Středa , 23. 07. 2025

Libor

Pojídání placenty po porodu. Proč před tímto trendem odborníci varují?

Opravdu díky konzumaci placenty snáze „přežijete“ náročné šestinedělí a urychlíte hojení poraněných porodních cest? Ano, říká se to, ale všechno je úplně jinak. Místo těchto pozitiv můžete čekat spíše možnost infekce. Pro vás i vaše dítě!

17. 05. 2018

17. 05. 2018

Všem nastávajícím matkám i těm, které mají už své mateřské povinnosti dávno splněné, jistě neuniklo, že se poslední dobou hodně mluví o placentě. Konkrétně tedy o jejím pojídání, což se označuje termínem placentofágie. Tahle „móda“ totiž svět rozděluje na dva nesmiřitelné tábory. Jedni tvrdí, že jde o krajně nechutnou záležitost, druzí zase předhazují údajná zdravotní pozitiva, jež v sobě placenta skrývá. Na čí straně je pravda?

Jíst či nejíst. Toť otázka

Předně by se nejspíš slušelo říct, jak celá záležitost vlastně funguje. Každá novopečená matka si může ve specializovaném podniku nechat ze svého mateřského lůžka vyrobit to, co uzná za vhodné. V nabídce jsou koktejly, kapsle i tinktury. Některé ženy jako doplňkový sortiment vítají i různé krémy. Ačkoli se říká, že tahle „medicína“ je báječným zdrojem železa a přispívá k produkci mléka i duševní pohodě během šestinedělí, zatímco urychluje hojení porodních cest, možná je to jen mnoho povyku pro nic. Nebo spíš slibně výdělečný business?

Zdroj železa? To sotva

Američtí antropologové z Nevadské univerzity provedli zajímavý výzkum, během něhož monitorovali 30 prvorodiček. První polovina užívala placentové kapsle, druhé výzkumníci „naordinovali“ tablety obsahující sušené hovězí maso. Po měsíci trvání pokusu a krevních testech respondentek vyšlo najevo, že obě skupiny jsou na tom s obsahem železa v krvi skoro stejně. Jako bohatá zásobárna tohoto minerálu tedy placenta ani náhodou neobstála. Navíc se prokázalo, že kapsle z ní tvořené poskytují pouze 25 % denní doporučené dávky, což není žádná sláva.

Nechte si zdát i o duševní pohodě a klidu

Stejný tým vědeckých výzkumníků se zaměřil i na možnou souvislost mezi pojídáním placenty a slibovaným pocitem pohody během šestinedělí. Podle nich však bohužel a ke vší smůle neexistuje jediný důkaz, jenž by potvrdil, že konzumace plodového lůžka v jakékoli formě mírní depresivní příznaky, pomáhá s kojením a navyšuje energetickou hladinu. Místo domnělých pozitiv se naopak našla vážná negativa, která nelze smést jen tak ze stolu. O co jde?

K TÉMATU  Pády na chodnících: spory trvají přes rok, odškodnění dosahuje stovek tisíc. Víte, na co máte nárok a co je třeba dělat, když se něco stane?

„Zatím nejsou žádné oficiální standardy na to, jak by placenta měla být správně zpracována. Když není zahřátá na dostatečně vysokou teplotu, nezlikvidují se škodlivé bakterie a infekční patogeny. Ženy, které pak konzumují tyto kontaminované placentové tablety, mohou snadno předat infekce sobě i svým dětem,“ varuje spoluautor studie a antropolog Daniel Benyshek.

A co si o trendu pojídání placenty myslíte vy? Jste pro, nebo vám to přijde podivné?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Stres v těhotenství. Jak moc ovlivňuje vaše nenarozené dítě?

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Horská túra nelze srovnávat s běžnou procházkou okolo domu. Při horské túře strávíte chůzí klidně celý den a často se nejedná o odpočinkový výkon ani z hlediska náročnosti trasy. Když se rozhodnete zdolat nějaký vrchol, případně jiný vysoko položený cíl, polovinu cesty stoupáte nahoru a druhou polovinu zase musíte brzdit z kopce, až vás z toho bolí kolena a prsty na nohou.
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Den matek letos připadá na neděli 11. května 2025. Pokud vám při každodenním kolotoči povinností nezbyl čas na důmyslné plánování, nezoufejte. Skvělý dárek se dá pořídit i na poslední chvíli – a rozhodně to nemusí být jen kytice z benzínky. Přinášíme vám tipy, které potěší srdce i smysly – a co je hlavní, jsou dostupné téměř okamžitě.
Letošní listopadová novinka z produkce TV Nova, tou je osmidílný seriál s názvem O mě se neboj z dílny režiséra Bisera Arichteva a z pera Jana Coufala a dalších. Seriál se nese v duchu komediálně-romantickém. Získal si vás?
Jiří Lábus, jeden z nejvýraznějších českých herců, slaví 26. ledna 2025 své 75. narozeniny. Za svou kariéru ztvárnil desítky postav v divadle, filmu i televizi a jeho hlas známe z mnoha dabingů. I v 75 letech je stále aktivní.
Britská královská rodina v poslední době čelí náporu fotografů a novinářů. Na vině jsou rozpory v rodině vyvolané princem Harrym a jeho americkou manželkou, které nenechávají jednoho člena rodiny v klidu. Tedy výjimkou je královna, která se svou kabelkou nedává znát prakticky žádné emoce, co se týče tohoto tématu.  
Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Hudební svět přišel o významnou postavu taneční hudby. Paul Spencer, známý jako Dario G, zemřel 17. června ve věku 53 let po boji s rakovinou tlustého střeva. Proslavil se hity jako "Sunchyme" a "Carnaval De Paris", které se staly ikonami devadesátých let.
Psal se rok 2004 když do našich televizí vpadla historicky první řada Česko hledá SuperStar. Pěvecká soutěž lámala rekordy ve sledovanosti a její první vítězkou se stala zpěvačka Aneta Langerová, která se na naší malé hudební scéně slušně uchytila. Od té doby uplynulo hodně vody a řad hudební reality show. Hledali jsme talent a brzy na to i Česko Slovenskou SuperStar.
Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
Máte chytrý telefon? S největší pravděpodobností je vaše odpověď kladná. A to možná vůbec není dobře! Kvůli němu totiž snadno „vyfasujete“ problémy se zády i bolesti hlavy. Ale tím to bohužel ještě nekončí…

Výběr článků

Letní období se obecně nese v duchu odlehčené stravy, zároveň ale takové, která dodá energii na všechna letní dobrodružství. Příroda nabízí mnoho svých plodů, dozrávají jahody, třešně, broskve, meruňky, melouny, okurky atd. Samo léto vám tak napovídá, co dobrého by se mohlo objevit na vašem talíři, pojďme se na to, ale podívat blíže.
Věcí, které máme doma a jsou potenciálně životu nebezpečné, je bezpočet. Od různých chemikálií v koupelně až po ostré rohy nábytku. A jakmile si pořídíte malé dítě ukáže se, že vlastně celý váš dům je jedno velké nebezpečí.
Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.

Nepřehlédněte

Podzim je tady a s ním přichází chladnější dny, barevná příroda a tajemné svátky jako Dušičky a Halloween. Dny se zkracují, příroda se mění, a my cítíme pomalé uklidnění tohoto magického období
Citron je již od pradávna používán jako pomocník při mnoha zdravotních potížích. Kyselina citronová v citronu je totiž známá svými imunitními, antibakteriálními a antivirovými vlastnostmi. Co vás napadne jak první, když máte například chřipku? Samozřejmě pořádný bylinkový čaj s medem, zázvore, a hlavně citronem! Jaké jsou účinky citronu na lidské tělo?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek