Středa , 23. 07. 2025

Libor

Jak snížit plasty v domácnosti? Malými krůčky dokážeme velké věci

Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
plasty
Platy pomalu zaplňují celou zeměkouli.

22. 07. 2022

Kde všude plasty jsou?

Nejvíce jednorázových plastů si domů přinášíme z obchodů. Ať už se jedná o nákup jídla, drogerie nebo oblečení. Například každých sto gramů sýru nebo salámu je zabaleno do samostatného jednorázového plastového obalu. V plastu si domů přineseme také ovoce nakoupené v supermarketu, jogurty, sladkosti, pití či mražené výrobky.

plasty
Chcete pro své děti to nejlepší? Tak změňte svůj přístup.

Mimo jídla je v plastu zabalená většina výrobků z drogerie, kosmetického průmyslu nebo i výrobky pro naše čtyřnohé miláčky. Proto bychom se měli společně zamyslet nad tím, jak a co nakupovat, abychom domů přinášeli plastů co nejméně. Pokud totiž snížíme plasty v domácnostech, pomůžeme tím nejen svému okolí, ale hlavně celé naší planetě Zemi.

Na velikosti záleží

Ačkoli někdo tvrdí, že na velikosti nezáleží, v případě omezení plastů je to naopak. Pokud si totiž zakoupíte v drogerii šampon s obsahem 250 ml, půjdete za měsíc pro další. A tak budete do popelnice vyhazovat za dva měsíce dva tyto plastové výrobky. Proto je vhodnější nakupovat kosmetické produkty ve větších baleních.

Stejně to platí u jiných drogistických výrobků, ale také u potravin, jogurtů, doplňků do domácnosti nebo u jídel pro psy a kočky. Proč kupovat malé balení, které je dražší a ještě více zaneřádí naši planetu plasty, když můžeme nakupovat ve větším a ušetřit.

Mysleme při nakupování  

Pokud chceme eliminovat plasty v domácnosti, musíme přemýšlet už v obchodě. Plasty jsou totiž mnohdy velmi dobře skryté. Například takový čaj. Čajový sáček je někdy vložený do krabičky jen tak. Jindy je zabalený v samostatném plastovém obalu a i krabičky bývají často balené v celofánu. Tím, že sáhneme po papírové krabičce s nebalenými pytlíky s čajem, ušetříme hromádku plastových obalů. A každý kousek se v tomto případě počítá.

Skrytý plast můžeme najít také u balených bonbónů, bonboniér, ostatních cukrovinek, tablet do myčky, u kosmetických výrobků apod.

K TÉMATU  Viber spouští novou komunitu věnovanou všem milovníkům psů v České republice a také speciální projekt na pomoc obyvatelům v psím útulku Bouchalka

Vyměňte to

Zkusme vyměnit svou igelitovou tašku na nákupy za látkovou. Nejvíce naši planetu zanášejí plasty z lahví a igelitových tašek a sáčků. Nahradit můžete také jednorázové igelitové pytlíky na ovoce a zeleninu za ty, které se dají použít vícekrát. A proč vůbec balit do sáčku banány, pomeranče a avokádo, když mají svůj obal?

nákup
Vozte si s sebou v kabelce nebo v autě látkové tašky, pak vás žádný nákup nezaskočí nepřipravené.

Vyměnit se také dá jednorázové brčko za brčko z bambusu, skla nebo z kovu. A co vlastně ten již zmiňovaný šampon. Víte, že už se prodávají i tuhé šampony zabalené v papírových krabičkách? Účinek přitom mají stejný, jako ty tekuté a při jejich použití nevyhodíme ani gram plastu do žluté popelnice.

Tuhá mýdla se začala vyrábět také ve vysoké kvalitě, takže i mýdlo s dávkovačem můžeme klidně vyměnit za kostku.

I tady jsou plasty

Při nákupu řezaných kytek v supermarketu jsou květiny zabalené do fólie. Zkusme proto raději podpořit místního květináře a ušetřit kousek přírody. To samé platí u nákupu salámu a masa od místního řezníka. Určitě se nestane, že by nám zabalil každých 100 g šunky do samostatného igelitového sáčku.

Existují také obchody bez obalu, tam vše nakoupíte do vlastních sklenic a nádob. Nebo je možnost zapůjčit si zavařovací sklenice. A kopečková zmrzlina u místního zmrzlináře je také pro přírodu příznivější než nanuk z obchodu v plastovém obalu.

plasty
Znečištění planety plasty je už teď problém. Co bude za pár let?

Jeden za všechny

I když se to může zdát jako klišé, pravdou je, že pokud každý jeden z nás začne malinko šetřit s plasty, ve finále se zlepší celková situace na Zemi. Jakmile začneme prosazovat výrobky bez plastových obalů, výrobci je začnou méně produkovat a celkový objem plastů se tedy začne redukovat. Zkusme to, třeba se nám to podaří a naše planeta zůstane i pro další generace čistá.

K TÉMATU  Efektivní home office? Jak zůstat produktivní bez stresu?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Fenomén tuhý šampon: Šetří vlasy, pokožku, planetu i peněženku!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Sex ve vaně je pro mnoho z nás jednou velkou neznámou. Viděly jsme ho ve filmech, možná nám o něm vyprávěla kamarádka, ale většina z nás s milováním ve vaně plné horké vody osobní zkušenost nemá. Láká vás to zkusit?
Připoutejte se a připravte se na divokou jízdu, protože přichází čtvrtý díl našeho napínavého příběhu, který vás zavede hlouběji do labyrintu tajemství, vášní a rozhodnutí s dalekosáhlými důsledky. Ve světě, kde se osobní a profesionální životy nebezpečně proplétají, se naše hrdinka ocitá na prahu osudového setkání, které může změnit vše. Co se stane, když se vaše nejtajnější touhy střetnou s nečekanou realitou? V tomto čtvrtém dílu se ponoříme ještě hlouběji do příběhu plného napětí, nečekaných zvratů a odhalení, která mají moc otřást vaším vnímáním pravdy. Otevřete dveře do světa, kde každý výběr může navždy změnit vaši budoucnost. Nechte se pohltit příběhem, který je stejně provokativní, jako je neodolatelný.
Čtení klasických knih vás nebaví? Nebo byste je rádi proložili i nějakým poslechem? V tom případě si vyberte z našich tipů na audioknížky, které vám jistě v letních měsících udělají radost a zpříjemní horké dny.
Mezi recyklované předměty nepatří jen papír nebo plasty. Z jednou použitých materiálů se dá vyrobit spousta originálních věcí, kterými se můžete chlubit. Takovou osvědčenou klasikou je korek, ze kterého se dělají batohy, kabelky nebo peněženky. Čistě ekologický ale můžete mít i kryt na mobilní telefon.
Britská herečka Maggie Smith, která se stala ikonou filmového i divadelního světa, zemřela ve věku 89 let. Proslavila se především nezapomenutelnou rolí profesorky McGonagall v kouzelnické sérii Harry Potter. Zprávu o jejím úmrtí oznámila rodina, která uvedla, že herečka strávila poslední chvíle v kruhu nejbližších. Zanechala po sobě obrovský umělecký odkaz a dvě generace filmových fanoušků.
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Krásný úsměv by chtěl mít každý z nás. Nepřítel naší dutiny ústní je však povlak na zubech a zubní kámen. Jak ho odstranit, abychom nemuseli utrácet ze drahé produkty, jako jsou nákladné zubní bělící pasty a ústní vody? Mnozí netuší, jaké zázračné pomocníky má právě ve svém domově.
Vatikán dnes ráno oznámil, že papež František zemřel na Velikonoční pondělí v 7:35 ve své rezidenci Casa Santa Marta. Smutnou zprávu potvrdil camerlengo kardinál Kevin Ferrell slovy: „Dnes ráno v 7:35 římský biskup František se vrátil domů k Otci. Jeho celý život byl zasvěcen službě Pánu a jeho Církvi.“
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
Jak to vypadá, když v nákupním centru usedne za veřejné piano člověk a začne hrát? Tentokrát je to ale profesionální hudebník Henri Herbert, který za klávesami vypaluje skladbu Boogie Woogie Piano. Na svou dokonalou hru přirozeně kolemjdoucí upoutá!

Výběr článků

Většina z nás tráví vsedě mnohdy více než 12 hodin denně. Není divu, že až třetina lidí se sedavým zaměstnáním má bolesti zad. Dlouhodobým a nesprávným sezením se tělo jednostranně přetěžuje a výsledek je jasný. Ale pozor, samotný sed neškodí, bolesti zad jsou také výsledkem nesprávného sezení.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Natáčení komedie 3Bobule z vinařského prostředí začalo v první polovině července sice překvapivě v Praze, ale po třech natáčecích dnech se filmaři přesunuli na jižní Moravu. Tady s přestávkami pracovali do poloviny srpna. Co si o filmu myslí sám režisér a hlavní protagonisté?

Nepřehlédněte

Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Mnozí lidé si neustále stěžují na nízké mzdy, avšak nejsou ochotni investovat do dalšího vzdělávání, což je pak limituje na trhu práce. Nemohou se uplatnit, případně dělají zaměstnání, které jim nepřináší zajímavé finanční ohodnocení. Nemluvě o tom, že jsou v práci často nešťastní, protože je zkrátka nebaví a stresuje. Přitom stačí relativně málo – najít si vhodný kurz. Za pár měsíců se pak lze ucházet o nové zaměstnání, které jim bude více vyhovovat.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek