Pondělí , 12. 05. 2025

Pankrác

Pravda o zpracování zeleniny. Je nejzdravější syrová? Platí to jen o některých druzích! Která zelenina je lepší uvařit?

Jak často nemáte chuť v mrazivých dnech na salát, a přesto si ho dáte. Přece musíte pamatovat na své zdraví a zkonzumovat každý den tu správnou dávku zeleniny. Bude vám ale vaše tělo vděčné, když ho budete v zimě zásobovat syrovou zeleninou? V jakých případech je zpracování zeleniny vhodnější?
Kdy je zpracování zeleniny ještě vhodnější pro vaše zdraví?
zdroj: 123RF.com

28. 01. 2019

Podle odborníků vám tělo odpoví spíše sníženou imunitou, která může vést k různým typům chřipkových onemocnění. Navíc, látky obsažené v některé zelenině se více rozvinou teprve po tepelné úpravě. Takže nebojte se a zeleninu vařte, duste, pečte.

Italští vědci i čínská medicína přinesli zajímavé zjištění

Již před více než deseti lety proběhl na univerzitě v Parmě výzkum zabývající se maximální využitelností živin ze zeleniny. Vědci zjistili, že vaření ve vodě a páře udržuje obsah antioxidantů v zelenině stejně vysoký, jako v zelenině syrové. U brokolice dokonce vaření v páře zvýšilo obsah rostlinných sloučenin, které mají protirakovinné účinky. V čínské medicíně se učí, že jídlo má na náš organismus termický efekt. Takže když je zima, měli bychom tělo spíše zahřívat. Pokud budeme v chladném počasí konzumovat chladné potraviny a tekutiny, budeme spotřebovávat více energie na to, abychom se zahřáli, a tudíž si budeme oslabovat imunitní systém. A to platí i pro zeleninu. V létě si dosyta dopřejte listové saláty, nebo saláty z čerstvých okurek, paprik, rajčat a další sezónní zeleniny. V zimě se zaměřte na jinou zeleninu, a nebo tu svou oblíbenou využijte jiným způsobem.

Salát a okurku syrovou, mrkev a brokolici jako teplou přílohu

Mnoho druhů zeleniny využije vaše tělo více, když je tepelně upravíte. Nejen že je stravitelnější, ale také dojde k uvolnění některých vitaminů a antioxidantů, například lykopenu, který chrání lidské buňky, tkáně a orgány. Lykopen obsahují například rajčata a papriky a po uvaření je až pětkrát využitelnější, než v syrovém stavu. Lepší tepelně upravená je také prakticky veškerá kořenová zelenina, mrkev, zelí, brokolice, cibule, špenát nebo červená řepa, která je přímo elixírem zdraví.

Vařená, dušená, grilovaná

Úprava zeleniny by měla být šetrná, aby vám na talíři neskončila rozvařená hmota. Nejlepší je vaření v páře, krátké podušení, pečení, restování nebo grilování. Nebojte se využívat zmrazenou zeleninu. Někteří mají tendenci považovat ji za náhražku čerstvé, ovšem když je zmrazená okamžitě po sklizni až na -18 °C, zůstane jí její typická chuť a dostatek vitaminu C. U některých druhů navíc získáváte jen čistou zeleninu bez odpadu. To platí například pro brokolici či květák, kde košťál, který z čerstvého plodu odstraníte, často tvoří i třetinu obsahu.

K TÉMATU  Domácí sladkokyselá zeleninová směs, která vydrží celou zimu

Fermentovaná zelenina je v zimě ideálním doplňkem

Jestliže budete mít chuť na něco syrového, dejte přednost tzv. pickles, neboli kysané, či fermentované zelenině. V poslední době je velmi populární například korejské kimči, ovšem bohatou zásobárnou vitaminu C a dalších prospěšných látek je obyčejné kysané zelí.

 

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Žena a kariéra? Ve vedení státních firem v Česku bylo podle údajů z roku 2018 pouze patnáct vrcholových manažerek. Manažerů oproti tomu ve stejném období pracovalo v těchto firmách 174. Má to několik důvodů. Jedním z nich jsou i předsudky, které musíte jako top manažerka překonávat.
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.
Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Bolesti zad jsou velkým problémem naší populace. Mají mnoho příčin. Od špatného a dlouhodobého sezení, přes špatné držení těla, až po přetěžování, nebo třeba špatné matrace na našich postelích.
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Podzim je tady. Cítíme to nejen ve vzduchu, ale také to vidíme - listy stromů se začínají zbarvovat a okenní parapety opouští letní rostliny, které je třeba zazimovat. Jelikož jsou nyní okenní parapety prázdné, je načase je něčím oživit. Pojďme si zmínit několik rostlin, které vydrží i chladné podzimní dny.  
Tak ještě asi před deseti lety mělo vyhledávání partnera na internetu špatnou pověst. Ženy se bály, že inzeráty na seznamkách zadávají pouze zoufalci nebo muži, kteří touží po nezávazném sexuálním vztahu. Doba se však změnila. Internetové seznamky jsou dnes uznávaným seriózním způsobem, jak najít toho pravého. Šance je tedy vysoká.
Přemýšlíte o novém umyvadle do koupelny? Co si zvolit umístění na desku. Tento retro prvek nechává vzpomenout na časy, kdy stál v koupelně na skříňce smaltovaný lavor. Umyvadlo na desku otevírá neuvěřitelné možnosti pro originální řešení. Nevěříte? Podívejte se do naší galerie.
Vždycky jsem byla tak trošku rebel, do vztahů jsem se úplně nehrnula, závazků jsem se obávala vždycky. Dospěla jsem ale postupně do stavu, kdy mi došlo, že to tahle nemůžu a nechci dělat celý svůj život. Mám partnera už tři roky, on by se rád posunul dál a bydlel se mnou. Ale i přesto, že ho miluji, začínám někde uvnitř sebe couvat. Nevím, zda jeho nátlak ustojím.
Na Vánoce zařizujete kromě dárků ještě dekorace. Inspirujte se jednoduchými nápady. V hlavní roli jsou svíčky, světýlka a nějaký přírodní materiál.
Domácí zvířata jsou pro radost. Kočky občas tropí všechny ty věci, na které jsme zvyklí. Snaží se nacpat do každé tašky, loví svůj stín nebo odraz v zrcadle, a jsou zvědavé a chtějí všechno zkoumat. Zaručeně vás pobaví!
Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.

Výběr článků

Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!

Nepřehlédněte

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Nejběžnější příčinou lupů je seboroická dermatitida nebo někdy nazývaná seborrhea. Suchá pokožka, citlivost na specifické vlasové produkty a kožní podmínky, jako je ekzém nebo lupénka, mohou zvýšit náchylnost k tvorbě lupů. Rovněž se věří, že běžná houba malassezia může být spouštěčem. Jak na lupy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek