řekl, abyste si dali syrový brambor, pravděpodobně byste se na něho podívali s hodně udiveným výrazem ve tváři. Přitom se konzumace syrových brambor, potažmo klidně jen šťávy z brambor, pojí s několika zdravotními přínosy. Proč bychom měli zahodit předsudky a vyzkoušet šťávu z brambor?

Šťáva z brambor přináší více výhod, než si umíte představit

Syrové brambory jsou nabité odolným škrobem – typem škrobu, který vaše tělo nestráví ani nevstřebá. Používá se ale k zajištění energie pro vaše střevní bakterie. Přidání rezistentního škrobu do vaší stravy je spojeno s řadou potenciálních zdravotních výhod – může snižovat hladinu cukru v krvi, zlepšovat citlivost na inzulín a udržovat pocit sytosti, což pomáhá při hubnutí.

Jak si připravit šťávu z brambor?

A) Pokud máte po ruce odšťavňovač, budete to mít jednodušší – zkrátka brambory odšťavníte a je to.

B) Pokud nemáte odšťavňovač, brambory oloupejte a nastrouhejte na struhadle. Nechte brambory chvíli vypotit a poté šťávu z nich vymačkejte přes čistou utěrku.

Šťávu můžete vypít samotnou, pokud vám to ale nepůjde přes pusu, pak si ji můžete smíchat s nějakou další zeleninovou šťávou – například šťávou z mrkve nebo červené řepy.

brambory
Brambory jsou takový malý zlatý poklad.

Jak často šťávu z brambor pít?

Šťávu z brambor můžete pít klidně každý den, vašemu tělu rozhodně neublíží. Doporučujeme ji pít každé ráno před snídaní a klidně i večer, cca 2-3 hodiny před spaním.

Podpora trávení i prevence proti rakovině

Rezistentní škrob se také přeměňuje na butyrát – důležitou mastnou kyselinu s krátkým řetězcem, která může zlepšit trávení. Butyrát také může potlačit zánět v tlustém střevě a blokovat růst buněk rakoviny tlustého střeva. Aby toho nebylo málo, butyrát může snížit příznaky syndromu dráždivého tračníku, včetně nadýmání a bolesti žaludku.

K TÉMATU  Slibujeme si od nich příval energie, na zdraví se neohlížíme: Jak nám energy drinky škodí?
brambory
Brambory jsou běžně dostupné, ale rozsah jejich využití teprve objevujeme.

Zásoba vitamínu C

Syrové brambory sice obsahují méně kalorií a sacharidů, také méně bílkovin než uvařené brambory. Navíc nabízejí i o něco méně draslíku a vitamínu B6. To všechno ale dokážou kompenzovat opravdu velkým množstvím vitamínu C, který působí jako antioxidant a hraje roli ve všem, od produkce kolagenu po imunitní funkce.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Superpotraviny jako výživový hit. Nejezte exotiku, využijte domácí zdroje

Chcete opravdu silný antioxidant s vitaminem C? Vyzkoušejte toto zázračné ovoce

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vlastnoručně vyrobený módní doplněk? Praktická háčkovaná kabelka vypadá šmrncovně a až jí opatříte zapínáním a crossbody popruhem, nikdo vám neuvěří, že je to vaše práce!
Jak probíhá první schůzka se mnou? Jaké nástroje mají moji klienti k dispozici, aby na sobě mohli začít pracovat? V jakých oblastech života vám Emoční rovnice pomohou? Dočtete se, jak se Nela cítila, co jí první koučink přinesl a co ji překvapilo.
Kuchyňský bar je někdy chápán jako náhrada za jídelní stůl v malých bytech. Pravda ale je, že klasické sezení u jídla nic nenahradí. Takže naopak, pokud máte prostor a můžete si kromě stolu dovolit i bar, potěšíte jím každou návštěvu. Navíc je bar dobrý pro optické oddělení kuchyně od obývacího prostoru. Další variantou je potom samostatný bar ve sklepě nebo spodním patře domu, kde můžete vytvořit malou klubovnu.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  
Pro podklady na tento článek nemusíme sahat hluboko do kapsy, vždyť přece katastrofické filmy se často natáčejí právě na základě skutečných událostí. Ke každé události se pak přirozeně přidá malé nebo velké množství fikce a divák se může těšit na fascinující a zároveň strašidelný koktejl. Hollywoodští filmaři jsou na takové trháky přímo odborníci, a proto se nechte strhnout ojedinělými snímky, které by za žádnou cenu neměly ujít vaší pozornosti!
Opravdu to není problém jen nás, obyčejných smrtelníků. I celebrity mají občas problémy s váhovými výkyvy, jen mají tu smůlu, že jsou všem na očích. A tak se musejí vypořádat nejen se změnou velikosti oblečení, ale i s komentáři fanoušků. A ne vždy je to příjemné.
Posledním filmem režiséra Juraje Jakubiska a jeho rozloučením s diváky bude výpravná a očekávaná Perinbaba a dva světy, pokračování Jakubiskovy legendární pohádky Perinbaba. Perinbaba a dva světy vstoupí v Česku a na Slovensku do kin 7. prosince 2023
Každý rodič se řadí mezi nějaké rodičovské typy. Ke kterým patříte vy?
Ještě jste neměli příležitost vyzkoušet arganový olej na vlastní kůži, respektive vlasy? Tak to je nejvyšší čas to napravit. Právě teď, když slunce svítí ostošest, vám hřívu ochrání před jeho škodlivými paprsky. Poklad s oříškovou vůní toho ale umí mnohem víc!
Občas si stěžujeme na přebytečná kila, ale spousta z nás není ochotná s tím něco udělat. Pokud jste spokojená, je to v pořádku. Pokud si ale myslíte, že je to nemožné, inspirujte se těmito proměnami!
Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?

Výběr článků

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková. Smutnou zprávu oznámil kameraman Václav Duchek. Herečka zesnula v noci na sobotu v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Příčinou úmrtí byl dlouhodobý boj s Alzheimerovou chorobou.
Mileniálové jsou prý rozmazlená generace, která nemá ráda závazky, zato má vysoké ambice. Veškerý volný čas tráví na mobilu a vyhýbají se sexu. Jak je na tom, ale předchozí generace X? Mají si co vyčítat?
Ačkoliv si nikdy nemůžeme být jistí, co nový rok konkrétně přinese, jedno je nad slunce jasné - vždy se můžeme těšit na nové (nebo někdy znovuobjevené) trendy nejen v oblékání, líčení, bydlení, ale třeba také v gastronomii. A jaké food trendy nás čekají v letošním roce? Pojďme je prozkoumat.

Nepřehlédněte

Naši dva redaktoři, Mirek a Verča, zkusili zdokonalit svou angličtinu pomocí Skype lekcí. Kde našli lektory?
Co říkají hvězdy na týden od 7. do 13. dubna 2025? Horoskop pro všechna znamení odhalí, kde čekají příležitosti, na co si dát pozor a jak nejlépe využít aktuální energii planet.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek