Nejste sama. Měnit obor je běžné
Přiznala jste si, že vás vaše práce nebaví. Možná jste si vysnila práci, kterou byste ráda dělala. Ale bojíte se o ní víc než uvažovat. Nebo si ani neumíte odpovědět na otázku, jaké povolání byste vlastně chtěla dělat. Jen víte, že to současné vás nenaplňuje. Nemějte obavy, nejste v tom sama. Mnoho lidí zjistí až v pokročilejším věku, že vlastně vykonávají profesi už jen z rutiny. Že je nenaplňuje, neobohacuje. A dokáží začít něco úplně nového. Jestliže máte alespoň představu, jakému oboru byste se chtěla věnovat, máte to jednodušší.
Nepodceňujte vzdělání. Vysněnou práci najdete dříve
Pokud potřebujete pro danou práci speciální vzdělání, začněte se rozhlížet. Stačí zadat slovo „rekvalifikace“ do internetového vyhledávače. V současné době se nabízí nepřeberná spousta certifikovaných školení, rekvalifikačních kurzů, ale také bezplatných kurzů, seminářů a podobně. Vaše téma je třeba součástí oborů na některé z vysokých škol. V programech celoživotního vzdělávání naleznete široké spektrum specializovaných vzdělávacích programů.
A pozor, univerzity třetího věku nejsou jen zájmové vzdělávání pro důchodce. Vysoké školy často nabízejí programy 50+ a některé obory jsou přístupné i mladším ročníkům. Když se podíváte na webové stránky škol, zjistíte, jak pestrá nabídka zde je. Možná najdete téma, které vás nasměruje do vaší nové práce.
Když nevíte, co chcete
Je normální nevědět, co dál. Člověk může být v současném zaměstnání nespokojený, ale vlastně neví, jaká práce by byla ta pravá. Možná máte spoustu zájmů. Jednu chvíli si myslíte, že nejlepší bude mít malé bistro, ale hned nato vás napadne, že hlídání dětí bude lepší. A co teprve stát se fotografkou? Vždyť kamarádi vždycky tak obdivují vaše fotografie!
Zhodnoťte si svoje zkušenosti
Někdy je těžké vyznat se sama v sobě. Ale v té chvíli to chce trochu systému a upřímnosti. Rovnou si odškrtněte všechny další možné práce, které vás nebaví. Zamyslete se nad svými silnými stránkami. Nelžete si. Sepište si, v čem jste opravdu dobrá. Co zvládnete a co ne. V čem vynikáte? Nezapomeňte ale také na to, v jakém prostředí se cítíte nejlépe. Jste raději sama nebo ve velké společnosti? Ráda pracujete v kolektivu nebo preferujete individuální zadání, do jehož plnění vám nikdo nemluví?
Chcete se realizovat nebo spíš vydělávat?
Můžete být sebelepší kuchařka, ale jestliže neumíte řídit lidi, nezkoušejte si otevřít bistro. Nezískáte respekt zaměstnanců. A pokud jste společenský tvor, asi z vás nebude spisovatelka. Spíš se poohlédněte po práci, v níž byste se často setkávala s lidmi. Co třeba reportérka v televizi? Občas nabízejí bezplatné stáže. Můžete si vyzkoušet, zda by vám takové zaměstnání sedlo. Ideální je získat kontakty na lidi, kteří pracují ve vámi vybraném oboru. Když si s nimi promluvíte, lépe zjistíte, zda byste se opravdu v takové práci našla.
Pokud se dáte na podnikání, nezapomeňte, že výdělek nepřijde druhý den. Může to trvat několik měsíců, než se vám vaše investice začne vracet. I na to musíte pamatovat a mít potřebnou rezervu.