Předmanželská smlouva znamená společné nebo oddělené jmění
Termín předmanželská smlouva v českém právním řádu nenajdete. Podle občanského zákoníku jde o majetek budoucích nebo stávajících manželů. Protože takovou smlouvu můžete uzavřít před vznikem manželství, ale také kdykoli v manželství.
Vhodná úprava majetkového vypořádání je především tehdy, když jsou poměry snoubenců nevyvážené. Například žena vlastní prosperující firmu, zatímco muž je slibným IT vývojářem, ovšem prozatím s běžnou výplatou. V takovém případě je vhodné uzavřít smlouvu o oddělení jmění, nebo jeho zúžení. Může se do budoucna stát, že manželčina firma zkrachuje a IT vývojář vydělá stamilióny na počítačové hře. Pokud by měli společné jmění, mohou být dluhy vymáhány i z výdělku manžela. Jestliže bude jmění oddělené, výdělku manžela se neúspěch manželčiny firmy nemusí dotknout.
Co smlouva vyřeší
V majetku manželů existují dvě hlavní kategorie. Tzv. zákonný majetkový režim mají všichni manželé, kteří se vzali a žádnou smlouvu neuzavřeli. Vzniklo společné jmění manželů (SJM) a to obsahuje veškerý majetek, který manželé po svatbě nabyli. A patří sem i dluhy. Do SJM nepatří pouze majetek, který slouží osobní potřebě a majetek nabytý děděním a darem.
Druhou kategorií je smluvený majetkový režim. Ten může být buď naprosto oddělený, takže po svatbě bude mít každý dál svůj vlastní majetek a svoje dluhy. Nebo může být jmění společné, ale zúžené nebo rozšířené.
Zúžené jmění je vhodné například tehdy, když se jeden z manželů rozhodne během manželství podnikat. Aby se předešlo nepříjemnostem při investicích do podnikání, může se jmění zúžit tak, že si manželé vyčlení částku, která je určena k podnikání, a o celou plánovanou firmu zúží společné jmění. Ale budou mít dál spolu například dům, auto a další.
Rozšířené jmění se používá tehdy, když má jeden z manželů před svatbou majetek, který chce, aby oba užívali společně. Může jít například o zděděný činžovní dům. Dědictví do společného jmění zákonem nepatří, ale je možné je právě o to rozšířit.
Nechte smlouvu zapsat do veřejného seznamu
Smlouva o majetku musí být sepsána formou notářského zápisu. Právníci doporučují nechat ji zároveň zapsat do Seznamu smluv o manželském majetkovém režimu. Není to sice povinné, ale je to výhodné. Instituce, s nimiž jednáte, například banka při půjčce apod., jsou povinny si tyto informace vyhledat a vy nemusíte stále někde smlouvu předkládat a dokazovat její existenci.
Je předmanželská smlouva dobrou ochranou před dluhy?
Jestliže se jeden z partnerů za trvání manželství zadluží, budou bez předmanželské smlouvy muset tyto dluhy splácet oba manželé. Výjimkou podle občanského zákoníku je, když dluhy nadělá jeden z manželů bez souhlasu toho druhého a půjčené peníze nebyly použity na společnou domácnost.
Ovšem výklad občanského zákoníku z roku 2014 smlouvu o odděleném jmění znejistil. Odborníci se shodují, že bude trvat minimálně deset let, než se náhled na problematiku sjednotí a ujasní. Takže nyní je na soudu, zda ke smlouvě o odděleném jmění v případě exekuce přihlédne či ne. Jestliže ji například uzavřete v době, kdy jeden z vás začal podnikat, může to být u soudu vykládáno jako účelové jednání a v případě dluhů může být do exekuce zahrnut i majetek, který byl smlouvou oddělen.
Proto se doporučuje v případě, že jeden z manželů vlastní například značný majetek získaný před manželstvím, zřízení svěřenského fondu, jehož majetek je exekučně nepostižitelný.