Školní prázdniny mají celkem 60 dnů
Hlavní letní prázdniny trvají letos 44 pracovních dnů. Ostatní, tj. pololetní, jarní, velikonoční, podzimní a vánoční, nasčítáme do 16 pracovních dnů. Během roku mají ještě ředitelé škol pravomoc vypsat tzv. ředitelské volno. A to až na pět dní ve školním roce. Celkem se tedy dopočítáme 65 pracovních dnů, po které je třeba, abyste dětem obstaraly zábavu nebo hlídání. Přitom běžná dovolená dospělých je 20, maximálně 25 pracovních dnů. Co tedy po zbylých 40 pracovních dnů s dětmi, které se těší na zážitky?
V hlavní roli čas a peníze
Letní prázdniny jsou nejnáročnější na organizaci a čas. Možnosti využití volného času jsou velmi různorodé a je jich poměrně dost. Tematické tábory, jazykové, filmové, s koňmi, sportovní, taneční. Často pořádají tábory sportovní a zájmové kluby a oddíly, které dítě navštěvuje během roku. Nejčastěji tábor trvá 8-14 kalendářních dnů, příměstský pět. Dítě tak může být maximálně 10 pracovních dnů na běžném táboře a dalších pět na příměstském. Pak si vezmete 10 dnů dovolené. Stále ještě vám zbude zhruba dvacet volných dnů. Druhým kritériem je finanční náročnost a ta je pro mnoho rodičů značná, někdy až nedostupná. Běžné tábory stojí průměrně 4000 Kč/8 dnů. Příměstské můžete najít i o tisícovku levněji, ovšem jsou jen na pět dnů. Teď to vynásobte počtem dětí.
Budou se podílet i prarodiče?
Eventualitou je prožít spolu jako rodina pouze týden. Další týden si rozdělit tak, že o dítě bude pečovat vždy jeden z rodičů. Pokud máte vícero dědečků a babiček, kteří mají navíc třeba chalupu, máte vyhráno. V opačném případě musíte počítat buď s většími výdaji, nebo třeba s tím, že dítě bude část prázdnin trávit doma. To není vůbec na škodu, pokud bydlíte na vesnici či v malém městě, kde máte přírodu takřka za zády. V městském bytě či u mladšího školního dítěte je to větší problém.
Další možností je upravit si pracovní dobu. Pokud vám to zaměstnavatel umožní, můžete ráno jít do práce dřív a část odpoledne pak strávit s dětmi na plovárně, v lese, na krátkém výletě. Nebo využít home office, pokud ho vaše firma nabízí. Tvůrčí práce má v tomto případě výhodu, pracovat se dá odkudkoli a kdykoli.
Můžete tak sledovat nabídky dovolené last minute a vyrazit s dětmi třeba na poslední chvíli za výhodnou cenu k moři. Vy můžete pracovat, zatímco děti si budou užívat u bazénu.
Začněte plánovat už na jaře
Nejvíce se osvědčuje rodinný plánovací kalendář, nebo starý dobrý excel. Pro každé dítě i pro vás udělejte jeden řádek a nahoru napište dny podle kalendáře a barevně rozdělte na týdny. Nezapomeňte na řádky pro sebe, případně pro další členy rodiny, kteří budou prázdniny s dětmi trávit. Možná najdete speciální plánovací aplikaci, která bude flexibilnější a data z ní pošlete všem zainteresovaným členům rodiny. Nutné je zadat dobře data příjezdů a odjezdů. Nezapomeňte na mezičas. Někdy totiž musíte vybalit, vyprat a zase zabalit. Výhodou jsou odjezdy k babičkám. Tam se dá po domluvě jet třeba rovnou z tábora nebo z dovolené a prádlo vyprat na místě.
Často se stává, že dítě každého věku bude v druhé polovině prázdnin z různých přejezdů a změn prostředí unavené. Dopřejte mu proto alespoň jednou za prázdniny pár dnů v domácím prostředí.