Neděle , 20. 04. 2025

Marcela

7 důvodů, proč bychom měli pravidelně číst?

Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
číst
Proč bychom měli číst? Už jen proto, že kniha vypadá lépe než mobil.

30. 05. 2022

Četba neslouží jen k ukrácení dlouhé chvíle, nebo abychom se ponořili do příběhu, který bychom třeba samy rádi zažili. Číst znamená prožívat. Čtení nás pozitivně ovlivňuje i jinak.

Čtením získáváme empatii

Mnohým ženám, ale i mužům, empatie zkrátka chybí. Nedokážou se vcítit do kůže druhých, a tak mnohdy reagují nepřiměřeným nebo nevhodným způsobem. Čím víc ale budeme číst, tím lépe a rychleji se do druhého člověka vcítíme.

číst
Ztrácíme empatii, kterou nám ale knížky dokážou vrátit.

Z knih plyne spoustu ponaučení, dostáváme se díky příběhům do situací, které bychom možná sami nikdy neprožili. Učí nás uvědomovat si, jak se druzí k ostatním chovají a jak bychom se měli nebo neměli chovat my sami. Z knih si vštěpujeme cenné poznatky, které snadno uplatníme v každodenním životě.

Kdo v životě nepřečetl jedinou knížku, má obrovskou nevýhodu. Anebo žije tak bohatým životem, který mu vydá za padesát knih ročně. Ale takových lidí je dozajista méně než těch, kteří žijí život obyčejný, jen s občasným vzrušením a adrenalinem, případně s pár vyhrocenými situacemi ročně. Čtěte, bude z vás lepší člověk.

Rozšiřujeme si slovní zásobu

A to jak v psané, tak mluvené formě. Díky pravidelnému čtení mluvíme spisovněji, obratněji, a také květnatěji. To samé by se dalo říct o psaní. Porovnáte-li psaný text člověka s velkou slovní zásobou a s malou, rozdíl bude patrný na první pohled. Nejenže člověk, který čte, bude psát stylisticky lépe a bez gramatických chyb, ale také bude věty úplně jinak skládat.

Ostatně kdo za každou druhou nebo třetí větou používá „Voe“ a „Eeee“, lze o něm říci, že nejspíš hledá vhodné slovo, ale nenachází ho, a tak použije ta slova a citoslovce, na které je zvyklý. Ale nepůsobí to dobře. S přáteli sice můžete mluvit, jak chcete, ale když mluvíte se svým nadřízeným, kolegy v práci nebo s kýmkoliv jiným ve společnosti, některá slova se hodí nechat stranou.

A jak nejlépe se v mluvě vycvičit? Samozřejmě prostřednictvím knih. A tím nemáme úplně na mysli komiksy a obrázkové knihy určené pro děti.

K TÉMATU  Nový rok ve znamení investování. Knihy, které vás dovedou k bohatství

Jsme chytřejší

Z knih, ač třeba klidně beletristických, se dozvíte spoustu nových informací a postřehů. Pokud čtete non-fiction knihy a knihy odborné, pak je skutečně pravdou, že jste s každou knihou chytřejší a chytřejší. Jenže to nejde tak úplně samo. Co čtete, samozřejmě musíte i vnímat.

Je pochopitelné, že si nezapamatujete všechno, ale i když vám v hlavě ulpí jen pět nebo deset procent informací, máte vyhráno. Navíc kdo čte, nemá problém se s lidmi bavit ani ve zcela neznámé společnosti. Hovory o počasí už jsou dávno pasé, lepší je začít konverzaci nějakým lepším tématem, například o knihách, anebo o tom, co jste se zrovna nedávno dočetli v Attenboroughově knize o klimatických změnách.

Lépe se soustředíme

Máte problém se soustředěním? Pak si můžete zajít do lékárny pro vhodné doplňky stravy. Anebo… sáhněte po knize. Film ani seriál vás soustředění nenaučí, ale kniha, zejména tehdy, pokud vás skutečně zaujme, ano. Pak už jde soustředění samo, a to se vám v životě může hodit. Nejenom při práci, ale například i při meditaci nebo józe. Když budete číst, vše co děláte bude díky tomu efektivnější, bude vám to trvat méně času, a také budete mít ze spousty činností lepší požitek.

Rozvíjíme si představivost

I představivost se v obyčejném každodenním životě hodí. Lidé bez představivosti jsou nudní, nenápadití a neoriginální. Když si fantazii pravidelně rozvíjíme, jsme pak kreativnější, máme lepší nápady, a také nám pomáhá s lepší organizací času.

číst
Čtení rozvíjí vaši fantazii a představivost. Každý denně tolik dobrodružství neprožíváme.

Četba zahání stres

Jste často ve stresu? Každý den se budíte se svíravým pocitem v žaludku a tlakem na hrudi? Máte pocit, že nic nestíháte, a že na vás všechno padá? V tom případě je vždycky prospěšné sáhnout po dobré knize, která vás dokáže odpoutat od všednodenního života a aspoň na půl hodiny denně se do příběhu pořádně ponořit. Uvidíte, že pak se na všechno budete dívat s odstupem a nic už vám nebude připadat tak tragické.

K TÉMATU  Dovolené all inclusive vs. Self-Catering: Najděte svou dokonalou dovolenou

Pokud si vyšetříte na čtení půlhodinu ráno po probuzení a půlhodinu před spánkem, je to ideální varianta. Ale samozřejmě chápeme, že je to pro někoho spoustu času. Proto si zkuste ráno číst alespoň pět až deset minut a postupně třeba čtení přidávejte.

Skutečně je četba stejně účinná jako například meditace. Je jedno, jestli čtete motivační literaturu nebo horor. Každý z nás má rád něco jiného a číst můžete, co chcete, co vám dělá dobře a u čeho se dokážete soustředit.

Kniha vypadá lépe než telefon

Spousta z nás si čte i v městské hromadné dopravě. A držet v rukou knihu vypadá mnohem lépe, než když koukáme do telefonu. Tím totiž moc nepomáháme ani naší psychice. Na telefonu jsme většinou hlavně kvůli sociálním sítím, sledujeme druhé a jejich životy a přemýšlíme nad tím, jak je možné, že někdo každé ráno tráví v kavárně při dobré snídani a každý druhý měsíc je u moře, zatímco my se celý rok lopotíme v práci a neušetříme si ani na víkend strávený na Šumavě. Jde ale jen o úhel pohledu. Sociální sítě v žádném případě realitu neukazují ani neodráží, knihy ano. Sice může být smyšlená, ale vždycky je v ní víc reality než ve všech sociálních sítích dohromady.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Romantické knihy pro teplé jarní večery

5 nejlepších knih na velikonoční dovolenou

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
Firemní večírky, svatby, narozeninové oslavy nebo rande. Vybrat správné oblečení pro tu kterou příležitost, je samo o sobě dost obtížné.
Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Eva Pilarová, jedna z nejvýraznějších osobností české hudební scény, by dnes oslavila 85. narozeniny. Její kariéra, která začala v divadle Semafor a pokračovala spoluprací s takovými legendami jako Karel Gott nebo Waldemar Matuška, se nesmazatelně zapsala do historie naší pop-music. I když její hvězda zářila nejjasněji v 60. a 70. letech, Pilarová zůstává ikonou, která ovlivnila generace posluchačů.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Lyžování není jen o dovednostech na svahu, ale také o tom, jak se cítíte ve svém oblečení. Správně vybrané vrstvy jsou klíčové pro váš komfort, tepelnou regulaci a pohyblivost při lyžování. Abychom vám pomohli vybrat to nejlepší dámské lyžařské oblečení, přinášíme vám několik tipů a doporučení.
Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková. Smutnou zprávu oznámil kameraman Václav Duchek. Herečka zesnula v noci na sobotu v sanatoriu v Mníšku pod Brdy. Příčinou úmrtí byl dlouhodobý boj s Alzheimerovou chorobou.
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?
Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
Zubní nit jste nepoužila ani nepamatujete? Často se stresujete i kvůli naprostým banalitám? Pokud vás navíc neužije ani na pravidelnou fyzickou aktivitu, vaše srdce vyloženě trpí. Co všechno se vám kvůli tomu může stát?
Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!

Výběr článků

Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.
Pokojové rostliny jsou pro mnoho zahradnic a zahradníků velké téma, hlavně teď v zimě. Běžně totiž pěstujeme i květiny, které pocházejí z úplně jiného podnebného pásu, a tak jim české podmínky příliš nesvědčí. Tím spíše, že jsou pěstovány v interiéru, kde je obvykle stálá teplota kolem dvaceti stupňů bez ohledu na roční období. Ani vlhkost v bytě obvykle není taková, jakou by různé druhy rostlin potřebovaly.
Štědrovečerní večeře u nás už není jen kapr a bramborový salát, přestože tato kombinace dominuje. Češi stále více experimentují. Pokud letos chcete také změnu, nechte se inspirovat tradicemi z jiných zemí světa.

Nepřehlédněte

Proslavila se coby Krasomila v pohádce "Pyšná princezna", aktuálně ale září coby Agatha Christie. Kvůli slavné autorce detektivek se Alena Vránová po delší době opět objevila ve společnosti. A vypadá fantasticky! „Je to audiokniha, do níž se posluchači mohou zanořit a báječně se v ní zabydlet. Jedinečná Alena Vránová věkem, výrazem, expresí vzpomínek kopíruje živost Agathy Christie, její stále přítomný nadhled, lehkou ironii, sarkasmus a zvláštní umanutost,“ uvedla odborná porota na adresu absolutního vítěze cen Audiokniha roku 2023, kterým se stal "Vlastní životopis" Agathy Christie.
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek