Pondělí , 07. 04. 2025

Heřman a Hermína

Pojídání placenty po porodu. Proč před tímto trendem odborníci varují?

Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!

17. 05. 2018

17. 05. 2018

Všem nastávajícím matkám i těm, které mají už své mateřské povinnosti dávno splněné, jistě neuniklo, že se poslední dobou hodně mluví o placentě. Konkrétně tedy o jejím pojídání, což se označuje termínem placentofágie. Tahle „móda“ totiž svět rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že jde o krajně nechutnou záležitost, druzí zase předhazují údajná zdravotní pozitiva, jež v sobě placenta skrývá. Na čí straně je pravda?

Jíst či nejíst. Toť otázka

Předně by se nejspíš slušelo říct, jak celá záležitost vlastně funguje. Každá novopečená matka si může ve specializovaném podniku nechat ze svého mateřského lůžka vyrobit to, co uzná za vhodné. V nabídce jsou koktejly, kapsle i tinktury. Některé ženy jako doplňkový sortiment vítají i různé krémy. Ačkoli se říká, že tahle „medicína“ je báječným zdrojem železa a přispívá k produkci mléka i duševní pohodě během šestinedělí, zatímco urychluje hojení porodních cest, možná je to jen mnoho povyku pro nic. Nebo spíš slibně výdělečný business?

Zdroj železa? To sotva

Američtí antropologové z Nevadské univerzity provedli zajímavý výzkum, během něhož monitorovali 30 prvorodiček. První polovina užívala placentové kapsle, druhé výzkumníci „naordinovali“ tablety obsahující sušené hovězí maso. Po měsíci trvání pokusu a krevních testech respondentek vyšlo najevo, že obě skupiny jsou na tom s obsahem železa v krvi skoro stejně. Jako bohatá zásobárna tohoto minerálu tedy placenta ani náhodou neobstála. Navíc se prokázalo, že kapsle z ní tvořené poskytují pouze 25 % denní doporučené dávky, což není žádná sláva.

Nechte si zdát i o duševní pohodě a klidu

Stejný tým vědeckých výzkumníků se zaměřil i na možnou souvislost mezi pojídáním placenty a slibovaným pocitem pohody během šestinedělí. Podle nich však bohužel a ke vší smůle neexistuje jediný důkaz, jenž by potvrdil, že konzumace plodového lůžka v jakékoli formě mírní depresivní příznaky, pomáhá s kojením a navyšuje energetickou hladinu. Místo domnělých pozitiv se naopak našla vážná negativa, která nelze smést jen tak ze stolu. O co jde?

K TÉMATU  Sklenice vody s citronem. Opravdový zázrak nebo nesmysl? Sama jako spalovač nefunguje! Co ale dokáže?

„Zatím nejsou žádné oficiální standardy na to, jak by placenta měla být správně zpracována. Když není zahřátá na dostatečně vysokou teplotu, nezlikvidují se škodlivé bakterie a infekční patogeny. Ženy, které pak konzumují tyto kontaminované placentové tablety, mohou snadno předat infekce sobě i svým dětem,“ varuje spoluautor studie a antropolog Daniel Benyshek.

A co si o trendu pojídání placenty myslíte vy? Jste pro, nebo vám to přijde podivné?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres v těhotenství. Jak moc ovlivňuje vaše nenarozené dítě?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Mnoho zahrádkářů uvažuje nad tím, jak podpořit růst své úrody způsobem, který by neohrožoval je samotné, ani přírodu okolo nich.
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Možná právě teď zjišťujete, že vaše maminka nebo babička na ledasco nestačí. Jak je zabezpečit a co všechno zajistit? Ptali jsme se za vás.
Kristýna (33) nepatří mezi lidi, kteří dávají na odiv své bolesti. Když onemocněla a její stav jí nedovolil se hýbat, prožívala těžké chvíle.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Kdo by nechtěl být lepší, výkonnější, šťastnější? Existují různé metody, které učí, jak na to. Jednou je to pozitivní myšlení, jež by mělo být tou správnou cestou. Jindy zase mindfulness meditace, co vám pomůže se soustředit na přítomný okamžik a zbaví vás nahromaděného stresu. Za vyzkoušení stojí také služby osobního kouče. Už jste se někdy setkali s termínem neurokoučink? Víte, co se pod ním schovává?
Tajemný společník tam kdesi z vesmíru, který nám svítí noc co noc – to je Měsíc. Jeho fáze nás zahalují do symboliky a mystiky, ovlivňují naše nálady a energii. Každá fáze Měsíce nese svůj význam a zanechává stopu na našem nitru. Věnujte jim pozornost, prozkoumejte jejich význam a objevte, jak mohou ovlivnit vás a váš život. Vstupte do fascinujícího světa měsíčního cyklu a prožijte jeho magii na vlastní kůži.
Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?
Mezi nejznámější ženy Ruska se rozhodně řadí kosmonautka, první žena ve Vesmíru. Valentina Těreškovová má zajímavý životní příběh a dodnes se dokonce politicky angažuje ve své milované zemi. Podívejte se na její zajímavý život i současnost.
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Při cestování můžete narazit na takzvané putovní kamínky, které jsou krásné, vkusné, pomalované - tím se liší od ostatních. V Česku jsou doslova fenoménem.

Výběr článků

Častou chybou nás žen je, že si oblíbíme určitý typ kosmetiky a používáme ji po celý rok. Ale nežijeme v zemi, kde je počasí stálé. Proto je třeba kosmetiku obměňovat podle ročního období. Nejinak je tomu právě nyní s příchodem podzimu. Vaše pleť bude potřebovat jinou péči.
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.

Nepřehlédněte

V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek