Pondělí , 21. 04. 2025

Alexandra

Jaké vitamíny a doplňky pomáhají v boji proti suché pokožce?

Suchá pokožka může být způsobena mnoha faktory. Mezi nejčastější patří dehydratace, stárnutí, sezónní změny, alergie a nedostatek mikroživin. V závislosti na příčině lze ke zlepšení stavu kůže použít různé metody. Mohou to být různé léčivé masti nebo jiné zvlhčující prostředky, pití většího množství vody a užívání některých doplňků stravy.
suchá pokožka
Jak pečovat o suchou pokožku?

Vitamin D

Vitamin D rozpustný v tucích má zásadní význam pro mnoho aspektů zdraví, včetně kůže. Keratinocyty jsou kožní buňky, které tvoří většinu vnější vrstvy kůže zvané epidermis. Jsou to také jediné buňky v těle, které mají schopnost „vytvářet“ vitamin D z jeho prekurzoru 7-dehydrocholesterolu (7-DHC) a přeměňovat ho na formu, kterou může tělo využít.

Vitamin D hraje důležitou roli ve funkci kožní bariéry a vývoji kožních buněk a také v udržování imunitního systému kůže, který funguje jako první obranná linie proti škodlivým patogenům.

Zdá se také, že existuje určitá souvislost mezi vitaminem D a hydratací pokožky. Studie prokázaly, že lidé s nízkou hladinou vitaminu D měli nižší průměrnou vlhkost pokožky než účastníci, kteří měli dostatečnou hladinu vitaminu D. Po zavedení suplementace vitaminem D bylo pozorováno zlepšení vlhkosti kůže.

V jiné studii, které se zúčastnilo 50 žen, bylo zjištěno, že denní užívání 600 IU vitaminu D vedlo k výraznému zlepšení vlhkosti pokožky.

Bohužel však velká část lidí v naší populaci trpí nedostatkem vitaminu D, a proto je jeho doplňování tak důležité.

Kolagen

Tvoří téměř 75 % suché hmotnosti kůže. Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s kolagenem může mít pro pleť řadu přínosů, včetně redukce vrásek a lepší hydratace pleti.

Ženy, které konzumovaly 2,5-5 gramů kolagenu denně po dobu osmi týdnů, zaznamenaly lepší pružnost a hydrataci pokožky ve srovnání se skupinou, která užívala placebo.

Další 12týdenní studie, které se zúčastnilo 72 žen, potvrdila, že užívání doplňku obsahujícího 2,5 gramu kolagenových peptidů spolu se směsí dalších složek, jako je vitamin C a zinek, výrazně zlepšilo hydrataci a drsnost pokožky.

Zajímavou možností, jak bojovat proti suché pleti, může být užívání kolagenových doplňků.

Vitamin C

Vitamin C působí jako silný antioxidant a chrání pokožku. Je nezbytný pro tvorbu kolagenu. Zvýšený příjem vitaminu C může zlepšit mnoho faktorů týkajících se zdraví pokožky, včetně její hydratace. Užívání doplňků stravy s obsahem vitaminu C a kolagenu výrazně zlepšuje hydrataci pleti.

K TÉMATU  Skvrny na oblečení a jak je co nejjednodušeji odstranit?

Rybí tuk

Rybí olej je dobře známý pro své zdraví prospěšné vlastnosti. Obsahuje kyselinu dokosahexaenovou (DHA) a kyselinu eikosapentaenovou (EPA), dvě esenciální mastné kyseliny, které mají silné protizánětlivé a hojivé účinky.

Devadesátidenní studie prokázala, že používání omega 3 výrazně zlepšuje hydrataci pokožky, snižuje ztrátu vody a zmírňuje svědění pokožky spojené se suchostí.

Bylo také prokázáno, že rybí olej zmírňuje záněty kůže a chrání před poškozením slunečním zářením, což z něj činí univerzální doplněk stravy vhodný pro pokožku.

Další doplňky pro suchou pokožku

Kromě výše uvedených živin může být účinným způsobem, jak zlepšit hydrataci pokožky, doplnění několika dalších látek.

Probiotik

Studie ukázala, že doplňování bakterií Lactobacillus plantarum rovněž zlepšuje hydrataci pokožky. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, který by blíže prozkoumal účinky probiotik na hydrataci pokožky.

Kyselina hyaluronová

Kyselina hyaluronová se často používá lokálně ke zlepšení hydratace pokožky (zejména v kosmetice). Nejnovější výzkumy však ukazují, že konzumace této sloučeniny v kombinaci s dalšími živinami může výrazně zvýšit hydrataci pokožky.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Stává se vám, že se čas od času v ložnici už nudíte? Hledáte způsob, jak v sobě probudit vášnivou dračici a ve svém partnerovi toho divokého milence, kterého jste poznala na začátku vztahu? Vezměte iniciativu do svých rukou a rozpoutejte v ložnici takovou sexuální bouři, že na ni ani jeden z vás jen tak nezapomene – a budete na ni rádi nejen vzpomínat, ale především si ji pravidelně opakovat!
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.
Dýně už k podzimu prostě patří. Možná zastáváte názor, že máme tradiční Dušičky a Halloween k nám nepatří, to ale nic nemění na tom, že lze z dýně vytvořit krásné dekorace. A to nejen domů, ale i ven na zahradu. Možná najdete inspiraci i vy.
Mnozí z nás opalování velmi podceňují, přitom jde o jednu z nejrizikovějších kratochvílí, která nám může zničit zdraví. Co všechno byste měli vědět o opalování, než si lehnete na lehátko a začnete se v žáru poledního slunce opalovat?
Rok co rok se s příchodem vánočních svátků napříč rádii rozeznívá typicky vánoční playlist, mezi kterým nikdy nechybí hitovka od Mariah Carey All I Want for Christmas Is You. Každý tuhle pecku zná, mnozí z nás si ji s oblibou pouští jako kulisu při pečení cukroví nebo balení dárků. Je prostě natolik nadčasová, že ji můžeme slyšet zas a znovu. Víte ale, kdy a jak legendární písnička vlastně vznikla a hlavně, kolik každoročně vydělává? Nejen na to se podíváme!
Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Tak, jako v zimě nechodíte v sandálech, své chce i vaše hlava, aby netrpěla následky podchlazení, či dokonce omrzlinami. Možná vám ale připadá, že když si dáte na hlavu nějakou pokrývku, utrpí váš vzhled natolik, že to raději risknete. Není ale lepší mít uši pěkně v teple?
Správné řízení energie může být klíčem k dosažení osobního i profesního úspěchu. Tento článek vás provede zásadami energy managementu, které vám pomohou efektivně využívat vaši energii, zvyšovat produktivitu a udržet si duševní i tělesné zdraví. Naučíte se, jak rozpoznat momenty, kdy je vaše energie na vrcholu, a jak je využít pro vaše nejdůležitější činnosti, zatímco se zároveň naučíte, jak doplňovat své zásoby energie pro udržitelný výkon bez vyhoření.

Výběr článků

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
Vědci tvrdí, že lunární cykly mohou souviset třeba s délkou spánku a menstruačními cykly. Vše je ale předmětem sporů. Jak si stojí věda a její pátrání po příčinách nespavosti u lidí? A v čem nás ještě měsíc a jeho cyklus ovlivňuje? Podíváme se na dopady měsíce na lidskou psychiku, zdraví i běžný denní režim.
Spodní prádlo, lyžařské oblečení, sportovní bundy, mikiny, kalhoty. To jsou oděvy z různých materiálů, uzpůsobené tak, aby vyhověly nárokům na sportovní disciplíny i rozmarům počasí. Dříve prostě prádlo a oblečení. Dnes se dělí na funkční – a to ostatní. V čem je jeho výhoda?

Nepřehlédněte

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
„Chtěla jsem dětem stačit, abych nefuněla po pár krocích jako parní lokomotiva. A samozřejmě jsem chtěla, aby měl manžel zpět tu ženu, kterou před lety poznal. A musím se přiznat, že jsem to dělala i kvůli svému sebevědomí a také zdraví.,“ svěřuje se usměvavá Tereza. Po několika neúspěšných pokusech o zhubnutí si mladá maminka Tereza našla cestu pomocí OB kliniky v Praze. Vzorem jí byla kamarádka, která sama podstoupila chirurgickou léčbu a motivací manžel a dvě malé děti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek